Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Tech Connect 2023

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

От лазерни плашила до роботика

Изобретателността в селското стопанство променя бъдещето на планетата

Автор:

Константин Харалампиев, съосновател на AgroVAR

Снимки:

Getty Images

От лазерни плашила до роботика

Изобретателността в селското стопанство променя бъдещето на планетата

От лазерни плашила до роботика
quotes

Значението на иновациите в селското стопанство никога не е било по-голямо на фона на плашещите предизвикателства пред изменението на климата, недостига на ресурси и променящите се диетични изисквания. Това е вертикалът, в който науката, технологиите и изобретателността се събират, за да начертаят пътя към устойчива, ефективна и екологична хранителна система. Трансформиращата роля на иновациите в аграрния сектор разкрива безбройните начини, по които те променят бъдещето на селското стопанство и като цяло нашата планета.

Технологията пчелно векториране (BVT)

е иновативен и екологичен метод, използван в селското стопанство за доставяне на микроорганизми като полезни гъби и бактерии на растенията чрез естествения процес на опрашване на пчелите.

В BVT полезните микроорганизми (обикновено гъбички или бактерии) се избират заради способността им да защитават растенията от болести или да подобряват техния растеж. Тези микроорганизми са формулирани във вещество носител, често на прах, което не е токсично за пчелите и лесно се прилепва към телата им.

Формулата се поставя в специално проектирани дозатори, разположени в близост до кошери или по протежение на траекторията на летене на пчелите. Това вещество привлича пчелите, докато търсят храна. Докато пчелите събират прашец и нектар, натовареният с микроорганизми прах се прикрепя към телата им. Когато пчелите посещават други цветя, те неволно пренасят полезните микроорганизми върху цветята, които опрашват. След като микроорганизмите се прехвърлят в растението, те се колонизират и го защитават от патогени или насърчават растежа му. По този начин BVT намалява нуждата от химически пестициди, които могат да навредят на околната среда, включително и на пчелите, и може да доведе до по-качествени и по-обилни реколти.

Прецизното земеделие

използва софтуерни решения за анализ на специфични агрономически, климатични и сателитни данни, за да подпомогне управленските решения. То позволява на фермерите да контролират променливите при добива на култури като ниво на влага, състояние на почвата и микроклимат. Прецизното земеделие разчита на системи за дистанционно наблюдение, дронове, роботика и автоматизация за подобряване на здравето на културите и оптимизиране на селскостопанските ресурси, което води до по-висока производителност.

Grand View Research предвижда, че глобалният пазар за прецизно земеделие ще достигне 16,35 млрд. долара до 2028 г., което е ръст от 13%. Организацията вярва, че увеличаването на правителствената подкрепа и нарастващата нужда от ефективен мониторинг на здравето на културите ще стимулират растежа на пазара.

Лазерни плашила

Досадните птици или гризачи могат да бъдат заплаха за отглеждането на култури в открито поле. В миналото фермерите разчитаха на традиционните плашила, за да прогонят гладните нашественици. Но днес собствениците и мениджърите на ферми се обръщат към високотехнологични устройства със сензори за движение, за да предпазят реколтата си от птиците.

След като е открил, че птиците са чувствителни към зеления цвят, изследовател от университета на Роуд Айлънд помогнал за проектирането на лазерно плашило, което излъчва зелена лазерна светлина. Тя не се вижда от хората на слънчева светлина, но може да проектира 200 метра през полето, за да стресне птиците, преди да навредят на посевите. Ранните тестове с лазерни плашила са установили, че устройствата могат да сведат до минимум щетите по културите чрез намаляване на популацията на вредители около земеделските земи от 70 до 90%.

Селскостопанска роботика

През 2022 г. размерът на световния пазар на селскостопанска роботика беше близо 5 млрд. долара. Необходимостта да се отговори на нарастващото глобално търсене на храни е една от основните движещи сили за широкото приложение и възприемане на роботиката в селското стопанство.

Много аграрни дейности, извършвани от хора, вече могат да се извършват от селскостопански роботи (агроботи), като увеличават производителността и спестяват огромни ресурси. Днес агроботите се използват при засаждане на семена, прибиране на реколтата, плевене, сортиране и опаковане, управление на добитъка и др.

Те намаляват зависимостта от човешки труд, смекчават недостига на работна ръка и намаляват производствените разходи. Агророботите също така насърчават прецизното земеделие, като оптимизират използването на ресурсите чрез доставяне на точното количество вода, торове и пестициди точно където е необходимо. Така повишават добивите и качеството на културите и същевременно минимизират въздействието върху околната среда. Освен това роботизираните системи могат да работят 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, като увеличават максимално производителността и осигуряват навременни реакции на променящите се метеорологични условия и други променливи.

Технологията IoT (Интернет на нещата)

намери множество приложения в селското стопанство, като революционизира начина, по който се управляват и наблюдават земеделските операции. Ето някои примери за IoT в селското стопанство и свързаните с тях ползи.

Мониторинг на културите – сензори, оборудвани с камери и мултиспектрални изображения, наблюдават здравето на културите чрез откриване на ранни признаци на заболяване, дефицит на хранителни вещества или нашествия от вредители. Дронове, оборудвани със сензори, заснемат въздушни изображения на полета, предоставяйки подробна информация за условията на културите.

Интелигентно напояване – напоителните системи, базирани на IoT, регулират подаването на вода въз основа на влажността на почвата, данните за времето и нуждите на растенията. Фермерите могат дистанционно да наблюдават и контролират напоителните системи чрез приложения за смартфони. Така се спестява вода, намаляват се енергийните разходи и се оптимизира растежът на културите.

Мониторинг на добитъка – IoT устройства като интелигентни нашийници и ушни марки наблюдават здравето и поведението на добитъка, като позволяват ранно откриване на заболяване. Автоматизираните хранилки и поилки гарантират, че животните получават правилното количество храна, като намаляват разхищението на фураж.

В ерата на бърз напредък иновациите не само дават възможност на фермерите да повишат производителността, но също така държат ключа към опазването на околната среда, гарантирането на хранителна сигурност и справянето с някои от най-належащите проблеми на нашето време. Иновациите в селското стопанство не са просто избор, те са наложителни в стремежа ни да изхранваме устойчиво нарастващото глобално население.