Международните позиции към Сирия

Международните позиции към Сирия

Международните позиции към Сирия

САЩ и международните й съюзници обявиха, че обмислят военна акция срещу определени места в Сирия. Но какво е отношението на най-важните държави в региона спрямо гражданската война в страната, продължаваща вече две години?

Би Би Си изброява позицията на отделните страни.

Съседи

Турция

Турското правителство е един от най-острите критици на сирийския президент Башар ал Асад, срещу чиито режим бунтовниците водят битки от 2011 г. В началото на тази седмица турският външен министър Ахмет Давутоглу коментира пред вестник „Милиет”, че страната е готова да се присъдини към военна коалиция срещу Сирия дори при липса на споразумение между членките на Съвета за сигурност на ООН.

Саудитска Арабия и Залива

Монарсите на Залива се смятат за ключов спонсор и поддръжник на бунтовническите сили срещу Асад. Саудитска Арабия е противник на сирийското правителство от години и бе особено активна в стимулирането на действия срещу режима. За бившия й посланик във Вашингтон принц Бандар бин Султан се смята, че е събирал в последните седмици още международна подкрепа в полза на бунтовниците.

Израел

Въпреки че първоначално опитваше да избегне замесването в конфликта, Израел извърши три удара по цели в Сирия тази година, за да предотврати доставки на оръжие, достигащи ливанската ислямистка групировка Хизбула. Бомбените атентати и стрелбата от Сирия засегнаха населените от израелци Голански възвишения. В последните дни израелските официални лица заклеймиха употребата на химически оръжия от сирийските сили и намекнаха за подкрепа на военните действия. „Пръстът ни винаги трябва да бъде на спусъка. Нашият пръст е отговорен и ако е нужно, той ще бъде на спусъка”, заяви в неделя израелският премиер Бенямин Нетаняху. Въпреки това израелците са наясно, че всяка западна акция срещу Сирия рискува да повтори събитията от първата война в Залива през 1991 г., когато Ирак атакува Тел Авив. Информации от медии твърдят, че в страната са скочили продажбите на противогази в отговор на спекулациите за военни действия.

Ливан

Външният министър на страната Аднан Мансур заяви пред ливанското радио в понеделник, че не подкрепя идеята за удари против Сирия. „Не смятам, че такива действия ще донесат мир, стабилност и сигурност в региона”, каза той. Този месец в Ливан се състояха две бомбени атаки, които убиха над 60 души. Те бяха свързани с напрежението от сирийския конфликт. Ливанското въоръжено шиитско движение Хизбула открито участва в борбата със Сирия на страната на правителството. Твърди се, че част от сунитската общност в Ливан се бори на страната на сирийската опозиция. В допълнение към всичко това Ливан се бори с по-голям поток от сирийски бежанци от всяка друга държава.

Иран

Тя е разглеждана като основният поддръжник на Сирия в региона отдавна преди настоящия конфликт да се развие. Крайно критична е към възможността за интервенция.

Извън региона

САЩ

След предпазлива реакция към първоначалните сведения за употреба на химическо оръжие в Сирия, американците засилиха осъдителната си риторика в последните дни. Държавният секретар Джон Кери заяви, че употребата на такива оръжия от сирийското правителство е „неоспорима” и е отвартителна от морална гледна точка. Наскоро Вашингтон укрепи военното си присъствие е източната част на Средиземноморието, създавайки спекулации за подготвяне за атака. Анализатори смятат, че най-вероятната американска акция би била с изстрелване на круизни снаряди по сирийските военни съоръжения.

Великобритания

Тя чертае планове за евентуални военни действия срещу Сирия, по думите на премиера Дейвид Камерън. Говорителят на Камерън заяви, че всяко действие срещу Сирия би било съгласувано, законно и би последвало споразумение с международните съюзници.

Франция

В деня след новините за атаката край Дамаск френският външен министър Лорен Фабиус призова за „реакция на сила”, ако употребата на химически оръжия се докаже. Освен това той предложи Съветът за сигурност на ООН да бъде заобиколен като крайна инстанция на решаването „при определени обстоятелства”.

Русия

Тя е най-важният международен поддръжник на Аасд и набляга на нуждата от намиране на политическо решение за кризата. Остро критикува възможността от западни удари по Сирия, твърдейки, че с това действия Съветът за сигурност на ООН ще създаде „катастрофални последствия за други страни в Близкия изток и Северна Африка”.

Китай

Тя се присъедини към Русия в подкрепата за Сирия, блокирайки постигането на обща резолюция на ООН. Критикува възможността за евентуални удари по Сирия. Държавната новинарска агенция в страната „Ксинхуа” твърди, че западните сили прибързват със заключенията за употреба на химически оръжия в Сирия преди инспекторите на ООН да са направили необходимото разследване.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ