„Хамас“ и „Фатах“ се помириха в Пекин

 „Хамас“ и „Фатах“ се помириха в Пекин

Враждуващите палестински фракции „Хамас“ и „Фатах“ се споразумяха да прекратят дългогодишната си вражда и да работят за формиране на правителство на националното единство след разговори, проведени в Китай, съобщиха китайските държавни, цитирани от Си Ен Би си.

„Сутринта на 23 юли в Пекин се проведе церемонията по закриването на диалога за помирение между палестинските фракции. Представители на палестински фракции подписаха „Пекинската декларация“ за прекратяване на разделението и укрепване на палестинското единство“, пише китайската държавна медия CGTN в публикация в местната социална мрежа Weibo.

„Междупалестинският диалог за помирение“, както беше описан от държавното издание, се провеждаше в Пекин от неделя.

Този подновен опит за обединение бележи значително развитие, тъй като „Хамас“ и „Фатах“ са врагове още от кървавата гражданска война през 2006-2007 г. в Ивицата Газа. „Фатах“, палестинската политическа партия, управляваща по това време както Западния бряг, така и анклава Газа, беше насилствено изхвърлена от последната територия след изборната победа на „Хамас“ в Ивицата през 2006 г.

Оттогава „Хамас“ управлява анклава Газа и в момента е въвлечен в брутална война с Израел. Офанзивата беше предизвикана от водените от „Хамас“ терористични атаки от 7 октомври, които доведоха до 1200 смъртни случая в Израел, като още 253 души бяха взети за заложници в Ивицата Газа, според израелски данни.

През месеците след това ответните нападения на Израел срещу ивицата Газа са убили близо 39 000 палестинци там, според здравните власти в анклава.

Хусам Бадран, високопоставен представител на „Хамас“, участващ в преговорите, каза в изявление, цитирано от Ройтерс, че „тази декларация идва във важен момент“ на фона на войната на Израел в Газа и че споразумението е „допълнителна положителна стъпка към постигане на палестинско национално единство.”

„Фатах“ се ръководи от Махмуд Абас, президент на Палестинска автономна власт. ПАВ и „Фатах“ като доминираща партия управляват Западния бряг - палестинска територия, окупирана от Израел.

Китайските държавни медии приветстваха споразумението, като казаха, че е подписано от 14 палестински фракции, докато китайският външен министър Ван И го нарече „исторически момент за каузата за освобождението на Палестина“.

Но това далеч не е първият път, когато „Хамас“ и „Фатах“ подписват пактове за помирение, но след това се връщат към враждебни действия поради продължаващи разногласия.

Докато изявленията след разговорите подчертаха консенсуса на подписалите страни за изграждането на временно правителство на единството, което ще бъде създадено с подкрепата на Китай, дългогодишни наблюдатели в региона отбелязаха, че срещите и декларациите няма да определят успеха на дипломатическите усилия.

„От 2007 г. насам имаше многобройни кръгове на преговори и дори временни споразумения, насочени към помирение, но всички те се провалиха“, каза Тауфик Рахим, директор на 2040 Advisory и автор на „Middle East in Crisis & Conflict: A Primer“.

„Дяволът не е в детайлите, а в изпълнението“, каза той. „Като се имат предвид многото несигурности на място и предстоящите избори в САЩ, сделката може лесно да бъде променена.“

Китай все повече се стреми да разшири ролята си в международната дипломация, като пример за това дойде през март 2023 г., когато Пекин помогна за постигането на историческо споразумение за нормализация на отношенията между тогавашните региони врагове Иран и Саудитска Арабия.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ