Хамас пред фалит, не може да плаща на бойците си

Хамас пред фалит, не може да плаща на бойците си

Терористичната групировка Хамас е изправена пред нов проблем в Газа - да осигури парите, от които се нуждае, за да плаща на бойците си. Миналия месец Израел прекъсна доставките на хуманитарни стоки за анклава, някои от които Хамас е конфискувала и продавала, за да набира средства, според арабски, израелски и западни представители. В подновената офанзива на израелската армия бяха ликвидирани служители на Хамас, които са играли важна роля във финансовите структури на групировката, съобщават представители на арабското разузнаване, цитирани от The Wall Street Journal.

През последните седмици израелските военни заявиха, че са убили един от ключовите финансови брокери на Хамас, както и редица висши политически служители на групировката. 
 
Изплащането на заплатите на много служители на правителството на Газа е спряно, докато бойците на Хамас и политическите ръководители в момента получават само около половината от парите, за които са се договорили. Заплатите на редовите бойци на Хамас варират средно между 200 до 300 долара на месец.  

Финансова катастрофа

Недостигът на средства създава трудности в редиците на Хамас, както и в икономиката на Газа, а в същото време и сигнализира за задълбочаваща се организационна дисфункция във военната групировка, тъй като тя се бори и с по-агресивната израелска военна стратегия.

„Дори да разполагат с големи суми пари в брой, способността им да ги разпределят е много ограничена в момента“, коментира пред WSJ анализаторът Еял Офер. По думите му, типичните методи на плащане на Хамас са чрез куриери, разнасящи пари в брой или чрез специални пунктове за разплащане. И двата варианта обаче могат да станат цели на израелските войски. 

Групировката Хамас, която контролира цивилното правителство на Газа, е получавала месечни парични преводи от 15 милиона долара от Катар преди войната. Организацията е набирала средства и от други места, включително Западна Африка, Южна Азия и Обединеното кралство, натрупвайки запаси от около 500 милиона долара, голяма част от които се намират в Турция, според западни и арабски представители.

След началото на войната Израел строго ограничи прехвърлянето на физически пари в брой в Газа, принуждавайки терористичната група да намери начини да заобиколи ограниченията. В началото на конфликта организацията е участвала в извличането на 180 милиона долара от клонове на Банката на Палестина и други институции, съобщават настоящи и бивши палестински представители.

Хамас е използвал потока от хуманитарни и търговски стоки, за да изгради нови потоци от доходи, включително начисляване на данъци на търговци, събиране на мита върху камиони на контролно-пропускателните пунктове и конфискуване на стоки за препродажба. Хамас също така е използвала чуждестранна валута в брой, за да купува хуманитарни стоки, които след това е продавала в Газа. 

Но въпреки тези заобиколни решения, Хамас е била на ръба на ликвидна криза, преди януарското прекратяване на огъня да осигури нов приток на помощи в Газа, давайки на групировката шанс да напълни хазната си, заявяват израелски и западни представители. Тези пътища обаче се затвориха, когато Израел отново запечата границите на Газа за хуманитарни доставки през март. 

Дефицит на банкноти

„В Хамас има голяма парична криза. Те са зависими главно от хуманитарната помощ, продавана на черните пазари срещу пари в брой“, казва Мумен Ал-Натур, палестински адвокат от бежанския лагер Ал-Шати в централна Газа. Натур, който е част от разрастващо се опозиционно движение срещу управлението на Хамас, твърди, че групировката изпитва затруднения с изплащането на своите бойци и служители. 

Хуманитарните организации осъдиха прекъсването на доставките, заявявайки, че то обрича на глад двата милиона жители на анклава. Израелският министър на отбраната Израел Кац заяви в неделя, че блокирането на помощта подкопава контрола на Хамас и че Израел работи по нов план за разпределяне на помощта чрез граждански партньори.

Способността на Хамас да генерира приходи чрез помощи е толкова значителна, че Израел преоценява процеса си на проверка за бъдещите доставки. В миналото фокусът беше върху блокирането на стоки, които се смятаха за рискови за сигурността, но сега военните обмислят засилен контрол дори за разрешените стоки, ако те биха могли да имат висока икономическа стойност за Хамас, заявява анонимен израелски служител, цитиран от WSJ.

По време на прекратяването на огъня Хамас е създала пунктове за разпределение на заплати, плащайки на хората си в брой или понякога със стоки, според източниците на разузнаването. След като Израел възобнови атаките си през март, разпределението е пренасочено към мрежи от типа „човек на човек“, тъй като голяма част от групировката се укрива.

Намалените плащания затрудняват Хамас да привлича нови членове и да поддържа сплотеност, тъй като Израел завзема все повече територии, а жителите на Газа дори организират открити протести срещу групировката - нещо, което доскоро беше немислимо.

По-широката парична криза засилва напрежението върху цивилното население в Газа, където израелската валута е законно платежно средство. Разселените жители на Газа, които трябва да търсят храна, подслон или лекарства в разрушения анклав, също нямат достъп до средства. 

Централната банка на Израел рутинно обновяваше запасите от физически шекели в Газа преди войната, но автономната територия не е получавала "инжекция" с нови банкноти, откакто боевете започнаха преди 18 месеца. Много от 56-те банкови клона и 91 банкомата в Газа са унищожени или извадени от експлоатация по време на войната.

Хуманитарните организации са предоставили десетки милиони долари парична помощ на палестинците от началото на войната, разпределяйки средства чрез популярни приложения за електронни плащания, според арабските разузнавателни служители. Жителите на Газа получават и парични преводи от семейства и приятели в чужбина. Но за да ги превърнат в пари в брой, палестинците трябва да плащат комисионни от над 20%. Никой не знае точно колко физически пари в брой са останали в Газа, но анализаторите смятат, че може да има около 3 милиарда долара в банкноти в обращение. 

Недостигът на пари в брой е толкова остър, че е създал мрежа от работилници за "ремонт" на повредени банкноти, където палестинците физически измиват банкнотите и ги залепват с тиксо, за да влязат отново в обращение.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ