Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Първите в бизнеса 2023

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4

Аутсорсинг компании

Общо участниците в Топ 10 успяват да увеличат приходите си с 8,5% до 1,347 млрд. лв.

Снимки:

личен архив

Аутсорсинг компании

Аутсорсинг компании

Общо участниците в Топ 10 успяват да увеличат приходите си с 8,5% до 1,347 млрд. лв.

Аутсорсинг компании
quotes

Индустрията, която носи около 6% от БВП на страната ни, имаше относи телно добра година след силната 2021 г. Двуцифреният растеж се запази и при приходите, и при нетната печалба. Начело сред 10-те водещи аутсорсинг компании за 2022 г. продължава да е „Ентърпрайз Сървисис България“, но с новото си име „Ди Екс Си България“ ЕООД. Приходите ù възлизат на 263,7 млн. лв. Следват „Колпойнт Ню Юръп“ (254,1 млн. лв.) и новият член в класацията „Ай Би Ем България“ ЕООД (162,4 млн. лв.). На четвърто място слиза третият през 2021 г. „Съдърланд Глобъл Сървисиз България“ (129,7 млн. лв.). Компанията заедно с „Аккодис България“ ЕООД (бивша „Модис България“) е единствената в рамките на Топ 10, която регистрира свиване на годишна база на приходите си от основна дейност.

Общо участниците в Топ 10 успяват да увеличат приходите си с 8,5% до 1,347 млрд. лв. Най-голям растеж постига „Кoнсентрикс Сървисиз България“ ЕООД (49,7%). Българският офис на втория по големина аутсорсинг доставчик на услуги в света с офиси в 40 страни и повече от 225 000 служители показва ускорено развитие, след като демонстрира и най-висок растеж на нетна печалба от 133,2% сред всички останали в десетката. Така се изкачва до 6-о място, при положение че преди това е бил извън класацията. Нови участници в Топ 10 са и подразделения на утвърдени корпорации като Аtos и IBM, която директно се изстрелва на 3-та позиция.

Концентрацията на този пазар е относително ниска и продължава да се свива през 2022 г., като първите 4 компании държат малко над 60,2% от общите Топ 10 приходи. Четири компании отчитат размер на приходите от над 100 млн. лв., а две – повече от 200 млн. лв. По отношение на финансовия резултат 2022-ра е била сравнително добра година, след като общата нетна печалба за компаниите от Топ 10 расте с 19.0% до 107,9 млн. лв. Единствените, които влошават финансовия си резултат, са пазарният лидер „Ди Екс Си България“ ЕООД (годишен спад от 8,7% до 15,4 млн. лв.) и „Ай Би Ем България“ ЕООД (спад от 11,5% до 10,2 млн. лв.).

Изкуственият интелект ще промени профила на индустрията

Висши мениджъри на най-добре представящите се компании от Топ 10 на един от най-динамично развиващите се сектори в българската икономика споделят очакванията си за перспективите пред него и общия бизнес климат, като отговарят на въпроса: „Какви са Вашите прогнози за развитието на отрасъла през 2024 г.?“. Публикуваме мненията на онези от тях, които приеха поканата за коментар.

Николай Драгиев, директор в DXC Technology България и ръководител на направление „Модерно работно място“

През последното десетилетие аутсорсинг индустрията в България бележи постоянен растеж и днес носи около 6% от БВП на страната.

2023 г. обаче повтори тенденцията от предходната с известно охлаждане на пазара, което може да бъде обяснено с прогнозите за забавяне на икономиките в Европа и САЩ, както и с геополитическата обстановка. Тези фактори неминуемо се отразяват на пазара на изнесени услуги.

Клиентите на аутсорсинг бизнеса са по-предпазливи в плановете си за инвестиции, проекти биват забавяни или отлагани за по-далечно бъдеще. По-високата инфлация след Ковид пандемията спомага за това охлаждане, водейки, от една страна, до натиск през пазара на труда за повишаване на заплащането на служителите и съответно разходите на компаниите, а от друга – това се случва в момент, в който клиентите на тези услуги не са склонни към повишаване на разходите.

Моите очаквания са в средносрочен план тези фактори да отслабнат и секторът да се върне към растеж. В същото време очаквам трудностите в момента да послужат като катализатор на по-бързото навлизане на нови технологии, особено в областта на изкуствения интелект. Много от големите компании в бранша имат фокусирани инвестиции в тази насока и предприемат стъпки за трансформация на бизнес моделите си. Това дългосрочно ще промени профила на аутсорсинг индустрията в страната и ще предопредели нуждите на бизнеса от кадри с различен тип умения.

Не само големите имена в аутсорсинг индустрията, но и компании, разчитащи на собствени ресурси за предоставяне на ИТ услуги, ще продължат да гледат към Източна Европа и в частност към България като отлично място за консолидиране на операциите си. В това отношение силен притегателен фактор си остава комбинацията, че сме част от ЕС, разполагаме със стабилен фундамент от ИТ кадри и отлично съотношение между цена и добавена стойност.

Марио Гърбешков, изпълнителен директор на „Глоубъл Деливъри“ центъра на Hewlett Packard Enterprise (HPE) в България и ръководител на отдел „Техническа поддръжка и отдалечени услуги“

Kогато става дума за растеж, привличане на инвестиции и разкриване на нови работни места в ИТ бизнеса, България винаги е билa в челните места и смятам, че тази тенденция ще продължи и през следващата година. С оглед на това според мен основните направления, които ще се открояват през 2024 г., са три: киберсигурност, облачни технологии и изкуствен интелект (ИИ). Поради нестабилната икономико-политическа ситуация в света много компании ще инвестират в нови системи за киберсигурност или в обновяването на съществуващите. Това ще бъде добра възможност за редица български фирми с доказано know-how в тази област. Облачните услуги не са нова тема. Тук фокусът по-скоро ще бъде върху интеграцията на съществуващите публични услуги, ползвани от компаниите, с техните вътрешни, локални услуги. Както и с безпроблемното управление на подобни хибридни информационни системи, предлагайки на потребителите унифицирано преживяване. За ИИ, и по-специално генеративния ИИ, се говори много напоследък, но той все още няма голямо влияние върху разходната част на ИТ бюджетите. В тази сфера виждам по-скоро вариант да се случват пилотни проекти, които да позволят бъдещи мащабни инвестиции. Засега акцентът е най-вече върху автоматизираните системи и роботизацията с оглед стремежа на компаниите за намаляване на разходите. Смятам, че голямо значение в тази сфера ще имат инвестициите на компаниите в интелектуален капитал – хора и знания, които да им дадат предимство в бъдещи проекти. Имено поради тази причина ще продължим да виждаме и преориентация на фирмите в България към по-високотехнологични роли и професии и/или такива с по-голяма добавена стойност. Това ще даде възможност на ИТ бизнеса да бъде разпознат като иновативен и атрактивен работодател. За нас е важно да осигурим на специалистите среда, в която те да се чувстват ценени, и да им осигурим възможности за бъдещо кариерно развитие.