Илияна Йотова вижда три варианта за съставяне на правителство след предсрочните избори
По-скоро съм обнадеждена от последните разговори, които се проведоха за третия мандат. Това заяви пред БНТ вицепрезидентът Илияна Йотова.
„Първият извод, който се прави, е че различията между водещите партии в страната по отношение на това, което трябва да се прави през следващите месеци, са много малки. Тогава се задава въпроса, след като сте толкова близки, защо не го правите“, коментира тя.
Според нея има три варианта за кабинет след предсрочните парламентарни избори.
„Първият е правителство на малцинството с определена програма със съгласието на мнозинство в Народното събрание без да се влиза в реална коалиция за определен период от време. Вторият вариант са разписаните коалиции, защо не и в по-крайни варианти. Има такива примери в Европа, като в Германия през 2017 г. десните и социалдемократите преговаряха шест месеца и направиха правителство. Другият вариант, който донякъде бе сложен на дневен ред от последните консултации за третия мандат, е правителство с експертен и технически характер. В Италия тази практика я има още от 90-те години“, заяви вицепрезидентът.
„Няма нищо лошо да видим кой е претендентът на различните политически формации за министър-председател. Не виждам защо това да не бъде цел на всяка политическа сила“, добави тя, като отбеляза, че страната се намира в криза.
Тя не очаква политическото напрежение в служебната власт да намалее, тъй като заявките и сигналите за политическа употреба на служебните кабинети не са спирали.
„Надявам се новото предложение за министър-председател да успокои терена в това отношение, но не съм сигурна, защото предстоят избори и всяка една политическа партия ще се опита да извлече своя дивидент.“, коментира тя.
„Тук не виждам кой знае каква вина нито в кандидата за министър-председател, нито толкова в предишния служебен кабинет. Това е порочното зачатие на последните поправки в Конституцията, които бяха направени уж в посока на това да се утвърждава парламентаризмът, а става точно обратното. Всеки ден сме свидетели заради тези поправки на унищожаване на парламентаризма в България. Тези поправки отвориха кутията на Пандора“, добави тя.
По думите ѝ с тяхното приемане са станали възможни преврати, заговори, афери за сваляне на председателя на Народното събрание.
„Ще има обвинения към предстоящия служебен кабинет за политическа употреба, те започнаха още от вчера. Този служебен кабинет, така както постановиха поправките в конституцията, е ничии. Никой не носи отговорност за него. Да, те полагат клетва пред парламента, но всяка една партия счита за своя първа задача да казва, че няма нищо общо нито с министър-председател, нито с министри. Определено този служебен кабинет не е на президента - време е да се свалят всички маски и да се каже ясно точно поправките, касаещи служебния кабинет, бяха направени срещу един човек - Румен Радев. Това беше сделката в сглобката", допълни Илияна Йотова.
Въпросът с номинацията на български еврокомисар коментира така: „Имам усещането, че този въпрос нарочно се замита под килима, няма обществена дискусия – не само за човека, но и за това какво България може да иска от новия председател на комисията и какъв ресор. България няма особено добра биография в номинациите си за комисари. Някой трябва да води тези преговори, говори се, че може да получим енергетиката“.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.