Неизследвана територия: Светът регистрира рекордни горещини за пореден ден
В четвъртък планетата регистрира най-горещия си ден, откакто се води статистика, като това е трети пореден рекорд в рамките на четири дни тази седмица – факт, който задълбочава страховете относно мащабните промени, настъпващи в климатичната системата на Земята поради извънредната климатична ситуация, пише Си Ен Би Си.
Неофициални данни от американски изследователи показват, че средната дневна температура на планетата се е повишила до 17,23 градуса по Целзий в четвъртък, надминавайки два предишни топлинни рекорда, регистрирани през последните дни.
Рекордът идва малко, след като службата за изменение на климата на Европейския съюз потвърди, че планетата е наблюдавала най-горещия си юни в историята, с безпрецедентни температури на морската повърхност и рекордно ниски нива на ледената покривка на Антарктика.
Наскоро метеорологичната агенция на ООН предупреди, че комбинацията от непрекъснато нарастващи емисии на парникови газове и завръщането на естествено метеорологично събитие, известно като „Ел Ниньо“, вероятно означава, че най-лошото тепърва предстои.
„Глобалният температурен рекорд беше отново счупен вчера“, написа в Twitter Бил Макгуайър, почетен професор по геофизични и климатични опасности в Юнивърсити Колидж Лондон,
„Бих казал "Добре дошли в бъдещето!" – само че бъдещето ще бъде много по-горещо“, добави той.
„Тревожни новини за планетата“
Климатичният реанализатор на Университета в Мейн - неофициален инструмент, който измерва глобалните температури на въздуха на 2 метра над повърхността, регистрира температурните рекорди. Данните, които датират от 1979 г., често се използват от учените като препратка към състоянието на планетата.
В понеделник беше установено, че средната глобална температура се е повишила до 17,01 градуса по Целзий, надхвърляйки 17 градуса по Целзий за първи път от 44 години, когато данните започват да се събират за първи път.
Рекордът беше счупен отново във вторник, достигайки 17,18 градуса по Целзий и остана на това рекордно високо ниво в сряда.
Предишният рекорд дойде през 2016 г. - най-горещата година, регистрирана някога, когато през август показателят отчете, че средната глобална температура е достигнала 16,92 градуса по Целзий.
„Глобалните температури на въздуха продължават да се покачват!“ написа в Туитър изследователят на климата Леон Симънс, цитирайки многобройните топлинни рекорди, наблюдавани тази седмица.
Той следи поредица от екстремни метеорологични явления през последните месеци, като горещи вълни, подхранвани от климата, регистрирани в Китай, Северна Африка, Западното Средиземноморие, Мексико и южната част на САЩ.
„Намираме се в неизследвана територия и можем да очакваме още рекорди с развитието на „Ел Ниньо“. Тези въздействия ще продължат до 2024 г.“, посочи в доклад, публикуван в четвъртък, Крис Хюит, директор на климатичните услуги в Световната метеорологична организация. „Това е тревожна новина за планетата.“
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.