Радев: Възможно е да влезем в Шенген още през октомври

Радев: Възможно е да влезем в Шенген още през октомври

Радев: Възможно е да влезем в Шенген още през октомври

Напълно е възможно страната ни да бъде приета в Шенгенското пространство през октомври тази година, ако изпълни всички важни стъпки и направи необходимите законодателни промени. Това заяви президентът Румен Радев преди началото на заседанието на Европейския съвет в Брюксел. Той подчерта, че се водят разговори с нидерландския премиер Марк Рюте, австрийският канцлер Нехамер, с ЕК и със Съвета.

България не се е отказала от Плана за справедлив преход, коментира още той и допълни, че се е получило "някакво недоразумение" с еврокомисаря Ферейра. "Вчера се чуха с нея, всичко е изчистено. България има да получава тази година 800 млн. Условието е до края на годината да доставим плановете, съгласувани с трите важни области - Стара Загора, Кюстендил и Перник. Разбира се, че ще ги предоставим", каза Радев, цитиран от БНТ.

България се ангажира с производството на снаряди за нуждите на наши партньори, ако те поискат това, а не за Украйна, подчерта още държавният глава в продължение на направен по-рано тази седмица коментар от него, че докато управлява служебното правителство на Украйна няма да се предоставя директно никакво въоръжение.

България е важна част от Европейския механизъм за укрепване на мира, създаден година преди войната в Украйна, посочи Радев. "Затова високо оценяваме визитата на комисар Тиери Бретон, която започна именно от България, като признание за традициите, опита и големия капацитет на отбранителната ни индустрия. С ЕК ще работим за повече инвестиции в отбранителната ни индустрия, но България не участва в съвместната доставка за снаряди за Украйна заедно с други 9 държави. Ангажираме се само със снаряди, които могат да отидат при наши партньори, ако те поискат това. Но не и с Украйна", каза Радев.

Радев определи решението на властите в Северна Македония да заличат българския клуб в Битоля като израз на безсилие и паника. "Това отеква много лошо в ЕС. Това решение е израз на паника и безсилие, защото властите в Република Северна Македония трябва най-сетне да признаят, че има македонски българи и българско присъствие в Северна Македония не от сега, а от векове - от 1300 години. И заличаването на имената на българските клубове няма да заличи твърдата решимост на България и нашите европейски партньори Република Северна Македония да впише българите в своята конституция", каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ