Джонсън: Германия предпочиташе бързо поражение на Украйна, Франция и Италия бяха с колебливи позиции

Джонсън: Германия предпочиташе бързо поражение на Украйна, Франция и Италия бяха с колебливи позиции

Джонсън: Германия предпочиташе бързо поражение на Украйна, Франция и Италия бяха с колебливи позиции

Бившият британски премиер Борис Джонсън каза в интервю за Си Ен Ен /CNN/, че преди началото на специалната операция на Русия Германия е разчитала на скорошно поражение на Украйна в случай на конфликт.

„Позицията на германците в даден момент беше, че ако това се случи, което би било катастрофа, би било по-добре всичко да приключи бързо и Украйна да се предаде“, каза Джонсън пред медиата. Той подчерта, че германското правителство обяснявало позицията си "с редица сериозни икономически причини".

„Не можех да го подкрепя, мислех, че е катастрофално такова отношение към него. Но мога да разбера защо са мислили и чувствали по този начин тогава“, каза Джонсън.

В интервю бившият британски премиер отбеляза, че френските власти „отричаха до последния момент“ възможността за въоръжен конфликт между Русия и Украйна. Телевизионният канал припомня, че френският президент е основният европейски политик, който се е опитал да убеди руския си колега Владимир Путин да се откаже от военните операции в Украйна. Борис Джонсън също разкритикува първоначалната политика на италианския премиер Марио Драги по отношение на заплахата от широкомащабни военни действия в Украйна. Според него управляваното от Драги правителство „на някакъв етап просто е заявило, че няма да може да подкрепи позицията, която заемаме“, осъзнавайки своята „огромна“ зависимост от руските горива.

Джонсън твърди, че мнението на западните страни преди началото на руската спецоперация в Украйна е било много различно. Но ходът на военните действия принуди европейските власти да се обединят и да започнат да оказват помощ на Украйна.

„Това, което се случи, е, че всички – германците, французите, италианците, всички, президентът на САЩ Джо Байдън – видяха, че просто няма избор. Защото не беше възможно да се постигне споразумение с този човек (руския президент Владимир Путин). Това е ключовият момент“, каза Джонсън. Според него "ЕС се е справил блестящо" в конфронтацията с Русия. „След всичките ми притеснения… отдавам почит на действията на ЕС. Те бяха обединени. Санкциите бяха строги“, продължи Джонсън.

През юли Борис Джонсън беше принуден да напусне поста си на британски министър-председател поради постоянни скандали, които подкопаха репутацията му. Като ръководител на британското правителство той подкрепи Украйна и критикува спецоперацията.

Джонсън каза, че украинският президент Володимир Зеленски е „абсолютно изключителен“ в своето лидерство: „Той е много смел човек. Мисля, че историята на този конфликт би била напълно, напълно различна, ако него го нямаше."

В интервю за CNN Джонсън отбеляза, че Украйна трябва да преоборудва изтребителите „Спитфайър“, използвани по време на Втората световна война. Той смята, че украинската армия "ще има достатъчно" такива самолети, които според Джонсън могат да се използват за унищожаване на безпилотни самолети. В същото време за това не са необходими съвременни модели летателно оборудване, каза Джонсън. „Жалко, че вече не  произвеждаме „Спитфайър“, добави бившият премиер.

Сегашният британски премиер, представляван от Риши Сунак, продължава да подкрепя Украйна. Политикът вече посети Киев. Германия, Франция и Италия, чиято позиция беше критикувана от Джонсън в началото на спецоперацията, многократно предоставяха военна помощ на украинската армия. Германският канцлер Олаф Шолц по-специално обеща да помогне на Украйна, колкото е необходимо

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ