Китай реагира остро на ветото на САЩ върху резолюцията на ООН за прекратяване на огъня в Газа

Китай реагира остро на ветото на САЩ върху резолюцията на ООН за прекратяване на огъня в Газа

Китай остро разкритикува САЩ за налагането на вето върху резолюция на Съвета за сигурност на ООН, изискваща незабавно прекратяване на огъня в Газа, предаде Би Би Си.

Пекин заяви, че този ход изпраща „погрешно послание“ и на практика дава „зелена светлина на продължаващото клане“.

Белият дом заяви, че предложената от Алжир резолюция ще „застраши“ преговорите за прекратяване на войната.

САЩ предложиха своя собствена резолюция за временно прекратяване на огъня, която също предупреждава Израел да не нахлува в град Рафах.

Решението на САЩ да блокират резолюцията на Алжир, докато боевете в Газа продължаваха, беше широко осъдено. То беше подкрепено от 13 от 15-те членове на Съвета за сигурност на ООН, като Обединеното кралство се въздържа.

В отговор на ветото посланикът на Китай в ООН Джан Дзюн каза, че твърдението, че предложението ще попречи на текущите дипломатически преговори, е „напълно несъстоятелно“.

„Като се има предвид ситуацията на място, продължаващото пасивно избягване на незабавно прекратяване на огъня не е нищо по-различно от даването на зелена светлина на продължаващото клане“, коментира той.

„Разпространението на конфликта дестабилизира целия регион на Близкия изток, което води до нарастващ риск от по-широка война. Само като потушим пламъците на войната в Газа, можем да предотвратим пламъците на ада да погълнат целия регион.“, добави посланикът.

Първият дипломат на Алжир в ООН заяви, че „за съжаление Съветът за сигурност отново се провали“. „Изследвайте съвестта си, помислете как ще ви съди историята“, добави Амар Бенджама.

Съюзниците на САЩ също бяха критични към този ход. Постоянният представител на Франция в Съвета за сигурност на ООН Никола дьо Ривиер изрази съжаление, че резолюцията не е приета „предвид катастрофалната ситуация на място“.

Линда Томас-Грийнфийлд, посланикът на Вашингтон в ООН, каза, че не е подходящият момент да се призовава за незабавно прекратяване на огъня, докато преговорите между „Хамас“ и Израел продължават.

Колегата ѝ от Обединеното кралство Барбара Удуърд заяви, че планът може „всъщност да направи прекратяването на огъня по-малко вероятно“, като застраши преговорите.

Израел започна своите операции в Газа след атаката на „Хамас“ срещу Южен Израел на 7 октомври, по време на която бяха убити около 1200 души, а повече от 240 бяха взети за заложници.

Израелската военна кампания доведе до смъртта на повече от 29 000 души в Газа, според министерство на здравеопазването на палестинската територия.

Проекторезолюцията, предложена от САЩ, призовава за временно прекратяване на огъня „веднага щом това е осъществимо“ и при условие, че всички заложници бъдат освободени. Тя също призовава бариерите пред помощта, достигаща до Газа, да бъдат премахнати.

Преди това Белият дом избягваше думата „прекратяване на огъня“ по време на гласуванията в ООН, но не е ясно дали и кога Съветът за сигурност ще гласува предложението.

В проекторезолюцията се посочва също така, че голяма наземна офанзива в Рафах би довела до повече щети на цивилни и тяхното по-нататъшно разселване, включително потенциално в съседни страни.

Но министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху каза във вторник, че е „ангажиран да продължи войната, докато бъдат постигнати всички нейни цели“ и никакъв натиск не може да промени позицията му.

Повече от милион разселени палестинци - около половината от населението на Ивицата, са натъпкани в Рафах, след като са били принудени да потърсят подслон там. Южният град, който граничи с Египет, е бил дом на само 250 000 души преди войната.

Много от разселените живеят в импровизирани убежища или палатки в мизерни условия, с оскъден достъп до безопасна питейна вода или храна.

ООН издаде собствено предупреждение, че планирана израелска офанзива в града може да доведе до „клане“.

Членът на израелския военен кабинет Бени Ганц предупреди, че наземното нападение ще започне, освен ако „Хамас“ не освободи всички заложници до 10 март.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ