Любопитството разболява, твърдят биолози

Любопитството разболява, твърдят биолози

Способността за бързо възприемане на нови идеи и навици рязко увеличава опасността от заболявания у приматите, твърдят американски учени, пише Лента.ру.

Обучението изисква контакти, което ускорява разпространяването на епидемии, а любопитството към необичайни явления в природата често води до заразяване с непознати по-рано паразити и микроорганизми. Резултатите от изследването са публикувани в списание Proceedings of the Royal Society B и са цитирани в Harvard Gazette.

За да оценят вредата за здравето от усвояването на нови навици, американските биолози обобщили данните от социалните контакти и изследователското поведение на 127 вида примати.

Стремяхме се да изясним причинно-следствените връзки – дали страдащите от болест животни са принудени активно да търсят нови средства за самолечение, източник на храна, нови територии, или обратното – любопитството към околната среда и честите контакти увеличават риска от заболяване, разказва шефът на изследователския екип Колин МакКейб.

Анализът на данните еднозначно показал, че зависимостта е едностранна – колкото по-любопитен и любознателен е видът, толкова по-често се заразяват неговите представители. Според учените изводът е приложим и за хората.

Изследването дава нелошо обяснение защо никой не съперничи на човека за статуса и екологичната ниша на разумно същество. Способността за бързо разбиране и обучение е съпроводена с такъв риск за здравето, че далеч за не всички живи същества има смисъл за подобряват уменията си.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ