Бизнес БРОЙ /// Мениджър 06/24
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Зелен форум
15-а годишна конференция на сп. „Мениджър“
Зелен форум
15-а годишна конференция на сп. „Мениджър“
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Снимка: Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите
Какви са реалностите пред Зелена Европа, какъв е енергийният потенциал на България? Какви последствия вече се наблюдават за бизнеса в резултат на климатичните промени и как компаниите да се адаптират към тях? Какво е бъдещето на мобилността? Това бяха част от темите, които бяха дискутирани на 15-ото издание на Зеления форум, организиран от сп. „Мениджър“. Преди 15 години тези теми бяха по-скоро екзотични, но също толкова важни и „Мениджър“ традиционно осигурява пространство за дискусии по тях. Събитието беше открито от Юлиян Попов, един от първите дейни участници във форума и бивш министър на околната среда и водите. Той изтъкна, че зелената икономика не е елитарна европейска марка, а настоящата икономика. Големият проблем пред Европа е изоставането ѝ в сферата от Китай, но тя може „да скочи напред“, ако се огледа в следващото поколение технологии, смята Попов.
Снимка: От ляво надясно: Таня Кръстева, главен редактор на сп. „Мениджър“, модератор; Мария Симеонова, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика; Пламен Димитров, член на УС на Българското геополитическо дружество; Мария Минчева, зам.-председател на Българската стопанска камара; д-р Петър Попчев, посланик /п./, президент и изп. директор на фондация „Нет Зиро Международна мрежа за климата“
В следващите пет години европейският дебат ще бъде белязан от две думи – сигурност и конкурентоспособност. Бизнесът все повече поема инициативата в зелената трансформация. За да постигне своите амбиции обаче, ЕС трябва да акцентира върху технологиите и да начертае своята стратегия за справяне с конкуренцията, идваща от Китай и САЩ. Това стана ясно в рамките на дискусионен панел „Реалностите пред Зелената Европа – скорост, ресурси, сигурност“. Според експертите регионалното сътрудничество е добър вариант за България, за да извлече максимални ползи от енергийния преход.
От ляво надясно: Антония Спасова, прокурист на „Еко Партнърс България“ АД; доц. д-р Марина Стефанова, зам.-декан „Устойчиво развитие, подкрепа и ангажиране“ в Стопанския факултет към СУ „Св. Климент Охридски“ и изпълнителен директор на фондация ФЕБ, модератор
В рамките на „Fireside chat: Иновации и регулации в управлението на отпадъците“ бяха обсъдени темите за разделното събиране в България, което по думите на Антония Спасова все още се изчерпва до цветни контейнери. Тя отбеляза необходимостта от по-ясно и добре организирано законодателство в сферата. Спасова представи машина на „Еко Партнърс“, която вече има патент, сертифицирана е за безопасност и работи по оползотворяването на отпадъците директно от потребителя, като има елемент на игровизация.
От ляво надясно: Апостол Дянков, началник отдел „Координация на климатични политики“ в Главна дирекция „Политики за изменение на климата“ в МОСВ, модератор; д-р Драгомир Цанев, изпълнителен директор на „ЕнЕфект“; д-р Юлиан Войнов, директор на дирекция „Мониторинг и контрол на Регламент (ЕС) 1227/2011 (REMIT)“ в КЕВР; Славчо Нейков, председател на УС на Института за енергиен мениджмънт
В рамките на дискусионен панел „Енергийният потенциал на България“ експерти обсъдиха състоянието на енергетиката у нас. Те подчертаха, че в страната ни има две „слепи петна“ – колко реална е климатичната криза и колко важен е енергийният сектор. Според тях за момента енергийният пазар функционира добре, но има редица предизвикателства, включително недостиг на кадри и липса на ясна визия на държавно ниво. Основни двигатели на процеса по декарбонизация са бизнесът и различни организации, стана ясно още от разговора.
Снимка: Симеон Матев, доктор по климатология и асистент по климатология в СУ „Св. Климент Охридски“ в катедра „Климатология, хидрология и геоморфология“
Какви са трайните последици от климатичните промени и как да приспособим бизнеса си към тях разказа в Keynote презентация Симеон Матев. Той посочи, че измененията на климата засягат всички сфери на нашата планета, а влиянието им върху хората все повече ще нараства. Според него обаче човечеството вече неколкократно е доказвало, че е достатъчно умно, за да оцелее, и въпреки предизвикателствата на новото време ще успеем да излезем и от тази криза.
От ляво надясно: Доц. д-р Марина Стефанова, зам.-декан „Устойчиво развитие, подкрепа и ангажиране“ в Стопанския факултет към СУ „Св. Климент Охридски“ и изпълнителен директор на фондация ФЕБ, модератор; Любомир Любенов, мениджър сътрудничество с клиенти, „Данон Сердика“ АД; Теодор Георгиев, ръководител право и съответствие в „Нестле България“ и ръководител устойчивост в „Нестле Югоизточна Европа“; Иван Димитров, главен инвестиционен стратег и портфолио мениджър на ОББ Асет Мениджмънт; Анелия Иванова, мениджър връзки с обществеността, „Филип Морис България“
Бизнесът генерира много зелени идеи и без да има нормативните изисквания за това, посочиха представители на различни компании в рамките на дискусионен панел „Нова ера за бизнеса: устойчивото развитие по-необходимо и по-видимо от всякога“. Те дадоха редица примери от дейността си и коментираха отражението върху бизнеса на новите изисквания на ниво ЕС, както и начините за борба с green washing-a. Ролята на регулаторите е да създадат добра среда, стимулираща инвестициите, направени в Европа, подчертаха експертите.
От ляво надясно: Арх. Любомир Станиславов, основател и управител, S Architectural Team, модератор; Ангел Сергеев, журналист в DizzyRiders и международен редактор в Motor1.com; доц. д-р инж. Дурхан Салиев, ръководител катедра „Двигатели, автомобилна техника и транспорт“ във Факултета по транспорта при ТУ – София; Никола Симон, VP Global Technology Officer в Melexis
Няма точка на връщане от електромобилите. Зад това мнение се обединиха експертите в дискусионен панел „Точка на кипене: Електромобили vs. ДВГ – бъдещето на мобилността“. Те коментираха водещата роля на Китай на пазара на електромобили и начините, по които Европа и САЩ могат да повишат конкурентоспособността си и да гарантират лоялни практики на пазара. Според тях скоро електромобилите ще са по-изгодни спрямо конвенционалните коли, а всички проблеми по отношение на пробег, скоростно зареждане и пр. ще са останали в миналото до края на десетилетието.
|
Ключови думи
Зелен форум
зелена сделка
зелени политики
кръгова икономика
електромобили