Китайски шпиони сменят руските в тайна база за проследяване в Куба

Китайски шпиони сменят руските в тайна база за проследяване в Куба

Посещението на американския държавен секретар Антъни Блинкен в Китай отново е проблематично. Този път не заради балони, а защото се твърди, че Пекин е придобил база за електронно проследяване в Куба. Републиканците в Конгреса обвиняват Белия дом, че крие данни за базата, която съществува от 2019 г. Пекин и Хавана обявиха тези доклади за измислица. Но Джон Кърби, служител на американската администрация, потвърди присъствието на китайци в базата. Според него информацията за това е толкова чувствителна, че той не може да даде подробни обяснения.

В САЩ Wall Street Journal първи публикува статия за китайско електронно наблюдение в Куба. Вестникът пише, че китайската армия отдавна е установила съоръжения в Азия, за да наблюдава трафика от сателити, телефони и интернет. А позицията в Куба ще позволи да събира разузнавателни данни от телекомуникационните мрежи в югоизточната част на Съединените щати и да получи по-ясна картина кои места да удари в случай на конфликт.

През февруари ръководителят на американското дипломатическо ведомство Антъни Блинкен за първи път от последните пет години щеше да лети до Пекин. Но той беше принуден да отмени пътуването, тъй като се смяташе, че китайски разузнавателен балон е прелетял над Съединените щати.

Вашингтон наистина искаше да организира посещение по друго време. И тогава пресата писа, че Китай е сключил тайна сделка с Куба за установяване на пост за наблюдение само на 160 км от Флорида. Кърби твърди, че информацията в пресата е неточна, но добави, че Вашингтон наистина е загрижен за отношенията на Китай с Куба. Информацията е толкова чувствителна, че преди да се дават подробности, ще трябва да се намали нивото на нейната секретност, обясни служителят. Според него обаче издаването на информация за станцията за проследяване няма да провали плановете за пътуване на Блинкен. Отношенията на САЩ с Китай са напрегнати, така че американският президент Джо Байдън все още иска да поддържа отворени линиите за комуникация. В същото време, благодарение на усилията на Вашингтон, "опитите на Китай да подобри оборудването за събиране на информация от територията на Куба се забавиха", твърди Кърби.

Това не убеди критиците на политиката на Байдън за Китай в Конгреса. Сенаторът демократ Марк Уорнър, председател на Комитета по разузнаването, и сенаторът републиканец Марко Рубио публикуваха съвместно изявление, в което се казва, че са дълбоко разтревожени от сътрудничеството на Хавана и Пекин срещу САЩ. Към критиците се присъедини представителят на Републиканската камара Майкъл Галахър, председател на Комитета за стратегическо съперничество с Китай. „Защо администрацията на Байдън преди това отрече съществуването на база на Китай в Куба? Защо омаловажаха американския шпионски полет с балон?“, пита Галахър.

New York Times пише, че Китай и Америка постоянно се шпионират взаимно. А близостта на Куба до Съединените щати я превърна в стратегически ценен аванпост за противниците на САЩ. Може би най-известният пример е опитът на Съветския съюз да разположи ракети в Куба през 1962 г.

И Китай, и Куба отхвърлиха твърденията на САЩ. В Хавана заместник-министърът на външните работи Карлос Фернандес де Косио посочи, че информацията на Wall Street Journal е напълно неоснователна. Според него това е измислица, за да се оправдае икономическото ембарго срещу Куба. Говорителят на китайското външно министерство Ван Уенбин, отговаряйки на въпрос на брифинг, не нарече директно информацията измислица. Според него шампионът по хакване и наблюдение в света са САЩ и никой друг.

Според анализатори на разузнавателните служби, в Куба е имало съветска, след това руска база за прихващане и проследяване. След това, в началото на мандата на Владимир Путин, тя е закрита. По същото време е била затворена и базата Камран във Виетнам. Засега не е известно какво правят китайците в базата и дали наистина шпионират американските комуникации. Според анализаторите на службите, американците също така намекват, че може да имат агент в базата и заради това да не разкриват информация.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ