Тестовете с животни може да останат в миналото
Чипове, които имитират човешки органи, могат да бъдат значително по-ефективни и полезни от експериментите с животни, съобщават от сайта Wired.
Всяка година милиони лабораторни мишки умират в името на човешката безопасност. Както знаем, учените изпробват нови лекарства и химикали като инжектират, пръскат или хранят животни с тях, за да избегнат евентуални неблагоприятни ефекти при хората.
В последно време обаче се появяват множество нови технологии, които могат да заменят този модел на изследване, най-амбициозната от които пресъздава човешкото тяло под формата на чип.
Представете си миниатюрни органи с големината на кибритени кутии, имитиращи свиването на сърдечния мускул и алвеолите на белите дробове, свързани помежду си с помощта на малка кръвоносна система. Целият човешки организъм в един умален вид.
За съжаление, развитието на тази технология все още не е в достатъчно напреднал етап, за да замени напълно животинските експерименти.
„Искаме да бъдем сигурни, че ако ще заменяме животинските тестове, ще можем да постигнем същите резултати с новата технология“, казва Дейвид Андрюс, главен учен в Environment Working Group, организация за околната среда, която е специализирана в научните изследвания в сферата на токсични химикали.
Развитието на този чип е свързано най-вече с възможността учените да провеждат тестове от най-критично значение, които не могат да бъдат пресъздадени с помощта на експерименти с животни, твърди Линда Грифит, биоинженер от Масачузетски технологичен институт.
Грифит ръководи група от учени, които се опитват да свържат поне 10 миниатюрни органа в чип. Основно внимание се отдава на взаимодействието между имунната система и черния дроб, като със същата задача е зает и екип от Харвард.
Тя се надява да разбере как ракът на гърдата се разпространява до черния дроб, тъй като латентните ракови клетки водят до възпаление и инфекция в червата, кръвта от които се влива директно в черния дроб.
Този процес е изключително сложен и не може да бъде изследван с помощта на алгоритми или животински експерименти, тъй като при тях не може да се наблюдава растежът на раковите клетки в реално време.
„Не зная как можем да изучаваме този процес при животните“, казва Грифит. "За това е нужно пресъздаването на взаимосвързана система наподобяваща човешкия организъм", допълва тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.