Президентът на Аржентина с 48% увеличение на заплатата в условия на тежка икономическа криза
Държавният глава на Аржентина Хавиер Милей беше обвинен в лицемерие заради прокарване на значително увеличение на президентската заплата в момент, когато в страната действа пакет от мерки за мащабни икономии, предаде Си Ен Би Си.
Опозиционните депутати се нахвърлиха срещу Милей, като споделиха подробности в социалните мрежи, от които става ясно, че миналия месец брутната му месечна заплата се е повишила до малко над 6 милиона аржентински песо (7073 долара по официалния обменен курс на Аржентина). Това отразява 48% увеличение на президентската заплата спрямо януари.
Милей каза по време на телевизионно интервю в понеделник, че е наредил уволнението на министъра на труда Омар Ясин заради скандала, като според съобщенията увеличението на заплатите за него и други висши държавни служители е „грешка, която не е трябвало да се прави“.
Президентът либертарианец, който често е сравняван с бившия държавен глава на САЩ Доналд Тръмп, се опита да защити увеличението на заплатите, като заяви, че то е било автоматично задействано от указ, подписан от бившия президент Кристина Фернандес де Киршнер преди 14 години.
Опозиционните депутати обаче казаха, че собственият подпис на Милей е бил използван върху указ от февруари, който позволява увеличението на заплатите.
„Току-що бях информиран, че в резултат на указ, подписан от бившия президент Кристина Киршнер през 2010 г., който установява, че политическите служители винаги трябва да печелят повече от служителите в публичната администрация, беше предоставено автоматично увеличение на политическия персонал на това правителство“, написа Милей в публикация в социалната мрежа X.
„Във време на криза като настоящата, в която аржентинското общество полага героични усилия, политиците трябва да бъдат първите, които да подадат ръка за помощ. Политическата шега свърши“, добави той.
Скандалът идва на фона на спорния законопроект за икономическа реформа на президента. Милей, който спечели втория тур на президентските избори в края на миналата година, каза, че няма алтернатива на предложената от него „шокова терапия“, ако правителството иска да овладее дълбоката икономическа криза в Аржентина.
Покупателната способност на аржентинците е опустошена от годишна инфлация от над 250% - най-високото ниво от повече от три десетилетия, докато двама от петима граждани сега живеят в бедност след десетилетия на лошо финансово управление.
Предложените от Милей промени включват доларизиране на икономиката на Аржентина, премахване на централната банка на страната и приватизиране на пенсионната система.
„Подписахте, получихте парите и ви хванаха“
Виктория Толоса Пас, аржентински депутат, която преди това е била в кабинета на левия президент Алберто Фернандес, обвини Милей в двойни стандарти.
„С флага на строги икономии, Милей ни лъже“, написа Толоса Пас в социалните мрежи.
Фернандес де Киршнер също разкритикува Милей, като каза, че указът, който е подписала през 2010 г., няма „нищо общо“ със скандала със заплатите на сегашното правителство.
„О, президенте... искате да влезете в сблъсък с мен, за да не говорим за указа, който подписахте, който дава 48% увеличение на вас и вашите служители, като същевременно унищожава пенсиите и заплатите на аржентинците“, написа Фернандес де Киршнер в X.
„Признайте, че подписахте, получихте парите и ви хванаха“, добави тя.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.