Страната, която строи 10 църкви месечно
Румъния е в разгара на бум на строителството на църкви. 10 нови светилища се завършват в нея всеки месец. Междувременно в Букурещ бавно се оформя една голяма катедрала. Това посочва материал на Би Би Си.
Британските автори отбелязват, че „някои румънци гледат на това като на разход в една от най-бедните европейски икономики” – църквите се строят с държавни пари. Междувременно пътуването в северната част на страната, от Сучава до Марамуреш, впечатлява чуждестранния гост с големия брой сгради за религиозен поклон. „Където и да погледнете (в този район) има църкви – големи, малки, средни, чисто нови, със заострени покриви, дървени, боядисани, и всяка от тях има свой собствен външен вид”, пише Би Би Си.
Медията припомня, че 90% от румънците са православни християни. В упадъка на управлението на Чаушеску църквата е успяла да спечели от нарастващото си влияние в страната, издигайки по един храм на всеки три дни. Огромната катедрала, която се строи в столицата, ще бъде най-високата религиозна сграда в Югоизточна Европа – по-висока от съседния бивш Народен дворец на Чаушеску. Всичко това е свързано с исторически проблем – държава опитва да възмезди поне частично духовната институция, която е била дълго потискана по време на комунизма и е загубила почти всички свои имоти, докато на мнозина сред населението е било насилствено налагано да не вярват вече.
В отговор на днешния строителен бум на църкви в Румъния, лидерът на опозиционната „зелена” партия и член на парламента Ремус Черня посочва, че „в Румъния има голям проблем между църквата и държавата”. По негово мнение няма нищо лошо в това църквата да строи колкото поиска, стига парите за целта да не са на данъкоплатците.
Румънската икономика бе подпомогната от заем от МВФ през 2009 г. Същевременно тя отделя годишно 100 милиона евро за заплати на духовните служители и още други големи суми са строителство на храмове. Освен това църквата се финансира и от местни областни съвети, по нареждане на кметове, от компании, затова никой не може да каже колко точно са финансовите постъпления в нея годишно. В много от случаите новите църкви се строят от фирми, близки до правителството, посочва Черня. Според него по този начин парите се въртят в кръг.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.