Leader's Hub БРОЙ /// Мениджър 02/2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Случаят с колежката, която предложи своя приятел за свободна позиция

Как в тази ситуация трябва да постъпи прекият ръководител?

Автор:

Венцислав Савов

Случаят с колежката, която предложи своя приятел за свободна позиция

Случаят с колежката, която предложи своя приятел за свободна позиция

Как в тази ситуация трябва да постъпи прекият ръководител?

Случаят с колежката, която предложи своя приятел за свободна позиция
quotes

Красимира И. e във фирмата от две години и вече добре познава работата на всички отдели. От известно време HR отделът предлага финансов бонус за всеки служител, препоръчал кандидати за свободните позиции, които след изпитателния срок от 6 месеца останат в екипа. Приятелят на Красимира, с когото живеят заедно от една година, е напълно подходящ за една от позициите. С негово съгласие Красимира решава да го предложи за работа във фирмата и да се възползва от бонуса. Как в тази ситуация трябва да постъпи прекият ръководител?

Служителката следва да е наясно с рисковете

Иво Василев, директор „Човешки ресурси“ в „София Мед“

Редно е да започнем с корпоративната култура, която се определя не само от правото да бъде препоръчан познат за свободна позиция. В някои компании е недопустимо да работят хора с близки роднински връзки. В други има ограничения – ако има такива, да бъдат позиционирани в различни отдели, изключващи конфликт на интереси.

Да приемем обаче, че Красимира се е съобразила с подобни рестрикции и валидно е само решението на прекия ѝ ръководител. Бих разгледал две хипотези.

  1. Позицията, за която Красимира препоръчва приятелят си, е в отдела, в който тя работи. В този случай ръководителят е редно да отклони аргументирано предложението. Освен възможен конфликт на интереси това до известна степен би нарушило баланса в екипа, а дори потенциално би повлияло на бъдещо кариерно развитие на който и да е от двамата служители.
  2. Ако позицията е в отдел с епизодични служебни контакти с работата на Красимира. Тогава бих посъветвал ръководителя да не се противопоставя и ако в другият отдел одобрят кандидата – нека започне работа.

Красимира следва да е наясно с рисковете „служебното“ да навлезе в личните ѝ взаимоотношения с любимия. Това не е задължително да се превърне в проблем, но е нещо, което един зрял мениджър следва да сподели със служителката си.

Избегнете позитивните предубеждения

Християн Македонски, съосновател и управител на софтуерна компания ITIDO, част от „Бианор Холдинг“

Програмите за препоръки са изключително силен и важен инструмент за мотивация на екипа, тъй като те съчетават интересите на служителите с целите на фирмата. Затова, от една страна, трябва да бъдат и силно насърчавани от всеки мениджър, но от друга, трябва да внимаваме за конфликт на интереси.
Важно е и мениджърът да се увери, че кандидатът отговаря на изискванията за позицията и съответства на фирмената култура. Предвид че препоръчаният е близък на наш колега, мениджърът трябва да внимава за позитивни предубеждения, които може да се появят по време на интервюто – например да задава по-леки въпроси, да е по-благоразположен към кандидата, да претупа интервюто и прочее. Трябва да се спазва същият процес по подбор и интервюиране, както и при другите кандидати.
По време на целия процес е нужно мениджърът да държи Красимира информирана за статуса на препоръката. По този начин показваме на колегите, че процесът е структуриран, има ясни стъпки и компанията се придържа към него. Освен това имаме възможността да надградим доверието в нас като мениджъри и в прозрачната комуникация.

От самото начало всичко трябва да е прозрачно

Златина Кушкиева, управляващ съдружник на HR Consulting Partners | U Matter Corporate Wellness

1) Прекият ръководител на Красимира спокойно може да приеме препоръчания кандидат само ако са изпълнени всички условия по-долу:

Красимира трябва да уведоми писмено прекия си ръководител и отдел „Човешки ресурси“, че този кандидат е неин партньор, с когото живеят заедно от една година – за да е прозрачно и да не се стигне някой ден до хипотезите, описани по-долу.

2) Позицията, за която Красимира препоръчва своя партньор, трябва да е независима от нейната позиция, тоест да нямат обвързаност откъм процеси (напр. Красимира подготвя нещо и на тази база партньорът ѝ поема работата нататък). Това важи както в рамките на нейния отдел (ако позицията е там), така и в рамките на цялата компания. Например ако Красимира работи като търговец, а позицията на нейния партньор е в отдел, в който изчисляват обема продажби на търговците и на база подадените от този отдел данни се изчислява месечният търговски бонус – това би било зависимост/взаимни интереси.

3) Позицията, за която Красимира препоръчва партньора си, да не е в пряко или непряко подчинение на нейната позиция – да е не/пряк ръководител на Красимира и да не не/пряко подчинена позиция спрямо тази на Красимира.