Байдън пред Си: Съревнованието между САЩ и Китай не трябва да се превръща в конфликт

Байдън пред Си: Съревнованието между САЩ и Китай не трябва да се превръща в конфликт

Байдън пред Си: Съревнованието между САЩ и Китай не трябва да се превръща в конфликт

Президентът на САЩ Джо Байдън каза на китайския си колега Си Дзинпин, че двамата са отговорни за това да предотвратят превръщането на съревнованието между двете суперсили в конфликт, предаде Ройтерс.

Преди първата си среща на живо, откакто Байдън встъпи в длъжност като президент, двамата лидери се ръкуваха топло пред знамената на своите държави в луксозен хотел на индонезийския остров Бали, ден преди срещата на върха на Г-20, която ще бъде фокусирана върху руската инвазия в Украйна.

„Страхотно е да те видя!“, каза Байдън на Си, след като го прегърна преди среща, която продължи малко повече от три часа.

Американският президент обаче е повдигнал редица спорни теми по време на тричасовата среща, включително по-агресивните действия на Китай спрямо Тайван, „непазарните икономически практики“ на Пекин и нарушенията на правата на човека Синдзян, Тибет и Хонг Конг, твърдят от Белия дом.

Байдън каза преди срещата, че се е ангажирал да поддържа отворени линиите за комуникация на лично и правителствено ниво.

„Като лидери на нашите две нации, според мен споделяме отговорността да покажем, че Китай и Съединените щати могат да се справят с различията си, да предотвратят превръщането на съревнованието в конфликт и да намерят начини да работят заедно по спешни глобални въпроси, които изискват нашето взаимно сътрудничество“, коментира Байдън в изказване пред репортери.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен ще посети Китай, за да продължи дискусиите, съобщи Белият дом.

В отговор на Байдън Си каза, че отношенията между техните две страни не отговарят на глобалните очаквания.

„Трябва да начертаем правилния курс за отношенията между Китай и САЩ. Трябва да намерим правилната посока за двустранните отношения напред и да ги издигнем на по-високо ниво“, коментира Си.

„Светът очаква, че Китай и Съединените щати ще управляват отношенията си по правилния начин.“, каза още китайския президент, като добави, че очаква с нетърпение да работи с Байдън, за да върне отношенията в правилния път.

Китайските медии съобщиха, че Си е предупредил американския си колега срещу прекрачване на „червената линия“ на Пекин по въпроса с Тайван.

Самият Байдън потвърди на пресконференция след срещата, че американската политика по отношение на острова не се е променила и че Вашингтон следва принципа „един Китай“

Отношенията между САЩ и Китай се влошиха през последните години на фона на нарастващо напрежение по редица въпроси, вариращи от Хонконг и Тайван до Южнокитайско море, търговски практики и ограничения върху износа на американски технологии за Китай.

Официални представители на САЩ обаче заявиха, че през последните два месеца Пекин и Вашингтон са положили тихи усилия за възстановяване на връзките.

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън каза пред репортери в Бали по-рано, че срещата има за цел „да стабилизира отношенията между Съединените щати и Китай и да създаде по-сигурна атмосфера за американския бизнес“.

Тя заяви, че Байдън ясно е изразил опасенията на САЩ за националната сигурност, свързани с ограниченията на износа на чувствителните американски технологии и е изразил загриженост относно надеждността на китайските вериги за доставка на стоки.

Байдън и Си, които са провели пет телефонни или видео разговора, откакто Байдън стана президент през януари 2021 г., се срещнаха за последно лично по време на администрацията на Обама, когато Байдън беше вицепрезидент.

Домакинът на срещата на върха на Г-20, президентът Джоко Видодо от Индонезия, каза, че се надява срещата във вторник да „доведе до конкретни партньорства, които могат да помогнат на света в неговото икономическо възстановяване".

Въпреки това, една от основните теми на Г-20 ще бъде войната на Русия в Украйна, като Байдън ще бъде безкомпромисен в защитата на европейската нация, казаха американски официални лица миналата седмица.

Си и Путин станаха все по-близки през последните години, обвързани от споделеното си недоверие към Запада. Те препотвърдиха партньорството си броени дни преди Русия да нахлуе в Украйна. Но Китай внимава да не предоставя никаква пряка материална подкрепа, която може да предизвика санкции срещу него.

Китайският премиер Ли Къцян подчерта „безотговорността“ на ядрените заплахи по време на среща на върха в Камбоджа, което предполага, че Китай не подкрепя ядрената реторика на стратегическия си партньор Русия, каза служител от администрацията на Байдън.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
Байдън пред Си: Съревнованието между САЩ и Китай не трябва да се превръща в конфликт
Подкаст „Ти водиш“: Свят на ръба, новото активно поколение и промените във формата на лично щастие 

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ