Politico: Седем държави са против влизането на Украйна в НАТО

Politico: Седем държави са против влизането на Украйна в НАТО

Президентът Володимир Зеленски се натъква на проблем с плана си за победа, базиран на варианта, при който Украйна получава покана за присъединяване към НАТО - някои от ключовите членове на алианса не са склонни това да се случи, пише Politico.

Германия и САЩ са сред големите сили, които не бързат да изпълнят призива на Зеленски за незабавна покана за присъединяване към Алианса, според четирима служители и дипломати от САЩ и НАТО, пожелали анонимност, за да споделят последните вътрешни дискусии.

В своя план за победа Зеленски поиска или разполагане на ядрено оръжие на територията на страната или незабавна покана за НАТО, но в същото време призна, че действителното присъединяване към алианса ще бъде възможно само след края на войната с Русия.

Зеленски настоя тази седмица, че е „фундаментално важно“ Украйна „да получи покана по време на войната“. Но ключови членове на алианса се притесняват да не бъдат въвлечени във война с Русия. В интервю за Politico посланикът на САЩ в НАТО Джулиан Смит подчерта американската позиция. „Към днешна дата Алиансът не е достигнал точката, в която да е готов да предложи членство или покана на Украйна“, каза тя. Зеленски призна, че канцлерът на Германия Олаф Шолц – вторият по големина военен доставчик за Украйна - няма да го подкрепи за бързата покана за членство в НАТО.

„Имам много добри отношения с Шолц. Благодарен съм, че ни помага. Германия е втора по отношение на подкрепата“, каза Зеленски пред репортери по-рано тази седмица. „Но факт е, че германската страна е скептично настроена към присъединяването ни към НАТО... Всички ще трябва да работим много с германската страна. Но въпреки това Съединените щати ще имат влияние върху това.

Германия и САЩ не са единствените, които биха блокирали покана на Украйна на този етап в НАТО, пише Politico.

Унгария и Словакия също са против, но водени от други причини. „Техните настоящи популистки лидери заемат като цяло прокремълска линия, като унгарският премиер Виктор Орбан блокира фондовете на ЕС за въоръжаване на Украйна“, пише изданието.

В публикация в социалните медии Орбан нарече плана за победа на Зеленски „повече от ужасяващ“. Роберт Фицо от Словакия предупреди по-рано този месец, че присъединяването на Украйна към НАТО сега „би било добра основа за трета световна война“ и се зарече, че „никога няма да се съгласи“ с това.

Има и други страни, които не желаят да реагират бързо по искането на Киев, но предпочитат „да се крият в сенките“, според Politico. „Страни като Белгия, Словения или Испания се крият зад САЩ и Германия. Те не са склонни (б.р. да подкрепят незабавно влизане на Украйна в НАТО)“, каза един от източниците от Алианса. Втори служител каза, че страните „подкрепят идеята абстрактно, но щом тя се доближи до материализирането“, те ще започнат да се противопоставят на идеята по-публично. Това ги поставя в противоречие с държави като Балтийските страни и Полша, които са по-ентусиазирани.

Полша е за „отваряне на перспектива за НАТО за Украйна“, каза полският премиер Доналд Туск по време на срещата на върха на лидерите на ЕС миналата седмица. „Това не се е променило. В това отношение ние сме солидарни с Украйна“, подчерта той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ