Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Строителство и инвестиции 2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Пътуване към работните пространства на утрешния ден

Офисът ни прави щастливи, когато е резултат от обмислен дизайн

Автор:

Мариса Толдо, архитект и основател на Space your Place

Пътуване към работните пространства на утрешния ден

Пътуване към работните пространства на утрешния ден

Офисът ни прави щастливи, когато е резултат от обмислен дизайн

Пътуване към работните пространства на утрешния ден
quotes

Реализирам мечти и решавам проблеми, не изграждам само пространства. Това е моята работа като архитект. Моят свят е свят на творчество, комуникация и лидерство, а работното пространство е моето платно.

Професионалното ми пътуване започна в едно италианско домакинство във Венецуела, където се зароди любопитството ми към пространствата. Скоро това любопитство прерасна в страст към създаването на работни места, но не какви да са – а на перфектните работни места с грижа към хората и околната среда.

Като архитект съм посветила години на това да разбера как нашата среда, особено офисът ни, влияе на нашия живота. Ние сме сложни същества и работните пространства трябва да отразяват тази сложност, да отразяват как нашите сетива влияят на нашите мисли, чувства и действия.

Бъдещето на офисът не е свързано само с изграждането на физически сгради, а със създаването на среда, която насърчава творчеството, съвместната работа и цялостното благополучие. Средната работна седмица в Европейския съюз е 37,5 часа. Защо тези часове да не са продуктивни и приятни? Това е постижимо, като развиваме разнообразни и приобщаващи работни пространства, които отговарят на различните нужди на своите обитатели, като по този начин създаваме почти домашна среда.

Предефиниране на работата и работните пространства

Работата еволюира отвъд традиционните възприятия. Сега тя прониква в домовете ни, в зоните за отдих и споделените пространства. Тази еволюция стимулира създаването на иновативни офиси, като възходът на дигиталните номади започва да размива границите на това кога и къде се работи.

В световен мащаб се наблюдава значителна преоценка на работните пространства. Тенденцията към работа от разстояние, ускорена от пандемията, накара компаниите да преразгледат размера, местоположението и дизайна на офисите си. Целта им сега е да постигнат баланс между сътрудничество и автономност.

Като архитект наблюдавам отблизо тази трансформация. След като свикнахме нашите домове да са и наши офиси, изискванията ни към работното ни място вече го доближават все повече до дома. Работното ни място трябва да е удобно, лично и допринасящо за нашето благосъстояние. Концепцията за „15-минутен град“ подкрепя това развитие, като се застъпва за начин на живот, при който работата, домът и свободното време се намират в радиус от 15 минути.

Устойчивостта също е от ключово значение

Знаете ли, че сградите допринасят за 39% от глобалните въглеродни емисии? Като архитекти ние имаме отговорност да проектираме устойчиво, като вземаме предвид фактори като качество на въздуха, шум, осветление и материали.

Устойчиви офис сгради, построени с екологични материали и захранвани от

енергия от възобновяеми източници, могат да намалят глобалните емисии на CO2, които се генерират от сградите.

Кръговото проектиране разглежда строителните материали като предмети, взети назаем, които трябва да бъдат върнати за повторна употреба.

Целта е да се изграждат само необходимите структури, като се отчита потенциалното им разширяване. Този подход дава приоритет на запазването, преоборудването, модернизирането и повторната употреба на материали преди рециклирането и изхвърлянето им.

Регенеративният дизайн от своя страна насърчава хармоничното съжителство с природата чрез биофилни характеристики, слънчева светлина, синя и зелена инфраструктура и подобряване на биоразнообразието. Този подход към устойчивото строителство признава решаващата роля на местните екологични системи в нашето пътуване към нулева нетна стойност.

Визия за здраве, благополучие и биофилен дизайн

Представете си, че влизате в офиса си и веднага изпитвате чувство на удовлетворение. Това не е магия, а резултат от обмислен дизайн. От осветлението, което регулира ритъма на тялото ни, до акустиката, която определя настроението ни, всеки елемент в работното пространство оказва значително влияние върху нашата продуктивност и благосъстояние.

Нека да разгледаме за момент замърсяването на въздуха в помещенията. То е тих нашественик, който се просмуква от принтерите, килимите и почистващите препарати, като влияе на когнитивните ни функции и цялостното здраве. Чистият въздух не е просто лукс, той е необходимост. Като архитекти ние имаме отговорност да проектираме пространства, които буквално дишат.

Светлината, тази ценна, животворна сила, е нещо повече от средство, което ни позволява да виждаме. Тя влияе на здравето ни на емоционално и физиологично ниво. Като архитекти ние имаме силата да използваме

естествената светлина, за да регулираме ритъма на тялото, включително и кръвообращението.

Звукът, този невидим създател на настроение, оказва значително влияние върху начина, по който възприемаме света около нас. Независимо дали става дума за дразнещото щракане на химикалката на съседа или за жуженето на оживено работно място, звукът ни въздейства. Затова акустиката не трябва да се поставя на заден план.

Да не забравяме и ергономията. В края на краищата, ние прекарваме значителна част от деня си седнали, в един и същи стол, на едно и също бюро. Замисляли ли сте се за дългосрочните последици за здравето ни

и производителността? Добре проектираното работно място може да ни накара да се чувстваме по-щастливи, по-здрави и по-съсредоточени.

Концепцията на биофилния дизайн

Биофилният дизайн внася елементи от природата в закритите пространства, като създава по-естествена и благотворна атмосфера.

Повече зеленина, по-малко сиво – това е мотото.

Включването на растения и зеленина в целия офис, създаването на обособени зони с естествени елементи, максимално използване на естествената светлина, инсталиране на пълноспектърно осветление, осигуряване на подходяща вентилация и поддържане на оптимални нива на влажност - това са само няколко елемента, необходими за прилагането на биофилен дизайн на работното място.

За да сме ефективни, трябва да разпределим добре времето и пространството за концентрирана работа, да отделим време за слушане на бинаурални ритми вместо музика за подобряване на запаметяването и когнитивната гъвкавост и да планираме време, в което да се движим, за да поддържаме оптимален тонус.

Необходимо е да преосмислим работните си места като жизнена, динамична среда. Защото бъдещето на работата не е свързано само с производителността, а с щастието, благополучието и да – забавлението.

Нова ера на забавлението в работното пространство

Типичният образ на офиса е скучна, безжизнена среда с претоварени служители.

Но трябва ли да е така? Защо работното пространство трябва да бъде забавно? Немалко проучвания показват, че по-щастливите служители са по-здрави, което води до по-малко болнични дни и по-голяма концентрация. Забавната

среда повишава креативността и производителността. Когато служителите са спокойни, комуникацията се подобрява и сътрудничеството се задълбочава. Не трябва ли работното ни място, където прекарваме по-голямата част от будните си часове, да бъде по-приветливо, жизнено и забавно?

Повърхностни промени като добавяне на джаги или организиране на пица в петък няма автоматично да направят офиса по-приветлив. Стартиращите компании често се опитват да наложат забавления, което може да доведе до стресиран екип на ръба на прегарянето.

Създаването на истински забавна среда се основава на сигурност, свобода и доверие. Тя изисква култура, ориентирана към служителите, в която се цени автономността, а грешките се разглеждат като възможности за учене, а не като провали.

След като тези ценности се вкоренят в културата на компанията, те могат да бъдат отразени във физическото работно пространство. Офисът трябва да насърчава взаимодействието, релаксацията и творчеството. В него трябва да има пространства за сътрудничество, общуване, тихи зони за съсредоточена работа и места за почивка.

Проектирането на идеалното работно място няма универсално решение.

То изисква осведоменост, съпричастност и разбиране на нашите социални нужди и екологични отговорности. Офисите не са просто сгради, те са съществена част от нашия живот. Нека преосмислим нашите работни пространства като жизнена среда, която ни вдъхновява и ободрява.

Нека започнем да се забавляваме!