Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Жената е 2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Работата "tick the box" не води до резултати

Евгения Кючукова, директор на Green Altitude Ltd

Работата "tick the box" не води до резултати

Работата tick the box не води до резултати

Евгения Кючукова, директор на Green Altitude Ltd

Работата tick the box не води до резултати
quotes

Как ще се развива и променя ролята на ESG консултантите в бъдеще на фона на все по-строгите глобални регулации?

През следващите години обхватът, сложността и влиянието на ESG консултирането ще нараснат поради няколко основни тенденции. На бизнеса му е трудно да се ориентира в морето от регулации, които са безпрецедентни по своята сложност и обхват. Също така трябва да се отчетат необходимостта от интеграция на ESG стратегиите и целите с цялостната стратегия на компаниите; интеграцията на рисковете, свързани с устойчивостта, и тяхното управление.

Необходимостта от събиране на огромен обем информация, анализа и отчитането ѝ, както и предвиждането на бъдещи финансови и нефинансови ефекти налага на ESG професионалистите разработване и ефективно използване на технологични продукти и изкуствен интелект. Това е сравнително нова сфера на развитие, но тя е от изключителна важност. Все още липсва зрялост по отношение на докладването и ESG консултантите ще изиграят ключова роля при задаването на стандарт за ясни, пълни и достоверни отчети. Не по-малко важно е какви измерители ще се идентифицират и как ще се проследява реалният напредък по поставените цели. Консултирате много организации в България по отношение на зеления преход.

Възможен ли е балансът между постигане на целите в тази насока и запазване на конкурентоспособността?

Много ми се иска да вярвам, че е постижим. За съжаление, съставителите на стандарти и регулаторите в тази ситуация проявиха прекомерни амбиции. Единственият благоприятен изход за бизнеса е пълен фокус върху това как могат бизнес целите и целите на устойчивостта да се синхронизират. Това, което аз съветвам клиентите си, е да не се опитват да постигнат съответствие с всяко изискване на всеки стандарт, а да си поставят реалистични и смислени цели, които да се увеличават с годините. Все пак крайната цел е постигане на благоприятно въздействие върху околната среда, служителите и обществото, което, вярвам, е и искреното желание на бизнеса, просто трябва да се върви стъпка по стъпка.

От тази година сте и преподавател в Софийския университет. Кое от богатия ви опит ви се иска да предадете на следващото поколение лидери?

Един лидер трябва да е ангажиран, да не се страхува от промените, а да ги очаква с нетърпение и да намира възможностите в тях. Да е готов да скача в дълбокото, но да го прави с мисълта за тези, които трябва да скочат с него. Вярвам, че следващото поколение лидери e по-осъзнатo от нас в много отношения. 

GAME ON: Представете си, че водите отбор „Устойчивост“ в голямо бизнес състезание. Кои са правилата, които ще въведете, за да сте сигурна, че ще спечелите?

Да се правят само смислени неща. Да се поставят реалистични и постижими цели, да се гледа голямата картина и в никакъв случай да не работим само в посока „tick the box“, тъй като това няма да ни доведе доникъде. Също така – да установим ефективна комуникация с контрагентите, служителите и партньорите си и да обединим усилия в обща посока.

Tя е... съветник по въпросите на устойчивостта на големи организации в България. Има над 20-годишен опит в областта на финансовото и нефинансовото отчитане, одита, оценката на съответствието с принципите на корпоративно управление и финансовите и ESG консултации. Заемала е различни позиции в България, Нова Зеландия и Африка. Член е на работната група по ESG в Института на дипломираните експерт-счетоводители в България и на Connectivity Advisory Panel на EFRAG.