Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Първите в бизнеса 2023

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4

Енергия за възход

Първите 200 – приходи и печалба

Автор:

Николай Нейчев

Енергия за възход

Енергия за възход

Първите 200 – приходи и печалба

Енергия за възход
quotes

„Икономиката бумти“ беше фраза, която често чувахме през годината на внезапно втурналата се нагоре инфлация, задействана от геополитическия трус, предизвикан от войната в Украйна и поскъпването до нажежаване на енергийните ресурси. Тогава „икономиката бумти“ звучеше сякаш парадоксално, но числата говорят безпристрастно: приходите на най-големите 200 български компании се увеличават с близо 60% на годишна база.

Най-успешните дружества

у нас са генерирали общо 179 млрд. лв. приходи. За поредна година лидер в Топ 200 е „Аурубис България“ с декларирани най-големи приходи от основната си оперативна дейност – критерия, по който „Мениджър“ изготвя своята класация. Рекордният резултат на „Аурубис“ от 7,85 млрд. лв. от основна дейност далеч не се дължи единствено на пазарна конюнктура, както е при много други в класацията. Въпреки ценовата волатилност на медта – основна суровина за компанията, „Аурубис“ отчита 20% увеличение на приходите си, а също така и нетна печалба от близо 500 млн. евро, което е със 71% повече в сравнение с година по-рано.

На второ място с цели 129% растеж на приходите от основна дейност е „Лукойл-България“. Челната тройка допълва русенският производител и търговец на биодизел и масла „Астра Биоплант“ със 128% растеж на приходите от основна дейност. Четвърта позиция е за държавното дружество АЕЦ „Козлодуй“, което отчита 123% растеж на приходите.

И с просто око може да се забележи, че енергийните доставки са основната икономическа сфера, която доминира по приходи в класацията Топ 200. От всички 200 компании 34 са в областта на енергетиката, предимно производители или търговци на ток, други 20 търгуват с горива. За сравнение, производителите на машини и оборудване в този списък са 19 на брой. Със значително присъствие са и големите земеделски производители – общо 17 компании в класацията. Производителите и търговците на метали са 12 на брой, колкото са и чисто търговските компании. Девет са компаниите от сектор фармация, 7 – от химическата индустрия. Най-голям скок в подреждането спрямо класацията от миналата година бележи „Болкан лоджик“, която израства с 109 позиции и е на 91 място в подреждането. Тя отчита 178% растеж на приходите от основна дейност и се занимава с търговия на ток. 

Компании за повече от милиард

водят Топ 200 по най-голяма нетна печалба, като и тук най-добре представящият се сектор е енергетиката. На върха на класацията са 2 дружества с повече от 1 млрд. лв. – държавните ТЕЦ „Марица изток 2“ и холдингът НЕК. Веднага след това е АЕЦ „Козлодуй“ с чиста печалба от близо 730 млн. лв., която обаче е с 18% по-малко в сравнение с предходната година.

Общо компаниите, които отчитат най-голяма нетна печалба, формират сумарно 15,4 млрд. лв. с впечатляващ растеж от 59% повече в сравнение с година по-рано. От тях в сферата на енергетиката са 32 компании, 15 са с предмет на дейност машини и оборудване, 14 – от сектора на земеделието, 10 са в сферата на недвижимите имоти, по 8 – от военната промишленост и сектора с горива. За разлика от година по-рано делът на компаниите, които значително са увеличили декларираната чиста печалба, е много по-голям.

Например 25 от тях отчитат повече от 10 пъти нарастване на нетната печалба, а при други 49 тя е между 2 и 9 пъти по-голяма. Така например държавното предприятие за боеприпаси „Вазовски машиностроителни заводи“ отчита 75 пъти по-голяма нетна печалба, а дружеството, което търгува с оръжия, „Булкомерс КС“ – с 39 пъти.

Оптимизация вместо оптимизъм

е била доминираща тенденция при водещите работодатели през 2022 г.

Повече от половината от 50-те най-големи компании по брой на служителите у нас са съкращавали персонал, показва прегледът на данните в сравнение с година по рано в класацията Топ 50 за работната сила. Точно 30 от тези компании са намалили броя на своите служители средно с 6%, докато останалите 20 са разширили своя персонал – средно със 7%.

Първите две компании с най-голям брой на служителите отново са Националната компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) и „Български пощи“, като тук прави впечатление, че в същото време това са и компаниите, които въобще не попадат в нито една от двете големи класации – Топ 200 по оборот и Топ 200 по нетна печалба. Общ знаменател за двете предприятия продължава да бъде и свиването на персонала за поредна година, съответно при НКЖИ от 11 148 през 2021 до 10 964 през 2022 г., а при „Български пощи“ – от 9885 на 8519 за същия период. Намаляване на заетите с 800 души е причината и досегашният трети в класацията на водещите работодатели да отстъпи крачка назад пред „Арсенал“ АД, за чието придвижване нагоре фактор е и назначаването на 316 души допълнително.

Компанията в Топ 50 най-големи работодатели, която през 2022 г. е увеличила с най-много броя на служителите си – 784 души до общо 4706 души, е „Колпойнт Ню Юръп“. А компанията с най-голям растеж на персонала в процентно изражение сред всички останали в класацията е „Дискордия“ с 505 нови служители, или цели 31% увеличение на работната ръка.

179 млрд. лв.

приходи от оперативна дейност генерират компаниите от Топ 200 за 2022 г. Това представлява близо 60% растеж на годишна база.

25

от компаниите в Топ 200 по печалба отчитат повече от 10 пъти нарастване на нетната печалба.

30

от водещите Топ 50 работодатели са намалили броя на служителите си.

ТОП 200 КОМПАНИИ ПО НЕТНА ПЕЧАЛБА 

Класацията е изготвена на база ранкинг Топ 200 по приходи и Топ 200 по печалба. Използвани са официални данни от Търговския регистър, НСИ, НОИ, отчети и доклади на компаниите за дейността им. Всички данни са според индивидуални отчети на компаниите към 31.12.2022 г. и са събирани до 10.10.2023 г. 

Пълната класация вижте тук

ТОП 200 КОМПАНИИ ПО ПРИХОДИ

Класацията е изготвена на база ранкинг Топ 200 по приходи и Топ 200 по печалба. Използвани са официални данни от Търговския регистър, НСИ, НОИ, отчети и доклади на компаниите за дейността им. Всички данни са според индивидуални отчети на компаниите към 31.12.2022 г. и са събирани до 10.10.2023 г. 

Пълната класация вижте тук