Leader's Hub БРОЙ /// Мениджър 09/23

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4

Стъпка по стъпка към мечтите

На върха на знанието

Автор:

Николета Илиева/Вълкан Горанов

Снимки:

Ивайло Петров/ Личен архив

Стъпка по стъпка към мечтите

Стъпка по стъпка към мечтите

На върха на знанието

Стъпка по стъпка към мечтите

Свързани статии

quotes

Крум Александров, носител на златен медал от Международна олимпиада по химия

На състезания се явявам още от седемгодишна възраст, понеже те са интересен начин да се придобият по-добри знания по съответния предмет – по желание на родителите ми. Първите ми олимпиади бяха по химия, физика и математика, когато бях в VII клас. Явих се по мое желание заради големия си интерес към природните науки. В последствие интересът ми към химията се запази и се увеличи.

Успявам да остана концентриран поради голямото си желание да ставам по-добър всеки следващ ден.  Също така конкуренцията с другите ми помага за мотивацията да продължа да уча и да си подобрявам уменията. По време на подготовката си жертвах голяма част от свободното време. Въпреки това не чувствам, че съм изгубил нещо, а напротив – мисля, че отделеното време и усилията се отплатиха и ще са ми от голяма полза в бъдеще.

Не смятам за толкова важно самото участие в олимпиадата, а придобитият опит. За мен най-важно е развитието. Моите мечти са свързани с продължаване на задълбочаването на знанията ми в химията и смятам да се занимавам с научна дейност в бъдеще.

Денис Урумов, носител на златен медал от Международната олимпиада по география

Явявам се на олимпиади от VII клас, когато за пръв път взех участие в Националната олимпиада по география и икономика и в Международното състезание по английски език „Лингвистично кенгуру“. Сам взех решението да участвам, защото исках да проверя на какво ниво са знанията ми по двата предмета.

Аз предпочитам да разпределям ученето си в по-голям период от време. Важна част са и почивките, които са нужни, за да не се претоварва човек. Разбира се, подготовката понякога обърква личните планове – тръгнах си по-рано от морето, пропуснах концерт на любима група и отложих с една година обиколка из Европа с влак. За сметка на това прекарах цяла седмица на остров Ява, където за пръв път видях вулкан на живо.

Участието в Международната олимпиада по география безспорно е от полза при кандидатстване за университет, както и за различни стипендии. Няма как да пропусна и запознанствата със състезателите от другите държави. Мечтая някой ден да обиколя Кавказ и множеството републики там, Централна Азия, Източен Тимор и т.н. Друга моя мечта е това, с което се занимавам, да носи полза на останалите и да ме удовлетворява.

Константин Георгиев, носител на златен медал от Международната олимпиада по лингвистика

Участвам на състезания, откакто знам, че съществуват. Първото ми състезание по математика беше регионалният Коледен турнир в Русе в I клас. Иначе с лингвистиката започнах в VIII клас. Определено по собствено желание. Родителите ми никога не са настоявали да участвам в състезания и олимпиади, а на моменти дори и са възразявали от притеснение, че мога да се претоваря или напрежението да ми дойде в повече.

Запазването на концентрация е доста трудно, защото се занимавам и с редица други неща. Но желанието за добро представяне винаги е добра мотивация. Понякога свободното време остава леко в дефицит, което винаги опитвам да компенсирам, след като състезанието е минало. Не позволявам на подготовките да пречат на социалния ми живот – смятам, че това е важна част от баланса, който трябва да се поддържа.

Най-важното са контактите с други амбициозни млади хора. Също така добро представяне в такова състезание отваря много врати в образователен и професионален план. Мечтая да работя за благото на страната си и на хората около мен. По всеки един начин, по който мога.

Михаил Паскалев, носител на златен медал от Международната олимпиада по география

Първите олимпиади, на които се явих, бяха по математика в IV клас и по география в VII клас. За мен олимпиадите винаги са били място, на което да сравниш себе си с останалите си връстници. Участвам в тях по собствена инициатива. При мен подготовката за подобни състезания протича през по-дълъг период, а не само в последните 1–2 седмици преди олимпиадата. Поради това тя се получава помалко интензивна и ми остава време за различни хобита, спорт и срещи с приятели. Сферата на олимпиадата ми е увлекателна, не усещам загуба на интерес заради нея. Важна роля имат и учителите и съучениците ми, които по време на подготвителните часове или с извънучилищни занимания поддържат атмосфера, която предразполага ученето. 

Основната ми цел в участието ми в подобни състезания е получаването на нови знания и опознаването на нови хора. Надявам се участието и резултатите ми от тези състезания да ми позволят да вляза в мечтания университет.

Сдружението на олимпийските отбори по природни науки е създадено през 2010 г. с основна цел да подпомага подготовката на най-добрите български ученици по природни науки за участията им в най-престижните световни турнири.

Сдружението финансира подготовката, лабораторните занимания и обученията на отборите по математика, физика, химия, биология, астрономия, астрофизика, лингвистика, млади физици и информатика.

Българските ученици всяка година печелят медали в конкуренция със стотици от най-добрите гимназисти в света. От 2010 г. до сега са спечелени над 790 медала – над 130 златни и по 330 сребърни и 330 бронзови отличия.

За 2023 г. до септември от най-престижните световни турнири, а именно международните олимпиади, българските олимпийци по природни науки са спечелили 34 медала – 8 златни, 9 сребърни и 17 бронзови отличия. Освен на тях учениците се състезават и на световни, европейски и балкански надпревари, където общо за годината дотук са завоювали 71 медала – 11 златни, 28 сребърни и 32 бронзови.

Ето и някои интересни постижения през годината на българските олимпийци по природни науки.

Националният отбор по химия постигна най-силното си представяне в историята на Международната олимпиада, като учениците спечелиха 2 златни и 2 сребърни медала.

Тази година България бе домакин на Международната олимпиада по лингвистика. На нея успяхме да спечелим златен медал, който класира България на първо място в света по брой златни медали в историята на олимпиадата, изпреварвайки САЩ.

В биологията тази година Петър Жотев постигна исторически трети пореден златен медал. Това не се е случвало досега на Международната олимпиада по биология.

Географите също направиха най-силното си представяне на Международна олимпиада тази година, спечелвайки 2 златни и 2 бронзови медала.

Този сезон трима ученици успяха да спечелят медали на две международни олимпиади – това са Виктор Лилов, спечелил златен по химия и сребърен по биология, Баян Гечев – златен по астрофизика и бронзов по физика, и Веселин Маркович – бронзов по математика и бронзов по информатика.

За отбелязване е и фактът, че тази година всички ученици от националните отбори по математика, химия, астрофизика, география и информатика спечелиха медали от съответната международна олимпиада.

Инвестицията в олимпийските състезатели по природни науки е инвестиция в бъдещето на България, в нейните млади хора, които в идните години ще бъдат двигател на иновациите и на научните постижения на страната ни.