Туск и Макрон обсъждат изпращане на европейски войски в Украйна, ако бъде сключен мир с Русия
Лидерите на Франция и Полша ще проведат разговори за Украйна, включително за възможността за изпращане на европейски войски там като гаранция за сигурност в случай на мирно споразумение с Русия, тъй като Европа се подготвя за новото президентство на Тръмп, предаде Ройтерс.
Европейските сили се стремят да покажат на Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност на 20 януари, че са готови да поемат своя дял от тежестта за прекратяване на почти тригодишната война в Украйна.Тръмп даде ясно да се разбере, че ще настоява за незабавно прекратяване на огъня и преговори за прекратяване на конфликта. В миналото той също така остро критикуваше онези европейски съюзници, които не успяха да изразходват за отбрана целевите за НАТО 2% от националното си производство.
Полският министър-председател Доналд Туск, чиято страна е твърд поддръжник на съседна Украйна, ще бъде домакин на френския президент Еманюел Макрон за разговорите във Варшава днес .
„Украйна ще бъде на първо място в дневния ред на срещата на двамата лидери и ще бъде обсъдено как да се гарантира, че тя е в състояние да устои и да бъде в най-добра позиция за преговори (с Русия)“, заяви френски дипломатически източник.
Един от въпросите в дневния ред е идеята за изпращане на европейски войски в Украйна, ако се стигне до прекратяване на огъня и сключване на мирно споразумение между Украйна и Русия, казаха двама дипломати.
Това би подействало като своеобразна засилена двустранна гаранция за сигурност, като се има предвид, че има малък шанс Украйна да получи членство в НАТО или дори покана в близко бъдеще, но също така би показало желанието на Тръмп Европа да се ангажира пряко.
Миналия месец Франция и Великобритания вече обсъдиха перспективата за изпращане на европейски войски в Украйна, а подобни разговори са водени и между Украйна, балтийските и скандинавските страни, съобщиха петима европейски дипломати.
Няма консенсус сред европейските държави
„Няма консенсус сред европейските държави, така че идеята е да се създаде коалиция от 5-8 европейски държави, които не зависят от НАТО, а от двустранно споразумение с Украйна и са много решени да действат“, заяви източник на Ройтерс.
Все още няма конкретни предложения и според дипломатите на този етап Полша не е сред страните, за които се смята, че са готови евентуално да изпратят войски.
Макрон за първи път предложи идеята през февруари, но тя беше отхвърлена именно от Германия. След това бяха представени планове за изпращане на невоенни части, които да осигуряват обучение, операции по разминиране или дори граничен контрол, но те така и не бяха осъществени.
Един от вариантите в краткосрочен план е да се преразгледа тази идея, заявиха двама дипломати.
„Имаме ли друг избор? Не мисля, че има някакъв правдоподобен сценарий, в който да няма активно европейско участие за осъществяване на гаранции за сигурност и секюритизация на Европа като цяло“, заяви високопоставен европейски служител по повод перспективата за изпращане на войски. Когато войната приключи, Европа все още ще бъде изправена пред заплаха от страна на Русия, „така че ще трябва да поемем част от военната тежест“ за обезпечаването на сигурността в Украйна, добави служителят.
Министрите на финансите и на външните работи на Франция, Германия и Полша също ще се срещнат в четвъртък във Варшава и в Берлин, броени седмици преди Полша да поеме председателството на ЕС от Унгария.
По време на разговорите в Полша и Берлин ще бъдат разгледани начините за засилване на финансовата и военната подкрепа за Украйна в краткосрочен план и как Европа може да увеличи финансирането на отбраната, включително чрез общ дълг.
Полски правителствен източник заяви, че Варшава настоява за увеличаване на съвместното финансиране на отбраната от европейските съюзници, но досега е срещала съпротива.
„След избирането на Тръмп всички наши приятели на масата разбраха, че сме били прави, защото дойде Тръмп и те трябва да се активизират“, добави източникът.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.