Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Строителство и инвестиции 2023

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Нестандартните места за култура

в София

Автор:

Петър Хераков

Снимки:

личен архив

Нестандартните места за култура

Нестандартните места за култура

в София

Нестандартните места за култура
quotes

Хилядолетия хората съвсем целенасочено са централизирали културата и културните прояви. Те са били само за избрани, защото това е било начин да се демонстрира статут. Колкото повече различни свободи обаче си извоюват хората, толкова повече и културата става по-свободна. И това се вижда и по местата, на които се провеждат всевъзможни събития. Парк? Идеално. Метро? Няма проблем. Малък площад? Прекрасно. Ъгъл и една стена? Разбира се. Тоест мястото вече няма значение. Значение имат идеите и хората, които искат да ги реализират.

„Топлоцентрала“

Може би най-добрият пример за това как едно запустяло място може да се превърне в център за изкуство. И то в публично-частно партньорство. „Топлоцентрала“ приема всичко – концерти, театрални представления, прожекции, дискусии, дори и фестивал за настолни игри. Освен това има малки и големи зали, а и входът директно от парка прави мястото много небългарско.

Мостът на влюбените

Мостът до НДК приема доста често изложби. Тук излагат архитекти, фотографи, художници, книжни издателства, та дори и военновъздушните сили. Разбира се, тук успехът не се измерва в продадени билети или посещения от зрители. А и всичко е безплатно.

Реките на София

Ентусиазмът на „Колективът“ доведе до забележително събитие през миналата година. За първи път от 80 години насам коритото на Владайска река беше достъпно за хората. Център на събитието беше Лъвов мост. Забележителният арт базар покри пространството отгоре, под моста и в коритото на реката. И се получи толкова добре, че проектът спечели наградата за европейско културно наследство за 2022 г.

100 стола

Друг проект на „Колективът“ – в пространството зад двореца. Първото му издание беше през 2022 г. в началото на улица „Будапеща“ – с помощта на 100 шарени стола, художници, музиканти и изпълнители. Тази година фестивалът се разширява. Пак ще е на „Будапеща“, но тя ще е затворена за четири дни през май в участъка между „Дондуков“ и „Московска“.

„Етаж 8“

Галерия за независимо изкуство на странно място – във Военна рампа. И на още по-странен етаж – осмия. Създателят Елена Антонова е вложила много вкус в алтернативната, но уютна визия на „Етаж 8“. Театрални представления, изложби, представяния на книги, пърформанси, концерти, дискусии – на осмия етаж се случва всичко. И то с великолепна гледка.

Паркът на Военната академия

Театър, опера, концерти, кулинарен фестивал – и на закрито, и на открито; за възрастни и за деца. Преживяването, особено вечер, когато шумът от булеварда не е толкова силен, наистина си заслужава. Същото важи и за събитията в залата – самият път, ограден и от двете страни от дървета, те отвежда в приказка. Този път има и минус – ако вали дъжд, локвите не се виждат, защото осветлението е слабо.

„Грайндхаус“

Заведението в парка до „Плиска“ е култово място за скейтърите и феновете на хардкор музиката. То е и тяхното спасение от градската джунгла. И е мечта за всяка прохождаща млада банда. Все пак – къде другаде в София можеш да направиш концерт върху рампа за скейтборд.