САЩ и Китай проведоха първи телефонен разговор след срещата в Женева

САЩ и Китай проведоха първи телефонен разговор след срещата в Женева

САЩ и Китай са се разбрали да поддържат отворени канали за комуникация след разговор между висши служители в четвъртък, сигнализирайки за продължаване на взаимодействието на високо ниво, докато двете страни работят за постигане на по-широко споразумение, пише Си Ен Би Си.

Заместникът-министърът на външните работи на Китай Ма Джаосю и заместник-държавният секретар на САЩ Кристофър Ландау обмениха мнения по редица ключови въпроси по време на разговора, заявиха и двете страни в тясно съгласувани изявления, публикувани в петък, без да се уточняват дали митата са били средните обсъждани теми.

Макар че разговорът може да не означава текущ пробив в търговските преговори, той е „положителен знак“, че Пекин вече знае с кого да говори от страната на САЩ, каза Дан Уанг, директор за Китай в Eurasia Group, като добави, че „комуникационният канал, установен по време на преговорите в Женева, работи“.

След преговорите на високо ниво в Женева, Швейцария, които се проведоха по-рано този месец, две страни издадоха рядко съвместимо изявление за временно намаляване на взаимните мита, докато работят за по-широко споразумение.

Последният път, когато двете страни издадоха съвместно изявление, беше през ноември 2023 г., като то се фокусира върху сътрудничеството в областта на климата.

Разговорът между Ма и Ландау е вторият разговор на дипломатическо ниво между САЩ и Китай по време на втория мандат на президента на САЩ Доналд Тръмп, коментира Синбо Ву, директор на Центъра за американски изследвания в университета Фудан. Китайският външен министър Ван И говори с държавния секретар на САЩ Марко Рубио през януари, след като Тръмп се завърна в офиса.

Разговорът в четвъртък сигнализира, че двете страни „възстановяват връзката си“ на дипломатическо ниво и може да се подготвят за предстоящи разговори относно сътрудничеството на Пекин за ограничаване на потоците от фентанил, добави Ву.

По-рано тази седмица Ма се срещна с новия посланик на САЩ в Китай Дейвид Пърдю, сигнализирайки, че Пекин се надява да се обедини по-тясно със САЩ в текущите търговски дискусии, според протокола от срещата.

На тази среща Пърдю е заявил, че споделя приоритета на Тръмп за двустранните отношения, според публикация в неговия акаунт в социалната мрежа X. „Очаквам с нетърпение да работя с министерството и колегите ни, за да постигна конкретни резултати за американския народ“, написа той в публикацията.

Пристигането на Пърдю в Пекин дойде на фона на търговска война между двете най-големи икономики в света, които разпали опасенията от по-широко „отделяне“.

Китайските фирми се стремят да диверсифицират дейността си далеч от американския пазар, според проучвания в индустрията и икономиката, игнорирайки временното търговско примирие. В същото време американските фирми ускоряват усилията си за преместване на производството извън Китай.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?
На днешната дата, 13 юли. Рождениците днес
На лов за таланти: Meta придоби още един AI стартъп
Рейтингова агенция Scope очаква ръст на германският дълг до 74% от БВП до 2030 г.