Дигитална защита за пациентите

С Българската система за верификация на лекарствата са свързани над 98% от аптеките и всяка седмица се изпълняват около 4 млн. трансакции, споделя Илиана Паунова, изпълнителен директор на БОВЛ

Автор:

Алек Вучков

Снимки:

Личен архив

Дигитална защита за пациентите

С Българската система за верификация на лекарствата са свързани над 98% от аптеките и всяка седмица се изпълняват около 4 млн. трансакции, споделя Илиана Паунова, изпълнителен директор на БОВЛ

Дигитална защита за пациентите
quotes

Защо е нужно да има система за верификация на лекарствата?

Фалшифицираните лекарства представляват все по-голям риск в световен мащаб. За да се предотврати навлизането и разпространението им в законната верига на лекарствено снабдяване в Европа, от 2019 г. работи Системата за верификация на лекарствата в изпълнение на Европейска директива и Делегиран регламент за борба с фалшифицираните лекарства.

Какво представлява Европейската система за верификация на лекарствата?

Единната европейска система за верификация на лекарствата се състои от Европейски хъб и 29 национални системи. Производителите на лекарствени продукти се риализират с уникален идентификационен код всяка опаковка по лекарско предписание и качват данните в Европейския хъб. Българската система за верификация на лекарствата е неразделна част от Европейската. Аптеките, болничните аптеки и търговците на едро са свързани с Българската система, което им дава възможност да верифицират и отписват всяка опаковка лекарствен продукт, отпускан по лекарско предписание. Надлежното отписване на опаковките лекарствeни продукти в Системата от магистър-фармацевти защитава пациентите и предотвратява нарушения във веригата на лекарственото снабдяване.

Кой изгражда и поддържа тази система у нас?

Системата за верификация в България е създадена и се управлява от Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ). Учредителите на БОВЛ са петте организации, участници в производството и разпространението на лекарства в страната. БОВЛ работи в тясно сътрудничество с националните компетентни органи в здравеопазването и с всички участници във веригата на лекарственото снабдяване, за да се осигури прилагането на Европейската директива за борба с фалшифицираните лекарства и гладко функциониране на Системата за верификация на лекарствата у нас.

Какви са резултатите от работата на Системата за верификация на лекарствата през последните 5 години?

Над 250 фармацевтични компании доставят у нас лекарства, отпускани с рецепта, и изпращат данни в Системата за верификация. В нея са качени общо 5580 продуктови кода (GTIN). В аптеката фармацевтът проверява целостта на опаковката и с баркод четец сканира кода на лекарството и отписва опаковката от Системата за верификация. Тази проверка е гаранция за автентичния произход на лекарствения продукт. При отпускане на лекарството кодът се дезактивира, за да не може същата опаковка да се използва отново. От месец април 2024 г. НЗОК заплаща само лекарства, които са преминали успешно проверката в Системата за верификация. С нея са свързани над 98% от аптеките и всяка седмица се изпълняват около 4 млн. трансакции. Системата предпазва цялата верига на лекарствено снабдяване от фалшификация и злоупотреби и подобрява достъпа на пациентите до лекарствените продукти.