Полша поема председателството на ЕС

Полша поема председателството на ЕС

Полша поема ротационното председателство на Европейския съюз от Унгария на 1 януари. Промяната начело вероятно ще бъде посрещната с облекчение в много кръгове на ЕС.

Очаква се Варшава да приложи по-смирен подход от своя предшественик в ролята, която – макар и лишена от реална власт – се смята за ключов двигател на действията на блока, предаде АФП.

Полша, която традиционно е настроена против Русия, е сред най-гласовитите поддръжници на Украйна след инвазията през 2022 г., докато Унгария, която е най-близкият съюзник на Москва в ЕС, се противопоставя на подкрепата за Киев.

„Всички очакват с нетърпение новото начало“, заяви дипломат, говорил при условие на анонимност.

Дълго обвързвани заедно от силни културни и дипломатически връзки, през последните години съдбата на Полша и Унгария в Европа се разминава драматично.

Под ръководството на унгарския премиер националист Виктор Орбан Будапеща редовно влиза в противоречие с Брюксел, превръщайки се в нещо като „черна овца“.

Шестмесечното ѝ председателство беше очаквано с ужас, а по-късно се оказа „доста дразнещо“ за останалите правителства в ЕС, каза Гунтрам Волф, старши сътрудник в брюкселския мозъчен тръст Bruegel.

Докато всяка страна от блока се бори със зъби и нокти за собствените си интереси, когато поема председателството, тя трябва да остави политиката си настрана и да поеме привидно по-неутрална роля.

Орбан използва председателството, за да преследва открито собствения си дипломатически дневен ред.

Той започна с пътуване до Русия за разговори с президента Владимир Путин в рамките на неодобрена „мирна мисия“ за Украйна, в рамките на която посети също Киев и Пекин. Това предизвика ярост сред колегите лидери от блока.

Въпреки че ЕС оприличава ролята на председателството на „организиране на вечеря“ сред членовете на блока, работата не е лишена от тежест.

Страната председателства заседанията на Европейския съвет, който се състои от правителствата на 27-те държави членки на ЕС, определя дневния ред и ръководи преговорите.

Унгария управлява повечето вътрешни въпроси на ЕС по обичайния начин. Тя обаче забави действията на блока по отношение на външната политика, включително заеми и военна помощ за Украйна.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
Слънце и жега: Термометрите удрят 42° във вторник
Най-опасният престъпник на Еквадор беше предаден на властите в САЩ
Петролът поевтинява на фона на опасенията от задаваща се търговска война между САЩ и ЕС
Четири неща, които всяка B2B марка трябва да прави