Пауъл остави намаляването на лихвите през тази година на масата, но графикът е все по-неясен
Председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл запази живи надеждите за намаляване на лихвените проценти на централната банка през тази година, като същевременно призна, че упоритата инфлация е намалила увереността на политиците, че ценовият натиск отслабва, пише Блумбърг.
Пауъл, говорейки пред репортери в сряда след последното заседание на централната банка на САЩ във Вашингтон, каза, че ръстът на цените вероятно ще започне отново да се охлажда тази година, но не даде график за намаляване на лихвите.
Коментарите на Пауъл отразяват по-широка промяна в мисленето на Фед към задържане на разходите по заеми на високо ниво за по-дълго време. Тази промяна в тона, изразена за първи път миналия месец, представлява кулминацията на няколко месеца на стабилно увеличение на инфлацията, работните места и потребителските разходи, което също накара инвеститорите да намалят залозите за намаления на лихвите – от шест на само едно.
„Не знам колко време ще отнеме“, каза Пауъл относно това кога той и колегите му може да имат нужната увереност, за да намалят лихвите.
Централните банкери оставиха основния лихвен процент на Фед в диапазона от 5,25%-5,5%, където е той са намира от юли миналата година. Още през март Пауъл каза, че вероятно би било уместно да се даде старт на намаляване на лихвите „в някакъв момент тази година“ – фраза, която той не повтори в сряда.
Шефът на Фед също постави висока летва за по-нататъшни увеличения на лихвите, като каза, че е малко вероятно следващият ход в сферата на паричната политика да бъде повишаване на лихвите. Длъжностните лица ще трябва да видят „убедителни доказателства“, че политиката не е достатъчно рестриктивна, за да свали инфлацията до целта от 2%, за да обмислят повторно повишаване на лихвите, добави Пауъл.
Коментарите на Пауъл успокоиха опасенията на инвеститорите, че лидерът на централната банка ще се отдръпне по-рязко от възможността за намаляване на лихвените проценти тази година и дори ще сигнализира за потенциално увеличение. Доходността по държавните облигации се понижи и акциите за кратко се повишиха по време на пресконференцията – движения, които бяха особено забележими, след като Пауъл каза, че повишаването на лихвите е „малко вероятно“.
През шестте седмици след последното заседание на Фед през март длъжностните лица все повече изразяват загриженост относно входящите данни, които изглежда показват, че инфлацията стагнира, а в някои случаи дори се ускорява. Предпочитаният от централната банка измерител –индексът на личните потребителски разходи, се повиши с 2,7% на годишна база през март. През януари ръстът бе от 2,5%.
В съчетание с все още силен икономически растеж и стабилно ниво на наемане на работа, това предизвика дискусия относно тежестта на политиката на Фед върху икономиката
„Мисля, че доказателствата показват доста ясно, че политиката е рестриктивна и натоварва търсенето“, каза Пауъл. „Вярваме, че с течение на времето това ще бъде достатъчно рестриктивно.“
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.