Акциите на китайските отбранителни компании поскъпват на фона на ескалацията на напрежението между Индия и Пакистан

Акциите на китайските отбранителни компании поскъпват на фона на ескалацията на напрежението между Индия и Пакистан

Напрежението между Индия и Пакистан се покачва, като акциите на китайските компании за отбрана се оказват печеливши след очевидното използване от Пакистан на произведени в Китай оръжия за сваляне на индийски изтребители, пише Си Ен Би Си.

Пакистанският външен министър Ишак Дар заяви в сряда, че Пакистан е използвал произведени в Китай изтребители J-10C в сблъсък с индийските военновъздушни сили, според местните държавни медии.

AVIC, чрез дъщерното си дружество AVIC Chengdu Aircraft, произвежда изтребителите J-10C, за които се твърди, че са използвани от Пакистан в конфликт. Друго дъщерно дружество, AVIC Aerospace, което произвежда военни самолети и хеликоптери, отбеляза ръст на акциите си, листнати на Хонконгската борса, с над 6%. Акциите на AVIC Chengdu Aircraft, листнати на борсата в Шънджън, скочиха с над 16%. В сряда акциите ѝ се повишиха със 17,05%, което е най-значителният ръст от миналия октомври.

Акциите на China State Shipbuilding Corporation, която строи военни и граждански кораби, се покачиха с 0,04%.

„Пакистан е най-големият купувач на китайски оръжия, включително изтребители, системи за противовъздушна отбрана, военноморски кораби и безпилотни летателни апарати“, каза Ян Дзъ, асоцииран научен сътрудник в Училището за международни изследвания „С. Раджаратнам“.

Според данни на Стокхолмския международен институт за изследване на мира, над 60% от китайския износ на оръжие е отишъл в Пакистан между 2020 и 2024 г.

„Със сигурност е много вероятно Пакистан да е използвал китайски изтребители“, коментира Сет Джоунс, президент на отдела за отбрана и сигурност в Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS).

Ян каза пред Си Ен Би Си, че „конфликтът служи като положително доказателство за качеството на произведените в Китай оръжия, предвид представянето на пакистанските изтребители и системи за противовъздушна отбрана срещу френските и съветските самолети на Индия“.

Той добави, че макар да не е ясно дали става въпрос за бой въздух-въздух или за наземни ракетни удари земя-въздух, това все пак показва, че Пакистан има „някои успешни способности, с китайска подкрепа“.

Според министъра на информацията на Пакистан Атаулах Тарар, пет изтребителя на индийските военновъздушни сили са били свалени, докато са се приближавали до пакистанска територия.

Индия обаче отрече съобщенията за сваляне на нейни самолети, като ги определи като „дезинформация“.

Индия обяви рано в сряда, че въоръжените ѝ сили са извършили удари в Пакистан и региона, който тя нарича окупирания от Пакистан Джаму и Кашмир. Министерството на отбраната на Индия заяви, че ударите са били насочени към девет места, за които се смята, че са планирани „терористични атаки“ срещу Индия.

Това следва атаката на бойци от миналия месец в Пахалгам, Джаму и Кашмир, при която загинаха 26 души.

„Покачването на запасите на китайските отбранителни компании вероятно [отразява] мнението, че ако войната между Индия и Пакистан ескалира, Китай ще въоръжи Пакистан и ще компенсира всички загуби“, каза Дейвид Рош, стратег в Quantum Strategy.

Пакистан и Китай установяват дипломатически отношения през 1951 г. Китай е и най-важният партньор на Пакистан в областта на отбраната от края на Студената война, според Американския институт за мир.

„Китай и Пакистан имат дългогодишни политически връзки. Те имат дългогодишни икономически връзки и по-специално, през последните няколко години, имат задълбочаващи се военни връзки“, заяви Джоунс от CSIS.

Джоунс обаче отбеляза, че покачването на акциите може да е само „временно“.

В идеалния случай Индия и Пакистан биха искали да деескалират напрежението, но сега топката е в полето на Пакистан, добави той.

„От Пакистан зависи дали иска да отговори по-активно на индийските удари или евентуалното сваляне на индийски самолет е било достатъчно добра победа“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ