Global Edge БРОЙ /// Мениджър 06/2025

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4

Демокрацията не е безплатна

Надявам се, че ще бъдем все така активни и гласовити, както бяхме досега. Взехме си уроците през 90-те години и спечелихме битката, казва Едуард Марчек, ръководител на отдела за набиране на индивидуални средства в Transparency International Slovakia

Демокрацията не е безплатна

Демокрацията не е безплатна

Надявам се, че ще бъдем все така активни и гласовити, както бяхме досега. Взехме си уроците през 90-те години и спечелихме битката, казва Едуард Марчек, ръководител на отдела за набиране на индивидуални средства в Transparency International Slovakia

Демокрацията не е безплатна
quotes

Господин Марчек, виждаме, че хората в Централна и Източна Европа са все по-ангажирани в обществения живот. Можем ли да кажем, че регионът достигна момент, в който успя да изгради силно гражданско общество?

Да, виждаме много силни протести, демонстрации. Това е добър знак, че гражданското общество е живо и не е съгласно със случващото се. Вероятно има различия в отделните държави, но е добре да се види, че хората имат активно отношение. Това всъщност не се отнася само за ЦИЕ, проблемите са сходни в цяла Европа. Това се случва навсякъде и аз мога само да се радвам.

Как оценявате значението на гражданските организации, които наблюдават спазването на демократичните принципи, т.нар. watchdog организации, в региона? Смятате ли, че този модел на граждански контрол е най-ефективният път към по-отговорно управление и обществено ангажиране?

Определено. Групите за наблюдение и застъпничество играят важна роля в това да държат правителствата и влиятелните лица отговорни, да наблюдават как харчат публични средства и какво правят с нашата демокрация и с върховенството на закона. От решаващо значение са обаче и хората, имам предвид отделните граждани, да проявяват интерес, да се вълнуват за случващото се, да не изпадат в летаргия или да игнорират, а да излизат по улиците и да показват недоволството си. Това е изключително важна част от гражданското общество.

Администрацията на САЩ значително ограничи финансирането за този тип организации. Ще се отрази ли това в Европа и как?

Да, и смятам, че това е глобален проблем не само за Европа. Виждам, че всички се борят. Всички се опитват да диверсифицират и да търсят алтернативи. Съществена част от решението е мобилизирането на обществеността. Индивидуални дарения, малки дарения, редовни дарения, но също и големи дарения от богати хора.

В България застъпничеството на организации, които наблюдават демократичния процес, е слабо. Как според вас може да се промени това, какви са първите стъпки?

Само чрез интереса на хората. Те трябва да се привлекат и да се интересуват от обществените дела – какво правителството прави със страната и с парите им. Да се говори за прозрачността, да има прозрачност. В обществените дела не трябва да бъдат включвани само експерти, но да се чува гласът на гражданите, на заинтересованите страни – те трябва да имат своята роля в публичната сфера и да контролират правителството. В Словакия идват млади хора в Transparency International Slovakia, които искат да бъдат доброволци и да ни помогнат. Това е много положително.

Вие сте съосновател и председател на Словашкия център за набиране на средства. Какви са начините, по които се финансира организацията?

Аз съм изпълнителен директор на Европейската асоциация за набиране на средства, а в случая Словашкият център е неин член. Ние обединяваме хората и организациите, които набират средства в нашата страна, а след това подобни организации от цяла Европа се събират в европейската асоциация. Словашкият център за набиране на средства се финансира главно чрез членски внос, чрез организиране на събития и предоставяне на образователни програми и консултантски услуги.

Как избирате организациите, които да подкрепите?

Ние сме отворени за всеки – който пожелае да дойде, е добре дошъл. Нашата мисия е да насърчаваме хората, които професионално набират средства като лидери в организациите – как да привличат дарители, за да изпълнят визиите и мисиите, към които се стремят.

Какви модели за финансиране използват най-често подобен тип неправителствени организации?

Зависи от вида на организациите, има различни модели. Например тези в сферата на социалните дейности разчитат много на публично финансиране, на държавни договори или държавни субсидии. Тези, които работят с популярни каузи – като деца, младежи, възрастни или болни хора и животни, често се превръщат в индивидуални организации за набиране на средства и привличат индивидуални дарители. Има обаче и застъпничество, и надзорни организации, които могат да работят с компании – например или големи дарители. Няма един универсален модел.

Разбира се, диверсификацията работи. Ако имате различни потоци и не сте зависими от нито един от тях, това е най-доброто за вашата устойчивост. Има сфери, в които набирането на средства е много трудно от малки дарения и индивидуални дарители – като застъпничеството или организациите наблюдатели на определени процеси. Това е моето предизвикателство в Transparency – как да преведа сложните въпроси като финансиране на политика или борба с корупцията в проста, разбираема история, която отделният дарител би искал да подкрепи, защото вижда големия проблем в нея. Много по-лесно е, ако се грижите за кучета или котки – там е много просто. Те се нуждаят от храна и подслон – моля, дарете. Така вие ставате част от това решение и сте част от подобряването на живота им.

Каква роля според вас ще играе изкуственият интелект в бъдещето на набирането на средства?

Той вече играе голяма роля – помага много при проектирането на кампании, при писането на рекламни текстове, при създаването на визуални или дори аудио-видео материали. Това е полезен инструмент.

Все пак обаче набирането на средства е свързано с лични връзки и взаимоотношения и те не могат да бъдат заменени от нищо изкуствено. Колкото по-лични са кампаниите ви, толкова по-успешни ще бъдете. Колкото и да е полезен изкуственият интелект, човешкият контакт е нещо различно.

Как лидерите на неправителствени организации се подготвят за все по-бързо променяща се среда?

Искрено се надявам да се подготвят добре, защото живеем във времена на поликризи. Има наслагване на много проблеми едновременно – това се е случвало десетилетия по-рано и е много стресиращо. Често лидерите се чувстват сами и трябва да знаят как могат да се справят с това. В Словашкия център за набиране на средства заедно с Чешкия и задгранични партньори разработихме програма за развитие на лидерски качества. Тя е възпроизведена сега в Германия, дори в Канада. Виждаме, че моделите са много сходни.

Лидерите на гражданското общество са претоварени, много уморени, изтощени. Те забравят за себе си. Ние създаваме платформа и възможност за тях да се вгледат в себе си, да се трансформират. Вярваме, че това е от решаващо значение и можем да видим въздействието върху нашите собствени участници.

Кой е най-големият корупционен скандал, по който сте работили или сте разкрили?

В Transparency International например разкрихме незаконното финансиране и сивите пари зад предизборната кампания на настоящия президент. Това повдигна много въпроси, които все още изискват отговори и дори правна процедура. При финансирането на президентската си кампания той явно е нарушил няколко изборни правила и закони, като няколко пъти е лъгал. Неговата партия и нейният лидер бяха неразделна част от това неправомерно поведение. Прозрачността беше от ключово значение за разкриването на тези незаконни финансови източници.

Сега президентът Петер Пелегрини декларира, че е проевропейски ориентиран, дори се обяви за гарант за това, че Словакия няма да напусне евроатлантическите институции. Неговата партия обаче – Hlas SD, – която той е основал и която в момента е една от коалиционните партии в правителството, подкрепя всички нелиберални стъпки и дори евроскептична външна ориентация. Пелегрини казва, че не е партиен, но той очевидно продължава да упражнява личното си влияние върху Hlas (официално е неин почетен председател).

Как в ерата на дезинформацията гражданите могат да идентифицират и подкрепят истински важни каузи?

За да идентифицират и подкрепят истински важни каузи, хората трябва да проявяват критично мислене и да разчитат на надеждни източници на информация и на техните носители. За съжаление, твърде много членове на обществото са манипулирани от популисти и конспиратори и трудно филтрират масираната дезинформационна пропаганда и операции на Русия и други играчи. Силата на гражданското общество също е от решаващо значение в тази насока.

Как искате да изглежда гражданското общество в Словакия през следващите  5–10 години?

Надявам се, че ще бъдем все така активни и гласовити, както бяхме досега. Взехме си уроците през 90-те години и спечелихме битката. Говоря от името на гражданското общество. Надявам се да не се уморим, защото това искат управляващите от нас. Да ни уморят и да ни накарат да замълчим. Това се случваше през 90-те години на миналия век. Минали са 30 години и виждам, че се случва отново.

Добър урок е за новото поколение да изпита, че демокрацията не е безплатна и за нея трябва да се бориш. Надявам се, че това може да послужи като вдъхновение и за други страни. Например ние сме вдъхновени от сръбските студенти, които неуморно протестират срещу Вучич или други граждански движения. Те винаги са били инициирани от някои хора в историята и са се превърнали в големи движения, които са сваляли авторитарните режими.

Едуард Марчек е ръководител на отдела за набиране на индивидуални средства в Transparency International Slovakia, организация за борба с корупцията. Съосновател е и е председател на Словашкия център за набиране на средства и изпълнителен директор на Европейската асоциация за набиране на средства. Работи в нестопанския сектор от 1997 г. и има богат опит в множество проекти за консултации и обучение. Като консултант специализира в областта на набирането на средства и финансирането на НПО.