Генералният секретар на ООН призова за „глобален ред, който работи за всички“

Генералният секретар на ООН призова за „глобален ред, който работи за всички“

Генералният секретар на ООН призова за „глобален ред, който работи за всички“

Нашият свят е изправен пред екзистенциални предизвикателства, но глобалната общност е по-фрагментирана и разделена от когато и да било през последните 75 години. Това заяви генералният секретар на Организацията на обединените нации (ООН) Антониу Гутериш по време на Мюнхенската конференция по сигурността.

Той подчерта необходимостта от „глобален ред, който работи за всички“.

По думите му ако страните изпълнят задълженията си по Хартата на ООН, всеки човек на Земята ще живее в мир и достойнство.

Правителствата обаче пренебрегват тези ангажименти и милиони цивилни плащат ужасна цена, като рекорден брой са принудени да бягат от своите домове.

Говорейки за конфликта в Газа, той каза, че нищо не може да оправдае безсъвестните атаки, извършени на 7 октомври, и нищо не може да оправдае колективното наказание на палестинския народ във военния отговор на Израел.

„Ситуацията в Газа е ужасяваща оценка за задънената улица в глобалните отношения“, каза той. „Нивото на смърт и разрушение само по себе си е шокиращо. Войната също така преминава през границите в региона и засяга световната търговия“, добави Гутериш.

Тъй като хуманитарната реакция „сега е на животоподдържащо устройство“, той предупреди, че военната офанзива срещу град Рафах - ядрото на операцията за хуманитарна помощ в Газа и мястото, където почти половината население сега се укрива, би била опустошителна за цивилните, които са на ръба на оцеляването.

„Многократно съм призовавал за незабавно и безусловно освобождаване на всички заложници и хуманитарно прекратяване на огъня. Това е единственият начин за мащабно увеличаване на доставката на помощ в Газа“, каза той.

Гутериш също призова технологичните фирми да спрат да печелят от разпространението на токсично съдържание, след като обвини платформите на социалните мрежи в съучастие в подхранването на антисемитизъм, расизъм и антимюсюлмански фанатизъм, предаде Ройтерс.

„Технологичните компании трябва да поемат своите отговорности и да спрат да печелят от увеличаването на всякакъв вид токсично съдържание“, каза Гутериш по време на Мюнхенската конференция по сигурността.

„Свидетели сме на непоносима експлозия на антисемитизъм и други форми на религиозна и расова омраза“, каза Гутериш, който многократно е изразявал загриженост относно влиянието на компаниите за социални мрежи и е призовавал за въвеждане на регулации с цел подобряване на прозрачността.

„Разделените общества са слаби общества, в които екстремистките наративи могат да се наложат и напрежението бързо да ескалира в насилие, подкопавайки демократичните ценности“, каза той.

Компаниите за социални мрежи заявиха, че са предприели редица стъпки за премахване на вредно съдържание от своите платформи, особено след избухването на конфликта Израел-Хамас на 7 октомври.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ