Защо предложението на Тръмп за Газа "бие тревога" в региона?
![Защо предложението на Тръмп за Газа бие тревога в региона?](/media/271/shutterstock_2483630031.l.webp)
Президентът на САЩ Доналд Тръмп разгневи арабския свят, като каза, че палестинците няма да имат право да се завърнат в ивицата Газа според предложението му за преустройство на анклава, който беше опустошен от израелска офанзива.
От най-ранните дни на войната в Газа арабските правителства, особено Египет и Йордания, настояха, че палестинците не трябва да бъдат прогонвани от земя, където искат да създадат бъдеща държава, която ще включва окупирания Западен бряг и Газа, предаде Ройтерс.
Тръмп за първи път предложи на 25 януари Египет и Йордания да приемат палестинци от Газа, предложение, на което те категорично се противопоставят.
В шокиращо съобщение на 4 февруари, след среща с израелския премиер Бенямин Нетаняху във Вашингтон, Тръмп предложи презаселването на 2,2 милиона палестинци в Газа и САЩ да поемат контрола и собствеността върху разрушения крайбрежен анклав, преустроявайки го в „Ривиерата на Близкия изток“.
На 10 февруари той каза, че палестинците няма да имат право да се завърнат в Газа според неговия план, което противоречи на собствените му служители, които предполагаха, че жителите на Газа ще бъдат преместени само временно.
Планът на Тръмп засяга един от най-чувствителните въпроси в арабско-израелския конфликт - правото на палестинците да се завърнат.
Тръмп, известен като твърд човек в сделката в предишната си кариера като строителен предприемач в Ню Йорк, каза, че вярва, че може да убеди Йордания и Египет да приемат разселени палестинци. Той също така каза, че палестинците могат да бъдат презаселени в "много по-добри жилища".
Много от сградите в Газа се превърнаха в развалини след избухването на войната между Хамас и Израел на 7 октомври 2023 г. Плановете на Тръмп вероятно ще засилят страховете сред палестинците в Газа, че ще бъдат прогонени от крайбрежната ивица, и ще предизвикат безпокойство в арабските държави, които отдавна се притесняват от дестабилизиращото въздействие на всяко подобно изселване.
Какво се крие зад притесненията?
Палестинците отдавна са преследвани от това, което те наричат "Накба" или катастрофа, когато 700 000 от тях бяха принудени да напуснат домовете си по време на войната, съпътствала създаването на Израел през 1948 г.
Много от тях бяха прогонени или избягаха в съседни арабски държави, включително в Йордания, Сирия и Ливан, където голяма част от тях и техните потомци все още живеят в бежански лагери. Някои отидоха в Газа. Израел оспорва твърдението, че са били принудени да напуснат.
Днес около 5,6 милиона палестински бежанци - главно потомци на тези, които са избягали - в момента живеят в Йордания, Ливан, Сирия, окупирания от Израел Западен бряг и Газа. Според палестинското външно министерство около половината от регистрираните бежанци остават без гражданство, много от които живеят в претъпкани лагери.
Говоренето на Тръмп за презаселване на около два милиона жители на Газа е кошмар за Йордания, която отдавна се страхува от масовото експулсиране на палестинци от Газа и Западния бряг, и отразява визия, отдавна разпространявана от десните израелци за Йордания като алтернативен палестински дом.
Безпокойството датира от това, което е известно като Черния септември. През 1970 г. йорданската армия започна огромна офанзива с това име, за да си върне контрола върху територията, окупирана от Организацията за освобождение на Палестина (ООП) в Йордания.
Крал Хюсеин, опасявайки се от нарастващото влияние на палестинските фракции, предприе репресии срещу палестинските националисти. Неговите генерали нареждат танкове в столицата Аман. Над 3000 палестинци бяха убити, а около 20 000 избягаха от Йордания тогава.
Последният конфликт, който в момента е спрян на фона на крехко споразумение за прекратяване на огъня, стана свидетел на безпрецедентна израелска бомбардировка и сухопътна офанзива в Газа, опустошаваща градските райони.
Повечето жители на Газа са били разселени няколко пъти в офанзивата на Израел, започнала след атаката срещу Израел от Хамас през 2023 г., при която загинаха 1200 души, според израелски данни.
Повече от 48 000 души са били убити в Газа оттогава според палестински здравни служители.
Как се движеха палестинците по време на конфликта?
Преди Израел да започне офанзивата си през 2023 г., той предупреди палестинците в Северна Газа да се преместят в безопасни зони на юг. С разширяването на офанзивата Израел им каза да се насочат по-на юг към Рафа, на границата с Египет. По-късно по време на войната, преди да започнат кампания в Рафа, Израел ги инструктира да се преместят в нова определена хуманитарна зона в Ал-Маваси, район, който се простира на 12 км (7 мили) по крайбрежието, започвайки от западните райони на Дейр Ал-Балах в централната част на Газа до Хан Юнис и Рафа на юг. Според оценки на ООН до 85% от населението на Газа - една от най-гъсто населените зони в света - вече е изселено от домовете си.
Може ли да се случи голямо преселение от Газа?
Много палестинци в Газа казаха, че не биха напуснали анклава, дори и да можеха, защото се опасяват, че това може да доведе до ново трайно изселване както през 1948 г.
Египетските власти публично отхвърлиха идеята за разселване на палестинци на основание права на човека.
Най-гъсто населената арабска страна също би била предпазлива да приеме стотици хиляди палестинци, потенциално включващи членове на Хамас, след години на репресии срещу местни ислямисти като Мюсюлманските братя, които имаха тесни връзки с Хамас.
Египетският президент Абдел Фатах ал Сиси не показа никаква толерантност към ислямистите. Той ги разглежда като екзистенциална заплаха за страната си и хиляди ислямистки бойци са хвърлени в затвора.
Какво каза правителството на Израел?
Тогавашният външен министър на Израел Израел Кац, който сега е министър на отбраната, каза на 16 февруари 2024 г., че Израел няма планове да депортира палестинци от Газа. Израел ще координира действията си с Египет относно палестинските бежанци и ще намери начин да не накърни интересите на Египет, добави Кац.
Коментарите на някои в израелското правителство обаче разпалиха палестинските и арабските страхове от нова Накба. Финансовият министър Бецалел Смотрич многократно е призовавал за политика на "насърчаване на миграцията" на палестинците от Газа и Израел да наложи военно управление на територията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.