Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Първите в бизнеса 2023

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4

Енергетика

Секторът бележи рекордно производство на първична енергия, придружено от най-високото от 2011 г. насам вътрешно потребление и стойност на износа на електроенергия и енергоносители

Снимки:

личен архив

Енергетика

Енергетика

Секторът бележи рекордно производство на първична енергия, придружено от най-високото от 2011 г. насам вътрешно потребление и стойност на износа на електроенергия и енергоносители

Енергетика
quotes

Повече от впечатляващо е предста вянето на българската енергетика през 2022 г. най-вече заради безпрецедентните нива на цените в исторически план. Секторът бележи и рекордно производство на първична енергия, придружено от най-високото от 2011 г. насам вътрешно потребление и стойност на износа на електроенергия и енергоносители. Производството на електрическа енергия възлиза на 49 948 ГВтч, или 6,5% растеж спрямо предходната година съгласно оперативните данни на ENTSOE. Тук растежът, който заслужава внимание на фона на амбициите за зелен преход, е при изкопаемите горива, където за годината са произведени 26 374 ГВтч, или с 18,7% повече спрямо 2021 г. и с 54,2% повече спрямо 2020 г. Износът на електроенергия е нараснал с 40,2%, като най-големите количества са били насочени към Румъния – 3652 Гвтч, или с 56,5% по-силен износ, Сърбия (над 3000 ГВтч) и Турция – 2296 Гвтч, равняващи се на над два пъти по-висок експорт.

В Топ 10 на най-големите в енергетиката през 2022 г. отново доминират компании, занимаващи се с търговия на енергоносители и производство на електроенергия. Лидер е АЕЦ „Козлодуй“ с приходи от 6,069 млрд. лв. (растеж на годишна база от 123%), следван от „Булгаргаз“ ЕАД (4,933 млрд. лв. и растеж от 131%). На трето място се изкачва ТЕЦ „Марица-изток 2“ с двойно увеличение на приходите (до 4,008 млрд. лв.) и заличаване на загубата от година по-рано с положителен финансов резултат от над 1 млрд. лв.

Новите участници в класацията са търговците на електроенергия швейцарската МЕТ „Енерджи Трейдинг България“ ЕАД (5-о място благодарение на годишен растеж на приходите от 400% до 3,607 млрд. лв.) и създадената през 2019 г. в България „Номад Енерджи Къмпани“ ЕООД (6-о място с годишен растеж на приходите от близо 300% до 2,707 млрд. лв.). Това са и двете компании, които отчитат най-висок растеж на годишна база на приходите в Топ 10. Спрямо 2021 г. пазарната концентрация по отношение на приходите от продажби спада, след като делът в общите приходи на водещите 4 компании намалява с 9 пр. п. до 59%. На този фон компаниите от Топ 10 са успели да реализират годишен растеж на приходите от 129% (до 32,090 млрд. лв.) и удвояване на печалбата.

Пазарите ще останат „нервни“

Висши мениджъри на компании от Топ 10 на водещия икономически отрасъл на страната бяха поканени да споделят своите бизнес нагласи, като отговорят на въпроса: „Какви са Вашите прогнози за развитието на сектора през 2024 г.?“. Публикуваме оценките на онези от тях, които приеха поканата за коментар

Инж. Мартин Георгиев, изпълнителен директор на НЕК

Пазарът на електроенергия в България ще претърпи съществени промени, диктувани от пълната либерализация на пазара на едро. Това ще създаде условия за конкуренция при производителите на електроенергия, но няма да се отрази на битовите потребители, защото цените ще останат регулирани. Не се очакват нарушения в доставките, като основна отговорност за обезпечаването на сигурността на снабдяването ще падне върху крайните снабдители – роля, която понастоящем се изпълнява от НЕК.

След приемане на законовите промени и отпадането на НЕК ЕАД като обществен доставчик ще е необходимо и бързо адаптиране на подзаконовите актове, защото участниците на пазара на електроенергия ще трябва своевременно да преустроят чувствително своите дейности в светлината на новите си ангажименти. Активната страна в този процес ще са КЕВР и Министерството на енергетиката.

В допълнение, предстои обединение на балансиращите пазари на европейско ниво чрез двете платформи MARI и PICASSO, в което ще участва и България. Перспективите са чрез тях да се подпомогне управлението на електроенергийните системи при продължаващото нарастване на ВЕИ мощностите.

Краткосрочните борсови цени се очаква да бъдат в значителна степен подвластни на метеорологичните фактори и ВЕИ производството, докато международните пазари на електроенергия и енергийни суровини вероятно ще останат „нервни“ и в голяма зависимост от геополитическите събития в световен мащаб.

Петър Филдишев, директор „Търговия с природен газ“ в „МЕТ Енерджи Трейдинг България“

Съоръженията за съхранение на газ в Европа са пълни, а вносът на втечнен газ (LNG) остава стабилен, което означава, че тази зима няма да има заплахи за сигурността на доставките, освен ако не се случат непредвидени събития, които да окажат влияние. Въпреки това ценовата волатилност на европейския енергиен пазар остава висока, а това води до много рискове пред сектора.

Европа внася повече от всякога втечнен природен газ, което означава, че световният пазар се е превърнал в решаващ фактор за ценообразуването. С други думи, Европа е напът да замени регионалната си зависимост с глобална ценова зависимост. Това води до крехко равновесие на средата, в която пазарните играчи оперират.

Наред с това наличието на втечнен газ за внос в Европа следва глобалната динамика, която е независима от основната логика на европейския газ. Ако азиатските купувачи започнат да наддават агресивно, цената на доставките ще трябва да се повиши рязко, за да се конкурира с търсенето в Тихоокеанския басейн.

В тази променлива и предизвикателна пазарна среда e от изключителна важност пазарните играчи да поддържат позиции по отношение на капацитета за регазификация на LNG на европейския континент и да предложат на клиентите си по-консервативна политика за управление на риска.

Карел Крал, главен изпълнителен директор на „Електрохолд“

Комбинацията от късмет и правилни решения ни помогна да се справим с енергийната криза през последните две години. Сигналите, изпратени от Европейската комисия и правителствата на държавите членки, помогнаха да бъдат овладени напрежението и паниката. Успяхме да ограничим потреблението на природен газ, да осигурим доставки на втечнен газ чрез съвместни покупки, да започнем строителството на нови терминали и даже да отворим няколко. Стартирахме изграждането на множество нови ВЕИ мощности. Всичко това ни позволи да бъдем по-малко зависими и да диверсифицираме използването на изкопаеми горива.

Заредени сме с оптимизъм за идната година и можем да очакваме тя да започне по-спокойно. Хранилищата за природен газ са дори по-пълни, отколкото през миналата есен. Енергийната ефективност и инвестициите в нея допълнително намаляват потреблението на газ и предотвратяват драстичното му поскъпване, а оттам и вдигането на цената на тока. Множеството нови ВЕИ мощности, въведени в експлоатация, допълнително намаляват риска.

Вярвам, че няма да се повтори пикът на цените на тока от 2022 г., пазарите ще се успокоят и ще се върнем към новото „нормално“. Това нормално обаче няма да бъде онова, което познавахме преди войната в Украйна. Цените няма да се върнат в същите граници. Ще видим цени в по-различен диапазон. Новите ВЕИ мощности водят до промяна в съотношението между дневна и нощна тарифа (или по-скоро пикова и извънпикова тарифа). Все по-често ще виждаме нива, близки до нулата или даже под нея, в часове, когато има много слънце и вятър, и значително по-високи нива в другите часове. На борсата волатилността ще бъде много по-голяма, отколкото сме свикнали. Разбира се, появата на „черен лебед“ може да промени коренно всички прогнози, защото пазарите все още реагират доста нервно и непредвидимо.