Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Жената е 2024
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Най-голямото ни предимство е опитът
Елена Педова и Елица Рашева, управляващи съдружници, „Евклипс Енерджи“ ООД
Най-голямото ни предимство е опитът
Елена Педова и Елица Рашева, управляващи съдружници, „Евклипс Енерджи“ ООД
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Каква ще бъде ролята на възобновяемите източници в развитието на енергийния сектор в България и Европа през следващото десетилетие?
Елена Педова: Очаквам през следващите десет години ролята на ВЕИ в електроенергийния микс на страната, а и в Европа да се разшири. Към 2035 г. енергийният сектор ще претърпи значителна трансформация, движена от климатичните цели на ЕС, развитието на технологиите и повишеното внимание към енергийната независимост. ВЕИ, в частност фотоволтаичните системи, ще играят централна роля в тази промяна. Ефективността на фотоволтаичните панели ще продължи да нараства, а увеличената конкуренция ще допринесе за намаляване на цената. В резултат до 2035 г. PV инсталациите ще бъдат още по-масово разпространени. За много страни от ЕС те ще помогнат за намаляване на зависимостта от външни източници на енергия (като газ и петрол), което ще засили енергийната сигурност.
Каква е ролята на индустрията за възобновяема енергия в създаването на „кръгова икономика“?
Елица Рашева: Индустрията има важна роля особено чрез насърчаване на рециклирането и повторната употреба на основните компоненти. Носещата конструкция и кабелите вече подлежат на рециклиране, но методологията за фотоволтаичните панели е сравнително нова. Жизненият им цикъл е приблизително 25 – 30 години, а нарастващото производство изисква ефективни решения за управление на отпадъците и опазване на ресурсите. Разработват се нови методи за рециклиране, като химически и термични процеси, които позволяват по-високо качество на добитите материали. Индустрията може да допринесе и чрез подобряване на управлението на съставните елементи на панелите и интегриране на устойчиви практики. Една френска компания например разполага с технология за преработката им до силициев кристал, който може да се използва в стъклопроизводството, в рафинериите и за направата на пластмаси.
Кои ще са най-големите предизвикателства пред компаниите в сектора и как се подготвяте за тях?
Елена Педова: Може би най-наболелият проблем, който вече се усеща в сектора и очаквам да се задълбочи, е свързан с инфраструктурните и технологичните ограничения на електроразпределителните мрежи. Много от енергийните мрежи не са проектирани да се справят с децентрализираната и променлива природа на възобновяемите източници като слънчевата и вятърната енергия. Недостатъчните възможности за съхранение на енергия са друг проблем.
Батериите или т.нар. storage systems, които вече навлизат на пазара, трябва да се развият значително, за да се справят с предизвикателствата. Има няколко основни технологии, които обещават устойчиво и доказано решение, някои от тях вече са реализирани. Страната ни разполага с подобни съоръжения в експлоатация. „Евклипс Енерджи“ също развива подобен проект. Политическата воля и регулаторните рамки са критично важни за развитието на сектора. Промените в закони, държавни субсидии, данъчни политики и международни споразумения имат огромно въздействие върху бъдещите инвестиции и устойчивото развитие на възобновяемата енергия.
GAME ON: Ако можехте да си изберете „суперсила“, която да ви подготви за работата в бъдеще, коя би била тя?
Е. Рашева: Интересен въпрос, чийто отговор може би се съдържа в заданието. Би ми било полезно да виждам в бъдещето. Така бих предвидила кризи, проблеми и евентуални „подводни камъни“. В „Евклипс Енерджи“ ООД се стараем да сме подготвени за евентуални затруднения, да ги предотвратяваме, вместо да търсим изход, когато трудната ситуация вече е налице. Както обичаме да казваме: „Подходът ни е проактивен, вместо реактивен“.
Необходими ли са трансформации, за да могат днешните счетоводнии финансови практики да осигурят по-голяма устойчивост при бъдещи кризи?
Елица Рашева: Кризите стават все по-сложни, комплексни, трудни за прогнозиране и непризнаващи граници в условията на днешния глобализиран свят. Обикновено те се решават със строги мерки в засегната сфера, а в основата им най-често стои пренебрегване или неглижиране на установените норми. Затова баналното спазване на правилата, откритият публичен дебат по наболели теми и търсенето на пресечна точка между интересите на възможно най-много групи от обществото би следвало да предотвратят или поне смекчат екстремните събития. По отношение на счетоводството в нашата практика се сблъскваме с много големи различия в регулаторните рамки в страните от ЕС.
Например ДДС в Полша се плаща отделно, по бюджетна сметка, както беше у нас през 90-те години. В редица скандинавски страни корпоративният данък се плаща „намясто“, което предполага регистрация на местно юридическо лице и назначаване на целия персонал по проекта в това дружество. У нас процедурите са по-различни и чуждестранни компании могат да изнасят печалбата в собствената си страна. За фирмите, които работят по трансгранични проекти, е голямо предизвикателство да се ориентират в плетеницата от нормативни изисквания и практики в различните европейски страни, особено по отношение на отчитането на приходите. Всички тези изпитания могат да се превърнат в непреодолими препятствия при кризисна ситуация.
Вече имате голямо присъствие в ЕС, предвиждате и навлизане на нови пазари. Как планирате да се наложите на тях?
Елена Педова: Със сигурност най-голямото ни предимство е опитът. Вече почти десетилетие успешно изграждаме фотоволтаични централи за наши клиенти в цяла Европа. През последната година осъществихме проекти е две нови за нас държави – Белгия и Финландия. Вече имаме и клон във Финландия и планираме да разширим дейността си в региона. Навлизането на нови пазари винаги е предхождано от детайлно проучване на местните регулации и стандарти. За нас е изключително важно да спазваме установените норми и да гарантираме безопасна работна среда.
С напредването на технологиите какво смятате, че ще бъде по-ценно за служителите на бъдещето в енергийния сектор – техническата експертиза или адаптивността и способността за работа с иновации?
Елица Рашева: Техническата експертиза е нещо, без което секторът на енергетиката не може – по тази линия се гарантират безопасността и сигурността както на служителите, така и на самите съоръжения. Способността за работа с технологии, която е актуално изискване и в момента, ще остане, но няма да надделее над техническите познания. Дигитализацията на ВЕИ сектора у нас, а и в Европа тепърва предстои. Много важно е да се мисли в мащаб и новите технологии наистина да улесняват работата на хората и да им дават по-добър поглед върху енергийните системи. Тогава дигитализацията ще е успешна.
GAME ON: Представете си, че разполагате с батерия, която може да съхранява не само енергия, но и умения и ресурси, нужни за справяне с бъдещи кризи. Можете да я заредите с три ключови неща, които да подготвят компанията ви за следващите 10 години. Кои ще бъдат те?
Е. Педова: Ако „Евклипс Енерджи“ разполагаше с такава батерия, бих предложила да я заредим с иновации и развитие на човешки ресурси. Бъдещето на енергетиката е свързано с нови технологии и оптимизирани начини за съхранение на енергия. Батерията трябва да съхрани алгоритъм за постоянно търсене на иновативни решения, които биха помогнали на „Евклипс Енерджи“ да се адаптира към бързо променящия се пазар и да се утвърди като лидер в иновациите. Нашият най-голям актив са служителите. За да се справим с бъдещи кризи, от ключово значение са уменията и знанията на екипите. Съхранение на ресурси за развитие на човешкия капитал, в т.ч. технически умения (управление на сложни енергийни системи), както и качества като гъвкавост и умение за работа в кризи биха ни били от полза.
Tя е... управител и съосновател на „Евклипс Енерджи“ ООД. В тази си роля Елица Рашева съблюдава дейността и работи пряко с отдели „Счетоводство“ и „Човешки ресурси“. Има магистратура по счетоводство в УНСС София.
Tя е... управител и съосновател на „Евклипс Енерджи“ ООД. Като управляващ съдружник в компанията, Елена Педова се занимава с комуникация и преговори с клиенти; проучвания на нови пазари с цел разрастване на бизнеса; отговаря и за правния и маркетинговия отдел на дружеството. Професионалният ѝ път започва като финансист в American Express и HP. Притежава магистратура по специалност „Европейска публична политика“ от King’s College London.
„Евклипс Енерджи“ ООД е частна българска компания с дългогодишен опит в изграждането на фотоволтаични централи. Портфолиото ѝ включва наземни, покривни, агриволтаични, плаващи инсталации и паркинги. Наличният капацитет на компанията, генериращ енергия от фотоволтаици в ЕС, достига над 1 гигават мощност.
|
Ключови думи
Евклипс Енерджи
зелени технологии
зелени решения
зелена сделка