Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Creative Bulgaria 2023

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Лиa Каменова: Не целим да сме годни за всеки

Искам да достигнем до хората, които се интересуват от новия начин на живот

Автор:

Елисавета Илиева

Снимки:

Личен архив

Лиa Каменова: Не целим да сме годни за всеки

Искам да достигнем до хората, които се интересуват от новия начин на живот

Лиa Каменова: Не целим да сме годни за всеки
quotes

Лиa Каменова е само на 23. Прегръща със страст устойчивата мода и креативния дизайн, както впрочем мнозина от поколението. Това, което я отличава от връстниците ѝ обаче, е нейният съвършен интегритет – като дизайнер, стилист, моделиер и личност. Завършва образованието си като моден дизайнер в университета MJM Graphic Design в Страсбург, Франция. Създава бранда си REFLET. Участник е с две самостоятелни колекции в поредици от „Вечери на сила“ и „БГ модна икона“ през 2022 и 2023 г. Занимава се с обучение на деца, създава декори и сценография. Посвещава се на екологията като мислене, подход, техника и цел. Казва, че обича да се предизвиква и да пресъздава, от нищо да създава нещо ново. И винаги с мисъл към природата и околната среда.

Кога разбра, че си творец, и защо пое риска да те погълне светът на модата?

Пътя на твореца избрах още със самото си прохождане. Зная, че звучи леко налудничаво и претенциозно, но още пазя първата си абстрактна рисунка от детството, която гордо на 2-годишна възраст съм нарекла „Коремът на тати“ по думи на семейството ми. Цял живот рисувам, експериментирам, правя от нищо – нещо. От зелени листа и отпадъчни материали, намерени в гаража, създавах аксесоари за целия квартал, събирах банди, с които да рисуваме… Тебеширени карти из улиците на града… всичко е шарено от самото начало. Модата дойде по естествен начин, обичам театъра. Винаги ми е било интересно да се мушна зад кулисите. Да се ровя в костюмите, да ги пипна, разгледам, да си взема елемент за размисъл от всеки един интересен шев или нишка. Движението и емоцията, които дрехата носи, за мен са много ценни. Има послание и то винаги е придружено с визуално впечатление. Поех риск да ме погълне модата, защото не харесвам да ми е лесно. Искам да се предизвиквам. Модата е страхотен начин да рискуваш не само с рисунка, но и с много други умения. Нови проекти, нови усещания и вълнуващи емоции.

"Животът е за това, да го грабнеш за шева и да го завършиш със затежка. Да знаеш, че си оставил нещо след себе си, но създадено с послание и мисъл към заобикалящия ни свят".

Разкажи ми за проектите си – кои са посланията в тях? Какво ги вдъхнови и кои са примерите, които следваш в работата си?

Най-разпознаваемите от проектите, които реализирахме с екипа на REFLET в последните две години, са The reflection of the Mastaba, вдъхновен от творчеството на Кристо Явашев и Жан-Клод, деконструкция в силуета и поп-арт течението в изкуството, както и колекцията Blue Orange S/S 2024. Тя внася усещането за екзотиката на синия портокал, който едновременно провокира и създава емоция, която да ни подтикне към промяна. Тези две колекции, както и самостоятелните аутфити, представени на „Вечер на стила“, организирана от Академията за мода, са изработени от стари платове и рециклирани материали, найлон, пластмаса, метал, балони и стари дънки. Последното ни голямо предизвикателство беше и направата на 16 дамски аутфита за конкурса спектакъл „Царица на розата 2023“. Посланието в тях е едно и много важно за нашето творчество като бранд – да се замислим поне за миг и да променим поне едно нещо в ежедневието си, което да бъде в полза на нашата планета. Да рециклираме и да използваме старите материи и ресурсите, които ни заобикалят, когато това е възможно. Следвам примери, събирани като наблюдения през цялото ми следване и в живота ми в чужбина. Винаги съм се впечатлявала от това колко подредени и създаващи настроение са хората на запад. Живота им е красив, отвън и отвътре, но те се стараят за това. Всяко нещо има нужда от нас, да го пипнем, да го нагласим, да му дадем посока и когато това се случи, около нас ще бъде приятно. Това няма да реши магически проблемите, които всеки един от нас носи, но ще ни помогне да се справим с тях.

Каква е ролята на материите и техниките във визиите, които създаваш?

Материята е много важна част от създаването на една визия. Трябва да е удобно, да е иновативна и да ни носи усещане за лекота и емоция. Важно е да се чувстваме комфортно и естествено в дрехите, които предлагаме на нашите клиенти. Дори и тези материи като найлон и неконвенционални материали – стремим се да ги пригодим към нашата концепция. Техниките са различни, често също неконвенционални и иновативни, но тяхната роля също е важна за нас. Затова се стараем, освен да създаваме непрекъснато нови неща, те да бъдат на база на устойчивата мода.

Не рискуваш ли с използването на синтетика в материите, макар да го правиш преднамерено, символно и утилитарно, може ли това да стане повод за критика?

Повод за критика е всяко изкуство и всяко нещо в живота. Не целим да сме годни за всеки. Искам да достигнем до хората, които се интересуват от новия начин на живот. Не е лесно да се предизвикаш, да си набавиш дреха или аксесоар от ново място. Аз също съм свикнала с определени материи, текстури и усещане за дрехата. Но ми е интересно и се радвам на това, което носим като стойност. Смятам, че все повече малките ателиета и персоналните аутфити ще се връщат на мода. В това е бъдещето ни според моите виждания. И да, рискувам, но смятам, че ще се справим и с критиката, не е толкова страшно…

Повечето млади творци са подвластни на глобалните общественозначими теми, но често на по-късен етап ги изоставят. Как мислиш, ще можеш ли да си позволиш да останеш автор, силно ангажиран с екологията, и виждаш ли промяна в разбирането за висша мода?

Признавам, че е трудно, но както споменах, иначе няма да е интересно… да се спра в това начинание и да започна да бълвам fast fashion, което така или иначе е навсякъде около нас. Смятам, че човек не трябва да забравя откъде е тръгнал в творчеството си и когато е избрал даден път, нека то да е с мисъл. Дори да се отклоня и да изпробвам и други техники и материи, смятам, че никога няма да престана да мисля за планета и за хората около мен. Трябва да продължим да творим в тази еко посока, за да ни има тук и сега.

Фотограф: Ивайло Симеонов

Как се възприемаш в този смисъл, повече като дизайнер или като концептуален артист и какви са амбициите ти?

Възприятието ми е по-скоро като на дизайнер с налудничави идеи. Но лудостта в творчеството е много ценна. Може да се каже, че съм и двете. От всичко по малко, но нека това оставим на публиката, те решават какво сме ние за тях. Аз просто имам задачата да извървя пътя си, докато му се наслаждавам.

В каква посока ще развиваш REFLET като бранд и защо освен с бизнес се ангажираш и с обучение на деца?

REFLET продължава да твори в идеи, като екологията и рециклираното. В новите ни колекции и индивидуални аутфити демонстрираме и присъствието на други артисти, художници като част и елементи от дрехата. Керамика, метал, дърво и още други интересни и устойчиви материали ще ни очакват в бъдеще. С нетърпение и много жажда за нови изяви работим в тази посока. Сами ще видите защо… С деца се ангажираме и работим, защото в тях е нашето бъдеще. Показваме им добрите примери в дизайна, учим ги да не се страхуват и да експериментират. Защото никога не знаеш… Въображението води до най-неочакваните, причудливи и успешни резултати. А ние се надяваме да сме двигателят и за най-малките. Вярвам също, че ние самите можем да научим много от тях.