Папата предложен за Нобелова награда за мир

Папата предложен за Нобелова награда за мир

Папата предложен за Нобелова награда за мир

Най-влиятелният защитник на бедните и онеправданите в съвременния свят - папа Франциск I e сред предложените тази година кандидатури за Нобелова награда за мира. Само за тази номинация в Нобеловия комитет са получени рекордните 279 предложения, съобщавата световните агенции.
Сезонът на Нобеловите награди започва в понеделник, като носителят на Нобеловата награда за мир ще бъде обявен на 10 октомври, посочват те

Сред предложените кандидати за наградата тази година са папа Франциск, пакистанската тийнейджърка Маляля Юсуфзай, станала символ на борбата срещу религиозния екстремизъм, и Едуард Сноудън, разкрил тайните на американските програми за електронно следене. За Юсуфзай това е втора поред номинация в тази категория.

Пълният списък с кандидати за Нобел официално се пази в тайна от Организационния комитет, но някои имена от него все пак изтекоха в публичното пространство по линия на тези,  които са ги предложили. Сред тях например е Кристиан Берг Харпвикен, директор на Института за изследвания на мира в Осло. Той  дори разпространи списък със своите фаворити за престижното отличие като начело в него поставя папа Франциск, следван от Сноудън. Тази кандидатура може да се окаже доста оспорвана, защото не са малко онези, които го смятат за предател и нарушител на американските закони. Ако петимата членове на Нобеловия комитет постигнат съгласие относно присъждането на наградата на Сноудън, който получи убежище в Русия, това ще подчертае тяхната независимост, написа норвежкият сайт "Нобелиана".

Вече вървят и залозите кой ще спечели Нобел за мир, като експертите от букмейкърската къща "Пади Пауър" приемат най-много залози за папа Франциск.

Една от любопитните номинации е на руския опозиционен вестник "Новая газета", чийто съосновател е Михаил Горбачов. Той дари паричния еквивалент на присъдената му преди време Нобелова награда за мир за създаването на вестника.

Припомняме, миналата година Нобелът за мир бе присъден на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО).
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ