Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Образование 360

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Компас за бъдещето

Качествени и достъпни университети в Европа

Компас за бъдещето

Компас за бъдещето

Качествени и достъпни университети в Европа

Компас за бъдещето
quotes

Безплатното образование в България е мит. Децата рядко могат да влязат в добрите училища без допълнително посещение на частни уроци и школи, които съпътстват целите прогимназиални и гимназиални нива. После продължаваме със следващия сериозен разход – университетско образование, за което много често изборът е в чужбина.

Предвид хаоса в САЩ и политическата намеса, в която 200 ректори на университети и колежи обвиниха Тръмп, и която според тях застрашава американското висше образование, тази учебна дестинация стана по-рискова. Съчетано с високите разходи за самолетни билети, проверките за виза и дългите пътувания, университетите в САЩ стават все по-малко привлекателни.

Старият континент дава по-добри условия от САЩ. В по-голяма част от Европа образованието е почти безплатно или не толкова непостижимо, предоставят се значителни стипендии – в размер на 16 млрд. евро всяка година. Има сериозни отстъпки за транспорт, настаняване, музеи, както и достъп до различни програми. Студентите имат право да работят, като така могат да покриват част от разходите за храна или настаняване. В Германия и Австрия може да се работи до 10 часа на седмица, във Франция, Италия, Испания, Чехия и Великобритания – до 20 часа седмично.

Един от основните недостатъци е, че няма много програми на английски език, макар това да се променя през последните години, най-вече за магистърските. За бакалавър дори и в Германия, където английският е почти втори официален език, в обществените университети има само около 40 програми.

Ето и част от университетите в Европа, които са сравнително достъпни и предоставят качествено образование.

Италия

Scuola Normale Superiore di Pisa

Университетът е на трето място по рейтинг в Италия и на 154-jо в Times Higher Education (THE) (класацията включва над 2000 университета от цял свят, като от българските само Медицинскияj университет на София е в първите 1500). Намира се в Арецо и в него учат 614 души, от които 69 са от чужбина. Няма бакалавърски програми на английски, но има магистърски. Образованието в него е безплатно, настаняването в кампуса – също. Има факултет по хуманитарни науки, по природни науки и по социални и политически науки.

Universita degli Studi di Firenze

Самият факт, че можеш да стъпиш в университет, основан в началото на XIV век, е повече от привлекателно. Той е на 375-о място в QS и на 376-о в THE. Тук се обучават над 34 000 студенти, от които почти 4000 са чужденци. Цената на година и за бакалавър, и за магистър зависи от избраната програма, но е минимум 1500 евро.

Politecnico di Milano

Той е университет номер едно в Италия и номер 111 в QS. Неговите силни специалности са в областта на архитектурата и дизайна. В него се обучават 49 000 студенти, от които 9000 са чужденци, като 97% от всички студенти си намират работа до година, след като са завършили. Таксите са ниски, но зависят и от индикатора за икономическо развитие, който се определя за всеки студент индивидуално.

Германия

Германия е една от най-привлекателните дестинации за студенти от ЕС поради факта, че в повечето държавни университети обучението е безплатно, тоест плащат се само семестриални такси, които обикновено са в рамките на няколкостотин евро на семестър. Тук голямото „но“ са разходите за живот (настаняване, храна, транспорт). В Берлин те са в пъти по-високи, отколкото в другите градове в страната. Но пък животът в Берлин е несравним с цяла останала Германия..

Freie Universität Berlin

Университетът е известен с изследванията си в областта на хуманитарните и социалните науки. Тук се обучават 27 000 студенти, от които 6200 са от чужбина. Номер 97 в QS и номер 104 в THE. Таксата за семестър е 304 евро, но има само една програма за бакалавър на английски (за сметка на това тези за магистър са огромен брой).

Technical University of Munich – TUM

Техническият университет в Мюнхен е може би най-високо класираният в Германия – номер 28 в QS и номер 26 в THE. Тук се обучават 43 000 студенти, от които 11 500 чужденци. Tук са завършили 19 Нобелови лауреати. Семестриалната такса е 100 евро на година и има доста повече програми за бакалаври, отколкото в Берлин.

Други добри университети с програми на английска са Universität Heidelberg, Universität Göttingen и Universität Bonn.

Испания

В Испания студентите от ЕС се третират като местни студенти, което означава, че таксите за обучение са значително по-ниски в сравнение с тези за студенти извън ЕС.

Universitat Pompeu Fabra

Той е известен с икономическите си програми и е основан съвсем наскоро – през 1990 г. в Барселона. Заема 265-o място в QS и 176-о място в THE. Има доста сериозен брой програми на английски език, като таксата варира между 1200 и 2000 евро на година. Почти 50% от всички студенти са чужденци.

Universidad Complutense de Madrid

Той е един от най-големите и най-стари университети в Испания. В него се обучават близо 70 000 студенти, като 13 000 от тях са чужденци. Място му в QS е 164-то, а в THE – 501/600.

Таксите са приемливи, като се изчисляват в зависимост от програмата и броя на часовете. Трябва да се има предвид, че животът в Мадрид не е евтин.

Universitat de Valencia

С история от над половин век този университет влиза в графата на едни от най-старите учебни заведения. В него учат близо 50 000 студенти, като 5500 от тях са чужденци. Мястото му в QS е 445-о, а в THE – 501/600. Има значителен брой програми на английски, като таксата е около 1000 евро на година.

Белгия

Vrije Universiteit Brussel

Още един млад университет – основан е през 1970 г. В него се обучават 13 000 студенти, от които 3000 са чужденци. На 278-о място в QS и на 226-о в THE. Таксите за чуждестранни студенти зависят от програмата, но са минимум 1450 евро на година за бакалавърските и 1000 евро за магистърските. Има и разход за наем на общежитие – по около 300 евро на месец, което е значително по-евтино от свободния пазар в Брюксел.

Universiteit Gent

Може би това е най-добрият университет в Белгия. Дом е на почти 40 000 студенти, от които 5000 от чужбина. На 169-о място е в QS и на 112-о в THE, макар че преди години беше и на по-предни позиции и в двете класации. Най-силните му оценки са в медицинските науки. Таксата за обучение е 1450 евро на година за бакалаврите и 920 евро на година за магистрите.

Нидерландия

Най-големият проблем в Нидерландия през последните години е настаняването. Най-добрият вариант е ученето да се съчетава с работа в някоя от хилядите ферми, защото това осигурява и подслон, и храна. Но е ясно, че не е за всеки. Таксата за следващата учебна година е 2601 евро. Има и различни други разходи – за учебници, лаптоп, софтуер и т.н.

Technische Universiteit Delft

Това е най-старият обществен технически университет в Нидерландия. Тук се обучават около 20 000 студенти, като 25% от тях са чужденци. На 49-o място е в QS и на 56-о място в THE. Един от най-добрите европейски отговори на MIT (Massachusetts Institute of Technology), който в последните години неизменно е номер едно в класациите.

Други добри университети в страната:

Universiteit van Amsterdam – в него над 200 програми на английски, 55-о място в QS и 58-о в THE.

Wageningen University & Research – той е класиран на 151-во място в QS и 67 в THE. Най-силен е в специалностите „Земеделие и горско развитие“ и по отношение на програми за околната среда

Universitei Leiden – той е на 141-во място в QS и 73 в THE и е номер 6 в света за археология и номер 18 за антропология.

Финландия

Финландия е държавата с най-щастливи жители в света за осма поредна година и явно наистина правят нещата добре, при положение че през половината година е зима и няма слънце.

University of Helsinki

е най-старият във Финландия. Той е на 117-о място в QS World University Ranking. Има и бакалавърски, и магистърски програми на английски, но струват между 13 000 и 18 000 евро на година. В него се обучават 31 000 студенти, като от тях 1600 са от чужбина.

Aalto University

Този университет също е в Хелзинки и има сходни такси с по-големия си брат. Той е на 113-о място в QS и на 196-о в THE. В него се обучават 12 000 студенти, 1800 от които са чужденци. Има и хуманитарни, и инженерни, и икономически факултети.

Tampere University

Той е много подходящ за приложни науки, като има и бакалавърски, и магистърски програми. В него се обучават доста по-малко студенти (2000), но и таксите са по-ниски – 9800 евро на година за бакалавър и 11 000 евро на година за магистър. В THE e на 301-во място, в QS e на 462-ро.

Франция

Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne

Този университет е доста младо учебно заведение – основано е едва през 1971 г. В него се обучават 41 000 студенти, от които 7500 са чужденци. На 283-то място в QS, като е много напред по отношение на археология (15-о място), история (19-о) и е на първо място във Франция в девет различни дисциплини. Програмите на френски са осезаемо по-евтини от тези на английски (2800–3000 евро на година).

Австрия

В Австрия студентите от ЕС плащат същите ниски такси като австрийските студенти, тоест около 1500 евро на година.

Technische Universität Wien

Висококачествено техническо образование, място в QS 190-о, място в THE – 301-во. Една трета от всички 10 000 студенти са от чужбина. Най-желаните специалности в него са компютърните науки и инженерните специалности.