Климатичните промени унищожават непроучени археологически обекти

Климатичните промени унищожават непроучени археологически обекти

Климатичните промени унищожават непроучени археологически обекти

Изменението на климата унищожава археологически обекти преди да бъдат проучени. За това алармират експерти в серия от статии, публикувани в сп. Antiquity, пише The Art Newspaper. Места, където древните останки са най-добре запазени, като океани, ледени петна и влажни зони, са застрашени от глобалното затопляне.

„Изменението на климата се ускорява, засилва съществуващите рискове и създава нови, последиците от които могат да бъдат опустошителни за глобалните археологически обекти“, пише Йорген Холесен, старши изследовател в Националния музей на Дания, който е автор на една от публикациите.

Подводната археология е застрашена от екстремни метеорологични условия, причинени от покачващите се температури, а крайбрежните обекти са особено изложени на риск от ерозия. „От Иран до Шотландия, от Флорида до Рапа Нуи и отвъд, историческите места се разрушават с нарастваща скорост, често преди учените да могат да ги регистрират и да оценят стойността им“, пише Холесен.

Тъй като ледените петна и ледниците в планинските райони се топят с висока скорост, открития, подобни на мумията Йотци, ще бъдат загубени. Замръзналите находки трябва да бъдат възстановени незабавно след освобождаването им от леда, преди да бъдат стабилизирани и консервирани. „Без бърза намеса голяма част от тази материална култура бързо деградира и губи потенциала си да допринесе за нашето разбиране за миналото“, посочва ученият.

Междувременно около половината от всички влажни зони, в които органичните останки, като блатното тяло на прочутия Толундски човек в Дания, вече са изчезнали или скоро ще пресъхнат. „Тъй като разкопките в тях са скъпи и финансирането е ограничено, неизбежно ще се вземат трудни решения кои обекти са застрашени и незабавно трябва да бъдат проучени”, отбеляза Хенинг Матисен от Националния музей на Дания и неговите колеги в един от документите.

В друга статия Кати Дейли от Университета в Линкълн и нейните колеги проучват включването на културни обекти в плановете за адаптиране към климата на страни с ниски и средни доходи. Екипът установява, че това ще направят само 17 от 30-те изследвани държави и едва три от тях споменават за конкретни действия, които ще предприемат.  

„Проучването показа, че местните планове за адаптиране към климата са в ход в страни като Нигерия, Колумбия и Иран и това е добра новина. Въпреки това резултатите сочат тревожно разминаване в политиките в областта на изменението на климата и културното наследство в световен мащаб в резултат на липса на знания, координация, признание и финансиране”, пише Холесен.

„Глобалното изменение на климата е споделено предизвикателство и най-добрият път за намиране на решения несъмнено ще бъде споделен път“, категорична е Дейли.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ