Мисия: Сигурно бъдеще

"Броня" предлага интелигентни решения, базирани на изкуствен интелект и дълбоки невронни мрежи, казва Тодор Тодоров, изпълнителен директор на компанията

Автор:

Борис Вълчинов

Снимки:

Юлиян Донов

Мисия: Сигурно бъдеще

Мисия: Сигурно бъдеще

"Броня" предлага интелигентни решения, базирани на изкуствен интелект и дълбоки невронни мрежи, казва Тодор Тодоров, изпълнителен директор на компанията

Мисия: Сигурно бъдеще
Димитър Димитров, съосновател на "Броня", и Тодор Тодоров, CEO на "Броня"
quotes

Защо е важно да имаме умни градове?

Инфраструктурата на даден град е неговата технологична система. Начинът, по който технологичната инфраструктура работи, афектира икономиката на града. Икономиката определя инвестиционните приоритети и бюджети. Същото се отнася и за политическите и социалните системи и силите на реда в града.

Какви са последиците от зашумената околна среда в градски условия?

Дългосрочното излагане на шум има значително въздействие върху здравето. Такава експозиция причинява 12 хил. случая на преждевременна смърт и допринася за 48 хил. нови случая на исхемична болест на сърцето (причинена от стесняване на сърдечните артерии) годишно в цяла Европа, показват данни на Световната здравна организация. Смята се също, че 22 млн. души страдат от хронично високо раздразнение, а 6,5 млн. души от нарушение на съня. Tези здравни проблеми започват да се проявяват далеч под нивата, посочени в Европейската директива за шума. Тази директива следи излагането на шум в околната среда спрямо два прага: показател за дневния и нощния период. Дневната метрика измерва експозицията на нива на шум, свързани с „раздразнение“, а нощният показател е предназначен за оценка на нарушенията на съня. В момента тези прагове са по-високи от препоръчаните от СЗО стойности и все още няма механизъм за проследяване на напредъка поради факта, че голяма част от репортинга и данните не са въведени.

Как решението на „Броня“ адресира тези проблеми и как разглежда различните участници в градските системи?

Решението на „Броня“ взема под внимание всички участници в обществения живот. Гражданите могат да се информират за нивата на шум в областите, където живеят и където има инсталирани звукови сензори. Градските власти, освен да контролират, могат да инициират различни действия в отговор на промяна в нивата на шума. Решението проследява и измерва шума, като по този начин установява дългосрочните нива и тенденции за промяна на нивата му в дадения градски регион. По този начин се създава база, върху която да се правят анализи. Тази база може да се използва и за установяване на градски, национални или европейски стандарти. Моделирането на нивата на шума и установяването на единен стандарт за това е едно от предизвикателствата в европейски и национален мащаб.

Рязката промяна на веднъж установените нива и тенденции на шум, причинени от разнообразни анормални събития, може да бъде ранен сигнал за риск. Функционалност, върху която екипът на „Броня“ работи, е разпознаването на специфични звукови събития, които представляват заплаха за гражданите. Пример за такова звуково събитие може да бъде изстрел от огнестрелно оръжие. Тези сигнали могат да бъдат представени на градските власти за по-нататъшен триаж и анализ. Предимство на такъв подход е, че докато камерите виждат само по права линия, звукът се разпространява и „зад ъгъла“. Сензорите на „Броня“ могат да идентифицират посоката, от която идва звукът, и да насочат близките камери към нея, като по този начин се подпомогне по-прецизният триаж на събитието. По този начин решението на „Броня“ освен в борбата с шума допринася и за по-сигурната градска среда.

Какви технологии използва „Броня“ в решението си?

Решението на „Броня“ е изключително базирано на изкуствен интелект и дълбоки невронни мрежи. Звуковата информация постъпва в реално време и се обработва от микс от невронни мрежи. Част от тях работят върху интелигентния сензор, друга част – в облачния център за данни. Ние разработваме както енергийно ефективни невроизчислителни архитектури и подходи, така и големи модели невронни мрежи.

Изключително важно е отговорното използване на AI. В този аспект сигурността, прозрачността, доверието и разбираемостта на алгоритмите за изкуствен интелект са неразделна и основна част от нашия продуктов и бизнес цикъл. Киберсигурността в облачния център за данни е на световно ниво, а интелигентният сензор е защитен с множество подходи.

При нас работят едни от най-добрите специалисти в България по изкуствен интелект, а технологичните ни решения са базирани на най-новите постижения в областта.

Каква е мисията на „Броня“?

По отношение на умните градове мисията на „Броня“ е да подпомогне доброто и сигурно бъдеще на гражданите.

"Броня" е високотехнологична компания, фокусирана върху разработването на изкуствен интелект, който разбира звука, подобно на човешкото ухо. Изкуственият интелект на "Броня" може да работи както на малки устройства, така и в облачен център за данни. 

Димитър Димитров е съосновател на Броня и изпълнителен директор на Диджитал Лайтс - софтуерна компания, специализирана в мобилност, индустриални и космос решения. През 2023 г. Диджитал Лайтс беше отличена като победител в категориите „Екип на годината“ и „Най-добър нов бизнес“ в конкурса "Мениджър на годината".

Тодор Тодоров е CEO на "Броня" и основател на Infiniand - компания за приложен изкуствен интелект. Притежава над 25 години опит в IT индустрията, последните 6 от тях в "Майкрософт", като развива солидна експертиза в облачните технологии, AI и киберсигурността.