Анализатори: Войната се завръща в Русия с дронове

Анализатори: Войната се завръща в Русия с дронове

Рязкото увеличаване на атаките с дронове, насочени към руска територия, вероятно ще се засили, тъй като Киев изглежда все по-решен да пренесе в Русия разрушенията, нестабилността и непредсказуемостта на войната - макар и като малка част от това, което преживява сам, твърдят анализатори, цитирани от CNBC.

През последните седмици в Русия се наблюдава рязко увеличение на броя на безпилотните летателни апарати (БЛА), които извършват нападения срещу западните, централните и южните руски региони, както и срещу столицата Москва и окупирания от Русия Крим.

Докато Украйна продължава контраофанзивата на своя територия, за да си върне окупираните от Русия територии в южната и източната част на страната, и се стреми да разруши така наречения сухопътен мост на Русия към окупирания Крим, все по-честото използване на безпилотни летателни апарати за нападения на руска територия показва друг аспект на военната стратегия на Украйна.

Войната се връща у дома 

"Войната се връща у дома в Русия", заяви Тимъти Аш, стратег за развиващите се пазари в BlueBay Asset Management, в коментар по електронната поща в сряда.

"Украйна демонстрира, че може да направи живота на Русия, руснаците и Путин много труден", добави той.

"С нападенията в самия Крим, както и в сухопътния коридор и Керченския мост, и руското корабоплаване в Черно море, което е подложено на атаки, ясното послание е, че макар инвазията да беше частично представена като усилие за подобряване на руската сигурност, тя направи Крим и Русия по-малко сигурни за руските сили. И ще става все по-зле, докато тази инвазия продължава", добави Тимъти Аш.

През последните дни въздушните нападения се засилиха, като ударите навлязоха по-навътре в руската територия. В ранните часове на сряда сутринта най-малко шест руски региона съобщават за опити за нападения с дронове, като при едно от тях са унищожени и повредени четири военнотранспортни самолета на летище в Северозападна Русия.

През нощта срещу четвъртък последваха още атаки, като бяха свалени още дронове в района на Москва и Брянска област в Южна Русия, която граничи с Украйна. В резултат на атаките летищата в целевите региони бяха принудени да отменят и забавят множество полети.

Битката с дронове

Русия обвини Украйна за последните нападения с дронове, докато Украйна запази характерната си сдържаност по отношение на тези и предишните нападения. Безспорно е обаче, че безпилотните летателни апарати се превърнаха в изключително важно оръжие в арсеналите както на Русия, така и на Украйна.

По време на 19-месечния конфликт Украйна е била обект на хиляди руски безпилотни атаки, а нейната енергийна, отбранителна и гражданска инфраструктура е била поразявана от рояци БЛА иранско производство. Във вторник вечерта Киев съобщи, че е отблъснал повече от 20 безпилотни самолета и ракетни атаки срещу столицата.

През последните месеци обаче Русия също преживя повече нападения с дронове, като на прицел бяха военни бази, летища и складове за гориво, както и квартали в Москва. Експертите са единодушни, че украинските сили насочват опитите за нападение на руска територия и вероятно понякога са подпомагани от недоволни руснаци, които са против войната.

Макар че атаките с дронове създават главоболия на Москва във военно и политическо отношение, принуждавайки страната да пренасочи комплексите за противовъздушна отбрана към собствената си територия, анализаторите твърдят, че е малко вероятно те да дестабилизират режима на руския президент Владимир Путин, освен ако атаката не засегне пряко елита.

"Всички тези атаки с дронове принуждават руското министерство на отбраната да разпредели ограничения си брой отбранителни средства по-дълбоко в Русия, например да ги премести от фронтовата линия в Москва и летищата на руската международно призната територия", заяви в четвъртък пред CNBC Кирил Шамиев, руски политолог и гост-изследовател в Европейския съвет за външни отношения.

"Това е особено важно за тези ограничени по брой средства като Pantsirs, които са добри и мощни [зенитно-ракетни] системи на фронтовата линия, но сега трябва да върнат част от тях у дома. Така че това по същество намалява ефективността там, когато се бият с украинците", отбеляза той.

Шамиев заяви, че увеличаването на нападенията на руска територия едва ли ще предизвика вълнение сред руското общество, като се има предвид, че то не е сплотено и има малко смъртни случаи от нападения с дронове.

Все пак, ако безпилотните летателни апарати продължат да се използват за нападения срещу по-елитните квартали на Москва, тези, в които живеят съюзниците и сътрудниците на Путин, това може да представлява проблем за Кремъл.

"Ако тези безпилотни самолети продължат да поразяват цели в Москва и особено ако убият някого, сред хората, които са по-близо до Кремъл, това би било жалко и това е нещо, което те искат да предотвратят ... Мисля, че те по-скоро биха предпочели украинците да удрят военни цели, отколкото гражданската политическа инфраструктура в Москва, например", каза Шамиев.

CNBC е поискала отговор на тези коментари и очаква отговор от Кремъл.

Производството на бойни дронове ще се увеличи

В средата на август президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че Киев работи за значително увеличаване на производството на безпилотни летателни апарати, като се стреми да произвежда БЛА с различен обсег и различни цели.

Олександър Мусиенко, военен експерт и ръководител на Центъра за военни и правни изследвания в Киев, заяви пред CNBC, че очаква атаките с дронове да се засилят още повече, тъй като Украйна увеличава производството на дронове в страната.

"Мисля, че мащабът на тези атаки ще бъде по-голям ... Украйна се опитва да използва различни видове безпилотни летателни апарати, за да извършва нападения срещу руски военни обекти, срещу обекти на отбранителната промишленост. И аз мисля, че тези дронове могат да променят играта в руско-украинската война", каза той пред CNBC.

"Ние не разполагаме с различни видове ракети, каквито има Русия, но ще увеличим производството на различни видове дронове". "Това е много важно за нас", отбеляза  Олександър Мусиенко.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ