Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Образование 360
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Компас за бъдещето
Качествени и достъпни университети в Европа
Компас за бъдещето

Качествени и достъпни университети в Европа

Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News

Безплатното образование в България е мит. Децата рядко могат да влязат в добрите училища без допълнително посещение на частни уроци и школи, които съпътстват целите прогимназиални и гимназиални нива. После продължаваме със следващия сериозен разход – университетско образование, за което много често изборът е в чужбина.
Предвид хаоса в САЩ и политическата намеса, в която 200 ректори на университети и колежи обвиниха Тръмп, и която според тях застрашава американското висше образование, тази учебна дестинация стана по-рискова. Съчетано с високите разходи за самолетни билети, проверките за виза и дългите пътувания, университетите в САЩ стават все по-малко привлекателни.
Старият континент дава по-добри условия от САЩ. В по-голяма част от Европа образованието е почти безплатно или не толкова непостижимо, предоставят се значителни стипендии – в размер на 16 млрд. евро всяка година. Има сериозни отстъпки за транспорт, настаняване, музеи, както и достъп до различни програми. Студентите имат право да работят, като така могат да покриват част от разходите за храна или настаняване. В Германия и Австрия може да се работи до 10 часа на седмица, във Франция, Италия, Испания, Чехия и Великобритания – до 20 часа седмично.
Един от основните недостатъци е, че няма много програми на английски език, макар това да се променя през последните години, най-вече за магистърските. За бакалавър дори и в Германия, където английският е почти втори официален език, в обществените университети има само около 40 програми.
Ето и част от университетите в Европа, които са сравнително достъпни и предоставят качествено образование.
Италия
Scuola Normale Superiore di Pisa
Университетът е на трето място по рейтинг в Италия и на 154-jо в Times Higher Education (THE) (класацията включва над 2000 университета от цял свят, като от българските само Медицинскияj университет на София е в първите 1500). Намира се в Арецо и в него учат 614 души, от които 69 са от чужбина. Няма бакалавърски програми на английски, но има магистърски. Образованието в него е безплатно, настаняването в кампуса – също. Има факултет по хуманитарни науки, по природни науки и по социални и политически науки.
Universita degli Studi di Firenze
Самият факт, че можеш да стъпиш в университет, основан в началото на XIV век, е повече от привлекателно. Той е на 375-о място в QS и на 376-о в THE. Тук се обучават над 34 000 студенти, от които почти 4000 са чужденци. Цената на година и за бакалавър, и за магистър зависи от избраната програма, но е минимум 1500 евро.
Politecnico di Milano
Той е университет номер едно в Италия и номер 111 в QS. Неговите силни специалности са в областта на архитектурата и дизайна. В него се обучават 49 000 студенти, от които 9000 са чужденци, като 97% от всички студенти си намират работа до година, след като са завършили. Таксите са ниски, но зависят и от индикатора за икономическо развитие, който се определя за всеки студент индивидуално.
Германия
Германия е една от най-привлекателните дестинации за студенти от ЕС поради факта, че в повечето държавни университети обучението е безплатно, тоест плащат се само семестриални такси, които обикновено са в рамките на няколкостотин евро на семестър. Тук голямото „но“ са разходите за живот (настаняване, храна, транспорт). В Берлин те са в пъти по-високи, отколкото в другите градове в страната. Но пък животът в Берлин е несравним с цяла останала Германия..
Freie Universität Berlin
Университетът е известен с изследванията си в областта на хуманитарните и социалните науки. Тук се обучават 27 000 студенти, от които 6200 са от чужбина. Номер 97 в QS и номер 104 в THE. Таксата за семестър е 304 евро, но има само една програма за бакалавър на английски (за сметка на това тези за магистър са огромен брой).
Technical University of Munich – TUM
Техническият университет в Мюнхен е може би най-високо класираният в Германия – номер 28 в QS и номер 26 в THE. Тук се обучават 43 000 студенти, от които 11 500 чужденци. Tук са завършили 19 Нобелови лауреати. Семестриалната такса е 100 евро на година и има доста повече програми за бакалаври, отколкото в Берлин.
Други добри университети с програми на английска са Universität Heidelberg, Universität Göttingen и Universität Bonn.
Испания
В Испания студентите от ЕС се третират като местни студенти, което означава, че таксите за обучение са значително по-ниски в сравнение с тези за студенти извън ЕС.
Universitat Pompeu Fabra
Той е известен с икономическите си програми и е основан съвсем наскоро – през 1990 г. в Барселона. Заема 265-o място в QS и 176-о място в THE. Има доста сериозен брой програми на английски език, като таксата варира между 1200 и 2000 евро на година. Почти 50% от всички студенти са чужденци.
Universidad Complutense de Madrid
Той е един от най-големите и най-стари университети в Испания. В него се обучават близо 70 000 студенти, като 13 000 от тях са чужденци. Място му в QS е 164-то, а в THE – 501/600.
Таксите са приемливи, като се изчисляват в зависимост от програмата и броя на часовете. Трябва да се има предвид, че животът в Мадрид не е евтин.
Universitat de Valencia
С история от над половин век този университет влиза в графата на едни от най-старите учебни заведения. В него учат близо 50 000 студенти, като 5500 от тях са чужденци. Мястото му в QS е 445-о, а в THE – 501/600. Има значителен брой програми на английски, като таксата е около 1000 евро на година.
Белгия
Vrije Universiteit Brussel
Още един млад университет – основан е през 1970 г. В него се обучават 13 000 студенти, от които 3000 са чужденци. На 278-о място в QS и на 226-о в THE. Таксите за чуждестранни студенти зависят от програмата, но са минимум 1450 евро на година за бакалавърските и 1000 евро за магистърските. Има и разход за наем на общежитие – по около 300 евро на месец, което е значително по-евтино от свободния пазар в Брюксел.
Universiteit Gent
Може би това е най-добрият университет в Белгия. Дом е на почти 40 000 студенти, от които 5000 от чужбина. На 169-о място е в QS и на 112-о в THE, макар че преди години беше и на по-предни позиции и в двете класации. Най-силните му оценки са в медицинските науки. Таксата за обучение е 1450 евро на година за бакалаврите и 920 евро на година за магистрите.
Нидерландия
Най-големият проблем в Нидерландия през последните години е настаняването. Най-добрият вариант е ученето да се съчетава с работа в някоя от хилядите ферми, защото това осигурява и подслон, и храна. Но е ясно, че не е за всеки. Таксата за следващата учебна година е 2601 евро. Има и различни други разходи – за учебници, лаптоп, софтуер и т.н.
Technische Universiteit Delft
Това е най-старият обществен технически университет в Нидерландия. Тук се обучават около 20 000 студенти, като 25% от тях са чужденци. На 49-o място е в QS и на 56-о място в THE. Един от най-добрите европейски отговори на MIT (Massachusetts Institute of Technology), който в последните години неизменно е номер едно в класациите.
Други добри университети в страната:
Universiteit van Amsterdam – в него над 200 програми на английски, 55-о място в QS и 58-о в THE.
Wageningen University & Research – той е класиран на 151-во място в QS и 67 в THE. Най-силен е в специалностите „Земеделие и горско развитие“ и по отношение на програми за околната среда
Universitei Leiden – той е на 141-во място в QS и 73 в THE и е номер 6 в света за археология и номер 18 за антропология.
Финландия
Финландия е държавата с най-щастливи жители в света за осма поредна година и явно наистина правят нещата добре, при положение че през половината година е зима и няма слънце.
University of Helsinki
е най-старият във Финландия. Той е на 117-о място в QS World University Ranking. Има и бакалавърски, и магистърски програми на английски, но струват между 13 000 и 18 000 евро на година. В него се обучават 31 000 студенти, като от тях 1600 са от чужбина.
Aalto University
Този университет също е в Хелзинки и има сходни такси с по-големия си брат. Той е на 113-о място в QS и на 196-о в THE. В него се обучават 12 000 студенти, 1800 от които са чужденци. Има и хуманитарни, и инженерни, и икономически факултети.
Tampere University
Той е много подходящ за приложни науки, като има и бакалавърски, и магистърски програми. В него се обучават доста по-малко студенти (2000), но и таксите са по-ниски – 9800 евро на година за бакалавър и 11 000 евро на година за магистър. В THE e на 301-во място, в QS e на 462-ро.
Франция
Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne
Този университет е доста младо учебно заведение – основано е едва през 1971 г. В него се обучават 41 000 студенти, от които 7500 са чужденци. На 283-то място в QS, като е много напред по отношение на археология (15-о място), история (19-о) и е на първо място във Франция в девет различни дисциплини. Програмите на френски са осезаемо по-евтини от тези на английски (2800–3000 евро на година).
Австрия
В Австрия студентите от ЕС плащат същите ниски такси като австрийските студенти, тоест около 1500 евро на година.
Technische Universität Wien
Висококачествено техническо образование, място в QS 190-о, място в THE – 301-во. Една трета от всички 10 000 студенти са от чужбина. Най-желаните специалности в него са компютърните науки и инженерните специалности.
|
Ключови думи
Петър Хераков
университети в Европа
образование
висше образование