Платформа за иновации

В ерата на AI преподавателят вече не е просто източник на знание, а модератор и вдъхновител, който насърчава критично мислене и креативност, споделя д-р Георги Текев, изпълнителен директор на НБУ

Платформа за иновации

Платформа за иновации

В ерата на AI преподавателят вече не е просто източник на знание, а модератор и вдъхновител, който насърчава критично мислене и креативност, споделя д-р Георги Текев, изпълнителен директор на НБУ

Платформа за иновации
quotes

Как студентите влияят върху решенията в НБУ чрез споделеното лидерство?

Моята лична мисия като изпълнителен директор е да провокирам инициативността на студентите в оформянето на облика на университета. Смятам, че така НБУ все по-убедено се превръща в пространство, в което младите хора се чувстват у дома си. Преди 3 месеца предложих на нашите студенти по архитектура да се включат в проекта за изграждане на нова многофункционална сграда в кампуса. Идейните проекти и архитектурното задание, които те изработиха със своите преподаватели, са впечатляващи.

Как подкрепяте личностното развитие на поколението Z?

Поколението Z цени автентичността, толерантността и гъвкавостта в кариерния път. НБУ отговаря на тези нужди чрез кариерни събития, срещи с работодатели, подкрепа за startup компании и пътуващи семинари, които свързват студентите с бизнеса и насърчават техния професионален напредък, както и развитието на техни собствени проекти и бизнеси. Как изкуственият интелект променя ролята на преподавателя? В ерата на AI преподавателят вече не е просто източник на знание, а модератор и вдъхновител, който насърчава критично мислене и креативност. И преподавателите, и студентите осъзнават нуждата от ефективно адаптиране на образователните процеси към технологиите, както и поставяне на фокуса върху отговорното прилагане на AI в различни контексти.

Как ще се развива НБУ в следващите 10 години?

НБУ е ориентиран към иновациите в образованието още от създаването си. Днес продължаваме нашата мисия още по-смело. В момента обучаваме над 10 000 студенти и знаем, че те са избрали НБУ именно защото университетът не се бои да бъде разнообразна общност, в която се срещат най-различни личности, характери и интереси.

За нас това е ценност и в нашия стратегически план за развитие през следващите години се фокусираме както върху усъвършенстването на учебните програми и форми на обучение чрез интердисциплинарност и гъвкавост, така и върху редица други аспекти, които влияят върху образованието – средата, общността, интернационализацията, контакта с външното обкръжение и т.н. Разбира се, важно за нас е и развитието ни като изследователски университет.

Имаме много на брой успешни учебно-практически изследователски звена, които развиват проекти, използвайки потенциала и енергията на преподаватели и студенти. Вярвам, че бъдещето е в създаването на подобна добавена стойност – възможността студенти от различни програми да работят под менторството на преподаватели и да създават различни проекти, включително в активна връзка с външната среда. Имаме много успешни примери в тази посока и твърдо вярваме, че сме на прав път.

Д-р Георги Текев е доктор по социално управление, университетски мениджър, създател и продуцент на майсторския клас на Райна Кабаиванска в България от 2001 г. Изпълнителен директор и член на Настоятелството на НБУ.