Бизнес БРОЙ /// Мениджър 01/2024
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4
Хладен полъх
В каква форма посрещат 2024 г. различните сектори през призмата на пазара на труда?
Хладен полъх
В каква форма посрещат 2024 г. различните сектори през призмата на пазара на труда?
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
2
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Състоянието на пазара на труда е един от безспорните индикатори както за представянето на икономиката и нейните водещи сектори, така и барометър за очакванията и нагласите на компаниите за бъдещите периоди. В тази връзка заетостта и икономическата активност в България продължиха да отчитат високи стойности през 2023 г., а безработицата регистрира равнище от малко над 4%, каквото беше и година по-рано.
Все пак последните данни на Националния статистически институт (НСИ) от края на 2023 г. показват признаци на промяна в тренда – нараства вероятността през миналата годината безработицата да регистрира лек ръст спрямо 2022 г. Това може и да е индикация за вече започнало, макар и все още едва доловимо на пръв поглед охлаждане на пазара на труда, което от своя страна да се пренесе и в първите месеци на тази година.
Така например броят на безработните се увеличава с 12,6%, или с 14 хил., в периода юли-септември 2023 г. на годишна база. Успоредно с това отново по данни от наблюдението на работната сила на НСИ в сравнение с третото тримесечие на 2022 г. броят на заетите в страната намалява с 1,2%. Зад този лек спад обаче прозира разнородно представяне по икономически дейности. Така например броят на заетите в сферата на създаване и разпространение на информация и творчески продукти и далекосъобщенията, в който се включва секторът на информационните и комуникационните технологии, отчита ръст от 13,5%, докато заетите в административни и спомагателни дейности намаляват с близо 13%. Този сектор обхваща разнороден вид дейности като отдаване под наем на движимо имущество, посредничество при наемане на работа, посредничество в туризма, поддръжка на сгради, охрана, както и дейности по обслужване на клиенти и администриране на бизнес процеси в т.нар. колцентрове. И докато тези два бранша не са сред водещите по брой служители, интерес представлява динамиката в индустрии с голям брой заети като преработващата промишленост, търговията и ремонта на превозни средства и строителството – средният спад в общия брой заети и в трите сектора през третото тримесечие на 2023 г. спрямо същия период на година по-рано е близо 3%.
Източник: НСИ
Източник: НСИ
Актуалните статистически данни потвърждават, че през 2023 г. разходите за труд продължават да нарастват във всички сектори, макар и с различен темп. И нещо още по-важно, измерени на тримесечна база спрямо същия период на предходната година разходите за труд нарастват с двуцифрени темпове за девето поредно тримесечие, като това се наблюдава в индустрията, строителството и услугите. През 2023 г. се запазва тенденцията разходите за труд в промишлеността да нарастват по-бързо както спрямо средния ръст за всички икономически дейности, така и в сравнение със секторите на услугите и на строителството. По темп на прираст водеща роля в индустрията през първите девет месеца на 2023 г. има преработващата промишленост, а в сектора на услугите най-сериозен ръст отчитат разходите за труд в хотелиерството и ресторантьорството, както и в дейности, свързани с транспорт и логистика. Тук следва да се отбележи, че ускореният темп на нарастване на разходите за труд именно в посочените сектори вероятно е и в резултат на процеси по изсветляване на бизнеса в тези сфери.
Източник: НСИ
Тази динамика в ръста на разходите за труд, която е значително по-висока от ръста на брутния вътрешен продукт през 2023 г. (прогнозна стойност от 2% според есенната икономическа прогноза на Европейската комисия), както и от ръста в производителността на труда, е продиктувана от взаимодействието на редица фактори – относително ниската стартова база в сравнение с другите икономики в Европейския съюз, която води до ускоряване на процеса на догонване на доходите, особено в светлината на високите инфлационни равнища през 2022 г. и разбира се, повсеместния недостиг на работна сила, което неминуемо тласка възнагражденията в посока нагоре.
В крайна сметка, ако трябва да се даде кратък отговор на въпроса как ще се развие пазарът на труда по сектори през 2024 г. то той би бил – разнородно. Забавянето в износа, което започна през второто тримесечие на миналата година след експертно силната 2022 г., е много вероятно да продължи и през тази година поради очакванията за продължаващо слабо представяне на някои от основните външнотърговски партньори. Това неминуемо ще се отрази на тези промишлени отрасли, чиято дейност е ориентирана предимно за чуждестранните пазари, и прогнозите са именно там да станем свидетели на задържане в нивата на нови назначения и респективно на ограничаване на темпа на нарастване на възнагражденията. От друга страна, запазването на ръста в индивидуалното потребление, макар и с по-нисък интензитет, паралелно с мерките за изсветляване на бизнеса е много вероятно да продължат да водят до увеличаване на разходите за труд в сектори, ориентирани към вътрешния пазар, както и в такива, в които се очакват значителни публични инвестиции по линия на европейското и националното финансиране.
|
Ключови думи
бизнес
икономика
икономически сектори
пазар на труда
възнаграждения