Антрополози обясниха разликите между телата на хората и маймуните
Площта на кожата, запасите от мазнини и мускулната маса в човешкия организъм са съвсем различни в сравнение с най-близките му роднина сред приматите и тези разлики позволяват да се изяснят най-важните моменти от еволюцията на Homo sapiens. Резултатите от изследване на тази тема са публикувани в списание Proceedings of the National Academy of Sciences.
Промените в състава на тъканите не могат да бъдат проследени по вкаменелостите, тъй като палеонтологичната летопис съхранява само кости, а те са 15% от телесната маса. За да намерят отговори, американски учените сравнили тъканите на човек и на човекоподобната маймуна бонобо – най-близка до човешкия вид сред приматите.
Антрополозите Адриан Зилман и Дебра Болтър препарирали труповете на 13 маймуни, починали от естествена смърт и ги сравнили с меките тъкани на човешкото тяло. Човешките се отличавали по повишеното съдържание на мазнини, намалената мускулна маса и малката площ на кожата. Освен това се е променило разпределението на мускулната маса – тя се е „преместила” към долните крайници.
Според учените предците на човека се преместили от тропическите гори към откритите пространства в саваните. Смесената растителност, неравноерните валежи и сезонният дефицит на храна са принудили организмите нан хуманоидите да се променят. Способността да трупат запаси от мазнини помогнала да разполагат със запаси по време на глад. При женските мазнините облекчили износването на плода и кърменето на децата.
Намаляването на мускулната маса съпътствало прехода към изправянето на два крака, когато прародителите на човека започнали да се местят всекидневно на големи разстояния в търсене на храна. Имено изправеното ходене довело да преразпределянето на мускулите към бедрата. И накрая – свиването на кожата способствало за топлообмена, защитата на клетките от слънцето и засилването на имунитета.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Испания отпуска 30 млн. евро за диагностика и лечение на рак
Свят |Най-големият айсберг в света приключва своето съществуване
Свят |Новата визуална идентичност на KINO NOVA: Портал към магията на седмото изкуство
Общество |Две стачки ще нарушат сериозно транспорта в Лондон
Свят |Шефът на UniCredit призова за преструктуриране на Commerzbank, засилвайки усилията за придобиване на германската банка
Финанси |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 20 до 26 април
Хороскоп |Думи и фрази, които подкопават вашия авторитет
Техники за успех |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Барак и Мишел Обама няма да подновят многогодишния си договор с Netflix
Бизнес |Времето: Жълт код за обилни валежи в половината страна
България |Япония предупреждава за повишен риск от мегаземетресение след силния трус
Свят |200-годишен съвет за това как да привлечете скептиците на своя страна
Техники за успех |На днешната дата, 21 април. Рождениците днес
На днешната дата |ADVERTORIAL
Българската Pontica Solutions се превърна в предпочитан партньор на световните финтех лидери
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
Коментари
Няма въведени кометари.