Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Жената е 2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Голямото предизвикателство е скоростта

Очаквам AI-базираните технологии да донесат много по-висока продуктивност. Нужна е бърза адаптация на бизнеса и потребителите към тях, посочва Зорница Банкина, изпълнителен директор на „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД

Снимки:

Юлиян Донов

Голямото предизвикателство е скоростта

Голямото предизвикателство е скоростта

Очаквам AI-базираните технологии да донесат много по-висока продуктивност. Нужна е бърза адаптация на бизнеса и потребителите към тях, посочва Зорница Банкина, изпълнителен директор на „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД

Голямото предизвикателство е скоростта
quotes

Как иновациите и технологиите ще променят финансовия сектор и какви предизвикателства носи тази трансформация?

Иновациите и технологиите ще имат значително влияние през следващите години. Развитието на дигиталните портфейли, валути и начини на плащане са все по-предпочитан инструмент. Използването на изкуствен интелект за анализ на данни, предсказване на тенденции и автоматизиране на процеси е вече факт. Растежът на FinTech ще доведе до появата на нови, достъпни за потребителите продукти и услуги. АСВ е авангард на иновациите и новите технологии в сектора. От години сме заменили и продължаваме да заменяме рутинни дейности с роботи. Залагаме на автоматизация и дигитални решения.

Още през 2019 г. въведохме онлайн платформа за самообслужване на клиентите с просрочени задължения. Вече имаме над 10 хил. регистрирани потребители, които ежемесечно извършват плащания и се информират за статуса на задълженията си. Работим със собствен специализиран софтуер за управление на вземания, без аналог в сектора, който ни върши чудесна работа по отношение на скоринг моделите и процеса на събиране.

Очаквам AI-базираните технологии да донесат много по-висока продуктивност. Голямото предизвикателство са скоростта, с която се развиват всички тези технологии, и нуждата от бърза адаптация на бизнеса и потребителите към тях. 

С навлизането на нови технологии пазарът на труда търпи много промени. Как една компания от вашия сектор може да остане конкурентен работодател? По-голяма част от служителите са жени. До колко това създава предимства?

Имаме своите предимства като работодател и се стремим да ги използваме по най-добрия начин. Тук нямам предвид единствено заплащането, но и бонуси към заплатата, ваучери за храна, подаръци за рождени дни и празници, допълнително здравно осигуряване, къс петък, изнесен офис, забавления, фирмени тържества, офис масажи и др. За привлекателността на една компания като работодател се съди по отношението на самите служители към нея. Бих дала пример с вдъхновяваща история на един от новите ни колеги – Боряна от отдел „Заповедно и исково производство“. Преди 5 години тя завърши летен стаж при нас в същия отдел в рамките на редовната ни стажантска програма. Пет години по-късно Боряна, вече завършила право и натрупала начален опит, реши да се върне при нас като юрисконсулт. Тази история е безкрайно удовлетворение за всички в компанията и доказва, че предлагаме добри перспективи за развитие на младите специалисти.

Вярваме, че също така сме носители на положителен заряд и вдъхновение. Стремим се да поддържаме баланс между дома и работата, като даваме възможност за хоум офис в 30% от работното време и допълнителни дни годишен отпуск. Подхождаме с голямо разбиране към всички наши служители и допринасяме с различни инструменти и политики за тяхното здравословно и личностно развитие и израстване. Доминацията на жените в сектора е естествен процес. Жените като цяло имат предимства по отношение на ключови качества в процеса на управление на просрочени вземания – търпение, емпатия, постоянство, толерантност и способност за общуване и разбиране. Нямаме квоти и не делим хората, но женската енергия и влиянието на жените в нашия сектор са значителни. Смятам, че във всяко нещо има баланс. С навлизането на новите технологии например, с които по-ангажирани като цяло са мъжете, очаквам промяна.

Скоро ESG регулациите ще станат задължителни за всички бизнеси. Как ще отговорите на тези нови стандарти?

Участвали сме в международни проекти и спазваме високи ESG стандарти благодарение на изградените корпоративни ценности и култура. Чрез инициативите, които реализираме през годините, смея да твърдя, че поддържаме устойчива зелена и социална дейност. От дълги години и редовно сме сред корпоративните дарители на SOS Детски селища България. Преди година започнахме съвместен проект със „Зелени Балкани“. В офиса използваме само стъклени бутилки и рециклирани материали, като дигитализираме процеси, за да намалим до минимум употребата на хартия. Развиваме се и надграждаме в тази посока, като следим за законодателни промени, европейски инициативи, тенденции и добър опит от големи компании с утвърдени ESG политики.

Извън корпоративните ни социални инициативи самите наши служители са чести доброволци в дейности, които допринасят за по-добра среда на живот – благотворителни работилници и маратони, утвърдени кампании от типа на „Капачки за бъдеще“. Наши колеги се включиха в залесяването на „Новата гора на София“ край Суходол. Ние, като компания, от своя страна насърчаваме и поощряваме доброволчеството сред колегите ни с конкретни стимули като допълнителни почивни дни. 

Зорница Банкина е един от двамата изпълнителни директори на АСВ и член на съвета на директорите. Има над 20 години опит във финансите и управлението на вземания. Член е на УС на Асоциацията за управление на вземания. Членува и в Съвета на жените в бизнеса в България.

„Агенция за събиране на вземания" ЕАД (АСВ) е сред водещите компании в България и е вписана финансова институция в регистъра на БНБ. Тя е голям работодател в сектора със 184 служители. Собственост е на българската „Ди Си Ей Мениджмънт“ АД. АСВ е доверен партньор на банки, небанкови финансови институции и телекоми. За изминалите 14 години компанията е придобила над 670 отделни портфейла с вземания и е един от големите инвеститори в сектора. В момента АСВ управлява 536 хил. вземания в портфолио с номинал от 1,72 млрд. лв.