Global Edge БРОЙ /// Мениджър 08/24

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4

Една необичайна президентска надпревара

Трудно е понякога да разбереш САЩ, ако не живееш в държавата и наблюдаваш събитията отстрани

Автор:

Моника Евстатиева, старши продуцент в разследващия отдел на Американското обществено радио (NPR)

Една необичайна президентска надпревара

Трудно е понякога да разбереш САЩ, ако не живееш в държавата и наблюдаваш събитията отстрани

Една необичайна президентска надпревара
quotes

Историята на САЩ е кратка в сравнение с тази на България, но тази година ще бъде запомнена като една от най-значимите в съвременната политическа история на страната. Само броят на първите пъти е зашеметяващ.

За първи път двама толкова възрастни кандидати се cъстезаваха един с друг за президентския пост – Джо Байдън на 81 години и Доналд Тръмп на 78 години.

За първи път двама предишни президенти (45-ият и 46-ият) се опитаха да станат 47-ият президент!

За първи път президент се отказва от възможността да бъде официално номиниран от партията си, след като вече са проведени избори, които той печели без почти никаква конкуренция.

За първи път черна жена има шанс да бъде официалната номинация на Демократическата партия (преди 50 години Шърли Чизъм, първата черна жена, избрана за член на Конгреса, се опита неуспешно).

За първи път единият от кандидатите за президент бе осъден от 12 съдебни заседатели в Ню Йорк по 34 престъпления за фалшифициране на бизнес документи.

Да добавим и това, че няколко месеца по-рано други съдебни заседатели от Ню Йорк му постановиха да плати над 83 млн. долара на Е. Джийн Карол за продължаващите му атаки в социалните медии срещу нея, след като преди това трети съд го намери за виновен, че я е нападнал сексуално в универсален магазин в Манхатън през 1996 г.

Разбира се, това са само част от съдебните проблеми на Доналд Тръмп – очакват го още няколко дела, част от които той може сам да затвори, ако бъде избран за президент.

Към целия политически хаос можем да добавим още и неуспешен опит за убийство на бивш президент. Доналд Тръмп се размина с пронизано ухо, но загина човек от участниците в митинга му на 13 юли и други двама бяха ранени.

Да добавим още, Доналд Тръмп избра не друг, а Джей ди Ванс (на 40 години), сенатор от Охайо, за свой вицепрезидент – най-младия, номиниран за тази позиция. Ванс освен бивш морски пехотинец, завършил право в престижния университет Йейл, е и автор на автобиографичен бестселър, който става холивудски филм (Hillbilly Elegy). Една от най-поляризиращите фигури в Америка, той беше казал за Тръмп в миналото, че е „морално бедствие“, и се чудеше дали не е „американският Хитлер“. Разбира се, възможността за по-висока политическа титла изтри всички предишни коментари срещу всеопрощаващия Тръмп. Сега Ванс има нова мишена. Той наскоро нарече Харис „бездетна с котки“, което ужаси много хора в Америка. Харис има две доведени деца.

Доналд Тръмп посочи за свой кандидат за вицепрезидент 39-годишния сенатор от Охайо и писател Джей ди Ванс

Доналд Тръмп от своя страна предпочита други думи като „луда“ и „физически неиздръжлива“ – епитети, с които той наричаше и Хилъри Клинтън. За Харис има и нови – лъжеща и радикално лява. Но това е само началото, все пак има още четири месеца за още обиди и атаки.

Трудно е понякога да разбереш САЩ, ако не живееш в държавата и наблюдаваш събитията отстрани. Месеци наред въпросът отвън беше „Ама Байдън е изключително стар, защо не се откаже?“.  И наистина след шокиращото му поведение по време на първия дебат между кандидатите дори тези, които отричаха до каква степен възрастта си казва думата, вече не можеха да си заравят главата в пясъка. Но това не променя отговора на въпроса кой е Байдън и какво означаваше той и продължава да означава за Демократическата партия.

След 50 години политически живот в САЩ като сенатор – още от 29-годишен, вицепрезидент и президент – той има изключителни заслуги. Техният списък е много дълъг, но засега нека кажем, че законът, който той подписа през 2023 г. – Reduction Inflation Act, – е най-значимият закон в борбата срещу глобалното затопляне на Земята. Но може би най-съществената от всичките му политически заслуги, важни за текущия политически момент, е най-вече тази, че той успя да победи Доналд Тръмп на последните избори.

Изборите тази година са изключително напрегнати и поляризирани. Кандидатите не са просто с различни мнения по определени въпроси, те имат коренно различни визии за бъдещето на САЩ и ролята на държавата в света. Доналд Тръмп е за MAGA подход – самият той го определя като политика на изолация и независимост от света, визирайки най-вече Китай; въвеждане на повече вносни такси; оттеглянето от военна помощ за Украйна; спирането с всички средства на емигрантския поток от Мексико.

За Байдън светът е част от американската политика и кооперирането с Европа и останалия свят е централна точка в неговото управление, подкрепата за Украйна и Тайван, легализирането на абортите, приемането на закон за намаляване на цената на лекарствата, елиминирането  на студентските дългове – това са все елементи от политиката му, които го отличават от тази на Тръмп.

Камала Харис избра 60-годишния Тим Уолц, губернатор на Минесота, бивш учител и ветеран от Националната гвардия, за кандидат за вицепрезидент

Байдън беше фигура, която много хора, макар и много различни, бяха готови да подкрепят – бели, черни, консервативни, независими, дори силно леви. За Харис – това не е сигурно. Да, нейната кампания получи допълнителна подкрепа, след като тя стана номер едно в бюлетината. За една седмица успя да събере около 200 млн. долара дарения, но пътят до президентството в Съединените щати никога не е бил лесен и пред Харис има огромни предизвикателства. И двамата с Тръмп са с изравнени шансове за победа. През август предстои официалното събрание на демократите и номинацията за вицепрезидент – най-вероятно това ще е сенатор или губернатор от щат, чиито гласове имат голямо значение за изборите през ноември, като Аризона и Пенсилвания например. Предстоят и нови дебати, ако Тръмп въобще се съгласи да дебатира с някого – значително по-млад и силен – и реши най-накрая да ѝ произнесе името правилно.

През 1980 г. бившият американски президент Джералд Форд беше попитан от едно малко момиче от Айова: „Господин президент, какъв съвет бихте дали на едно младо момиче, което иска да стане президент на САЩ?“ Той ѝ отговоря, че това не става по нормален начин – първо, казва Форд, жената трябва да бъде избрана за вицепрезидент заедно с мъж – президент, после мъжът трябва да почине и така тя да стане президент.

Разбира се, 34 години по-късно имаме сходен сценарий, но Байдън е жив, а жена вече е била кандидат за президент (Хилъри Клинтън). Иронично – пак Тръмп ще се състезава с жена и този път шансовете му да спечели са също толкова добри, колкото и тогава. Въпросът е готови ли са САЩ за жена президент?