САЩ признаха, че следят чужденци през интернет
Директорът на националното разузнаване на САЩ Джеймс Клапър призна, че американските спецслужби събират с помощта на интернет компании информация за потребителите. Той подчерта обаче, че става въпрос само за потребители, които не са граждани на САЩ и се намират извън пределите на страната, пише Ройтерс. По думите на Клапър това не противоречи на американските закони.
Изказването на разузнавача бе в коментар на статии, публикувани в изданията „Уошингтън поуст” и „Гардиан”, в които се твърди, че специалните служби на САЩ следят гражданите на страната чрез интернет и телефонните връзки. Клапър настоя, че материалите съдържат „много неточности”.
На 6 юни „Уошингтън поуст” публикува статия, в която се твърдеше, че Агенцията за национална сигурност на САЩ и ФБР имат достъп до сървърите на компании като Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube, Apple и др. и получават оттам каквато пожелаят информация за потребителите, включително от личната им кореспонденция.
След появяването на този материал няколко споменати в него компании, а именно Facebook, Yahoo, Google, Apple и Microsoft, опровергаха твърденията, че предоставят достъп до сървърите си на спецслужбите.
По-рано британският в. „Гардиан” написа, че Агенцията за национална сигурност на САЩ следи телефонните разговори на американците, като си сътрудничи за това с телефонния оператор Verizon. Компанията призна, че понякога предоставя данни за разговорите на свои клиенти по съдебно разпореждане.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.