Leader's Hub БРОЙ /// Мениджър 02/2024
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Случаят с колежката, която предложи своя приятел за свободна позиция
Как в тази ситуация трябва да постъпи прекият ръководител?
Случаят с колежката, която предложи своя приятел за свободна позиция
Как в тази ситуация трябва да постъпи прекият ръководител?
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Красимира И. e във фирмата от две години и вече добре познава работата на всички отдели. От известно време HR отделът предлага финансов бонус за всеки служител, препоръчал кандидати за свободните позиции, които след изпитателния срок от 6 месеца останат в екипа. Приятелят на Красимира, с когото живеят заедно от една година, е напълно подходящ за една от позициите. С негово съгласие Красимира решава да го предложи за работа във фирмата и да се възползва от бонуса. Как в тази ситуация трябва да постъпи прекият ръководител?
Служителката следва да е наясно с рисковете
Иво Василев, директор „Човешки ресурси“ в „София Мед“
Редно е да започнем с корпоративната култура, която се определя не само от правото да бъде препоръчан познат за свободна позиция. В някои компании е недопустимо да работят хора с близки роднински връзки. В други има ограничения – ако има такива, да бъдат позиционирани в различни отдели, изключващи конфликт на интереси.
Да приемем обаче, че Красимира се е съобразила с подобни рестрикции и валидно е само решението на прекия ѝ ръководител. Бих разгледал две хипотези.
- Позицията, за която Красимира препоръчва приятелят си, е в отдела, в който тя работи. В този случай ръководителят е редно да отклони аргументирано предложението. Освен възможен конфликт на интереси това до известна степен би нарушило баланса в екипа, а дори потенциално би повлияло на бъдещо кариерно развитие на който и да е от двамата служители.
- Ако позицията е в отдел с епизодични служебни контакти с работата на Красимира. Тогава бих посъветвал ръководителя да не се противопоставя и ако в другият отдел одобрят кандидата – нека започне работа.
Красимира следва да е наясно с рисковете „служебното“ да навлезе в личните ѝ взаимоотношения с любимия. Това не е задължително да се превърне в проблем, но е нещо, което един зрял мениджър следва да сподели със служителката си.
Избегнете позитивните предубеждения
Християн Македонски, съосновател и управител на софтуерна компания ITIDO, част от „Бианор Холдинг“
Програмите за препоръки са изключително силен и важен инструмент за мотивация на екипа, тъй като те съчетават интересите на служителите с целите на фирмата. Затова, от една страна, трябва да бъдат и силно насърчавани от всеки мениджър, но от друга, трябва да внимаваме за конфликт на интереси.
Важно е и мениджърът да се увери, че кандидатът отговаря на изискванията за позицията и съответства на фирмената култура. Предвид че препоръчаният е близък на наш колега, мениджърът трябва да внимава за позитивни предубеждения, които може да се появят по време на интервюто – например да задава по-леки въпроси, да е по-благоразположен към кандидата, да претупа интервюто и прочее. Трябва да се спазва същият процес по подбор и интервюиране, както и при другите кандидати.
По време на целия процес е нужно мениджърът да държи Красимира информирана за статуса на препоръката. По този начин показваме на колегите, че процесът е структуриран, има ясни стъпки и компанията се придържа към него. Освен това имаме възможността да надградим доверието в нас като мениджъри и в прозрачната комуникация.
От самото начало всичко трябва да е прозрачно
Златина Кушкиева, управляващ съдружник на HR Consulting Partners | U Matter Corporate Wellness
1) Прекият ръководител на Красимира спокойно може да приеме препоръчания кандидат само ако са изпълнени всички условия по-долу:
Красимира трябва да уведоми писмено прекия си ръководител и отдел „Човешки ресурси“, че този кандидат е неин партньор, с когото живеят заедно от една година – за да е прозрачно и да не се стигне някой ден до хипотезите, описани по-долу.
2) Позицията, за която Красимира препоръчва своя партньор, трябва да е независима от нейната позиция, тоест да нямат обвързаност откъм процеси (напр. Красимира подготвя нещо и на тази база партньорът ѝ поема работата нататък). Това важи както в рамките на нейния отдел (ако позицията е там), така и в рамките на цялата компания. Например ако Красимира работи като търговец, а позицията на нейния партньор е в отдел, в който изчисляват обема продажби на търговците и на база подадените от този отдел данни се изчислява месечният търговски бонус – това би било зависимост/взаимни интереси.
3) Позицията, за която Красимира препоръчва партньора си, да не е в пряко или непряко подчинение на нейната позиция – да е не/пряк ръководител на Красимира и да не не/пряко подчинена позиция спрямо тази на Красимира.
|
Ключови думи
казус
служители
лидерство
бизнес
управление