Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Първите в бизнеса 2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Нашето AI близко бъдеще

Инвестициите на рисков капитал в роботиката се увеличиха рязко − до милиарди долари през тази година, което предполага сериозни залози на това, че роботите ще започнат да заместват хората в огромен мащаб през следващите пет години

Автор:

Чарлз Фъргюсън, технологичен инвеститор и политически анализатор, режисьор на спечелилия Оскар документален филм Inside Job

Нашето AI близко бъдеще

Нашето AI близко бъдеще

Инвестициите на рисков капитал в роботиката се увеличиха рязко − до милиарди долари през тази година, което предполага сериозни залози на това, че роботите ще започнат да заместват хората в огромен мащаб през следващите пет години

Нашето AI близко бъдеще
quotes

Въпреки че изкуственият интелект има огромния потенциал да доведе до вълнуващи промени в образованието, изкуството, медицината, роботиката и други области, той също крие и значителни рискове, повечето от които не се адресират. Ако съдим по досегашната реакция от страна на политическите и други институции, можем спокойно да очакваме много години на нестабилност. Вече две години тече процес на трансформация, който по важност може да се сравни с Първата индустриална революция. Но с прогнози на експерти за въздействието на изкуствения интелект, вариращи от прекалено оптимистични до апокалиптични, можем ли наистина да кажем нещо конкретно за това, което предстои? Мисля, че можем.

Първо, нито постигането на нирвана, нито изчезването на човечеството ще настъпят скоро. Вместо това ни очакват много години на нестабилност. Технологиите, свързани с AI, ще продължат да напредват бързо, с все по-впечатляващи възможности. Все още не сме изчерпали дори потенциала на настоящите модели, базирани на трансформатори (които разчитат значително на изчислителна мощ), а в същото време се полагат огромни усилия и за разработване на по-добри модели, технологии за полупроводници, архитектури на процесори, алгоритми и методи за обучение. В крайна сметка ще достигнем до системи за общ изкуствен интелект, които ще се равняват или ще надминават човешкия интелект.

Засега обаче изкуственият интелект остава изненадващо ограничен. Той не може да сготви ястие или да разходи кучето ви, да не говорим за това да води война или да управлява организация. Злонамерен суперинтелект няма да поеме контрола над планетата в близко бъдеще. Но начинът, по който ще се развие революцията на AI – и съотношението между напредъка и човешката цена за него – ще зависи от поредица съревнования между технологията и институциите. Към момента технологията изпреварва институциите с бясна скорост. Аз съм голям оптимист относно потенциалните ползи от изкуствения интелект и виждам вълнуващи и обнадеждаващи разработки в образованието, изкуството, медицината, роботиката и други области. Но виждам и рискове, на които не се обръща достатъчно внимание.

Сложно е

Както и по времето на Първата индустриална революция, ефектите на AI върху заетостта и доходите ще бъдат непредсказуемо разпределени и често появяващи се без предупреждение. Цялостната траектория на брутния национален продукт може да изглежда чудесно - възходяща и гладка, но под тази изчистена крива ще се крият много болка и тревога за огромен брой хора на всички нива в обществото, заедно с нови възможности за мнозина и огромни богатства за някои. В момента AI е най-подходящ за автоматизиране на изключително сложни, но също така силно структурирани дейности: навигация по улици, класифициране на изображения, игра на шах, използване на езици (както човешки, така и компютърни). Но реалният ефект, който има върху дадена човешка дейност зависи от три променливи: скоростта и степента на автоматизация; нивото на умения на хората, свързани с тези дейности (които могат или не могат да бъдат автоматизирани); и – което е от решаващо значение – колко допълнително търсене ще бъде създадено от наличието на евтина автоматизация чрез AI.

Изненадващо е какво означава това на практика. Да вземем за пример превода на различни езици. Наскоро разговарях с двама изтъкнати експерти по изкуствен интелект. Първият твърдеше, че скоро AI ще премахне напълно нуждата от хора преводачи, тъй като AI преводите ще станат практически съвършени в рамките на пет години. Вторият експерт, обаче беше убеден, че ще имаме нужда от повече преводачи от всякога. С навлизането на бърз и евтин превод на абсолютно всичко, ще има експлозия на преведени материали, с необходимост от човешки надзор за обучение и усъвършенстване на AI системите, както и за преглед и корекция на най-важните текстове.

След по-задълбочено проучване стигнах до извода, че второто мнение е по-точно. Ще има огромен ръст в количеството превеждана информация (всъщност това вече се случва) и за важните преводи все още ще искаме човешки надзор. Превод ни трябва не само за метеорологични прогнози и менюта, той е необходим също на ФБР, ЦРУ, компаниите от химическата промишленост, производителите на медицински устройства, лекарите в спешните отделения, световните лидери, пилотите на самолети, командосите и горещите линии за превенция на самоубийства. Ролите на преводачите ще се изместят към обучение, наблюдение и коригиране на системите за AI и вероятно ще имаме нужда от тях още дълго време. Подобни процеси възникват и в други области. Мнозина вярват, че дните на софтуерните инженери са преброени, защото AI става все по-добър в това, което те правят, като използва само нетехнически инструкции от хората.

Други обаче твърдят, че тази тенденция ще доведе до огромно увеличение в количеството и сложността на създадения софтуер, което на свой ред ще изисква огромен брой специалисти, които да концептуализират, организират, проверяват и наблюдават този масивен обем от код. В тази област все още няма консенсус относно нетните ефекти на AI върху труда. За адвокатите обаче бъдещето изглежда по-трудно. Все още сме в началото, но вече съм провел многобройни разговори, които протичат така: „Нуждаехме се от договор за наемане на работа/инвестиция/партньорство/придобиване, но нашият адвокат се бавеше, затова накарахме Perplexity (услуга с изкуствен интелект) да го изготви вместо него и се получи. Изпратихме на адвоката да го провери и всичко беше наред, така че вече не ни трябват адвокати, освен за преглед на документите.“ И за разлика от превода на езици, изглежда малко вероятно AI да доведе до хилядократно увеличение в работата за юристи. Затова очаквам адвокатурата да бъде подложена на натиск, като хора ще се занимават само с комплексните случаи, изискващи високо обучени експерти.

От друга страна, в професии като счетоводството и одита AI ще облекчи сериозния недостиг на обучени специалисти. Да разгледаме и шофирането. Оправданият към днешна дата фокус върху автономните превозни средства заслепява нещо друго: AI вече е обезценил шофирането като професия. Преди 20 г. на таксиметровите шофьори в града им се налагаше да бъдат умни, съобразителни и с отлична памет. Днес това не е необходимо. Присъствието на AI във всяко мобилно устройство, който осигурява указания за всяка една част от маршрута превръща професионалното шофиране в безсмислена концертна дейност. А когато и автономното шофиране стане достатъчно добро (съвсем скоро), то тези работни места ще изчезнат напълно. Да разгледаме и роботиката (от която автономните превозни средства са само един пример).

С генеративния AI сме свидетели на революция, която в крайна сметка ще засегне цялата физическа активност - от ръчния труд през домакинската работа до войната. Инвестициите на рисков капитал в роботиката се увеличиха рязко - до милиарди долари през тази година, което предполага сериозни залози на това, че роботите ще започнат да заместват хората в огромен мащаб през следващите пет години. Първите дейности, които ще бъдат напълно автоматизирани, ще бъдат в силно структурирани и контролирани среди – складове, центрове за обработка на поръчки, супермаркети, производствени линии. Автоматизацията ще отнеме повече време за неструктурирани дейности в близост до хората (като в дома ви или на пътя), но и там се отбелязва напредък.

Новите сомнамбули

Друга област, в която AI постига ужасяващо бърз напредък е въоръжаването. Уместната аналогия тук не е с индустриалната революция, а с Първата световна война. Мнозина от двете враждуващи страни през 1914 г. смятаха, че войната ще бъде относително безболезнена. Вместо това обаче, новите технологии – картечници, експлозиви, артилерия и химически оръжия – доведоха до ужасяваща масова касапница. И се страхувам, че в момента малко политически или военни лидери разбират колко смъртоносна може да бъде водената с изкуствен интелект война.

AI ще премахне хората от много бойни роли, но това също ще означава, че всички хора, които участват в битка, ще бъдат убити с изключителна ефективност. Ще доведе ли това до „санитарни“ войни без реални бойци или безпрецедентно клане? Първите доказателства от Украйна не са обнадеждаващи. Значително по-евтините системи, управлявани от АI дестабилизират също и източниците на национална военна мощ. Те превръщат в изключително уязвими за евтини оръжия скъпите и контролирани от хора системи като бронирани превозни средства, кораби и самолети.

Още по-лошо, това се случва в началото на нова студена война и в период на повишена вътрешнополитическа нестабилност за Запада. Какво ще означава AI за контрола над оръжията? Ще се тълкува ли Втората поправка от конституцията на САЩ като защита и на оръжия с AI, които могат да бъдат поставени на прозореца на хотелска стая и програмирани, така че да атакуват всеки преминаващ или конкретен човек седмица по-късно?

Дезинформацията като последна грижа

Много наблюдатели се успокоиха от очевидно малката роля, която фалшификатите, създадени с AI играеха в изборите досега, както и в новинарските медии. Обявяването на победа, обаче би било опасно и преждевременно. На този етап е достатъчно лесно за реномирани медии, големи интернет платформи и национални разузнавателни служби да определят кое е реално и кое е фалшиво. Но технологията на AI е едва в начален етап. Какво ще се случи след десетилетие (или може би по-рано), когато никой няма да може да каже със сигурност какво е реално?

Подобни проблеми ще се появят в много области. Очевидното заключение е, че държавите трябва да преосмислят и укрепят своите мрежи за социална сигурност и образователни системи, за да се ориентират в свят, в който умения и цели професии ще се появяват и изчезват бързо и често. Гневът, който виждаме у хората, изоставени през последните 30 години на глобализация, вероятно ще изглежда незначителен в сравнение с това, което AI може да донесе със себе си, освен ако не се подготвим за него. Трябва да имаме също и изключително строга регулация на дийпфейковете, изисквания за тяхното етикиране, както и тежки наказателни санкции за производството или разпространението им без етикет.

Добре дошли в бъдещето! Надявам се, че ще успеем да го овладеем, защото то идва, независимо дали ни харесва или не.

© Всички права запазени. Project Syndicate, 2024