Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Първите в бизнеса 2023
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4
PEST анализ
Политически, икономически, социални, културни и технологични фактори
PEST анализ
Политически, икономически, социални, културни и технологични фактори
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
2
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Политически фактори
- Натрупване на политическа умора сред лидерите в европейските страни заради продължаващата война в Украйна, която може да се засили при оттегляне или редуциране на подкрепата от САЩ.
- Разширяване на НАТО, нарастване на разходите за отбрана в държавите – членки на ЕС, допълнителна интеграция и инвестиции в отбранителната индустрия, следвайки очакваната нова Европейска отбранителна индустриална стратегия.
- Предсрочни избори в случай на разпадане на парламентарното мнозинство, подкрепящо правителството, и нов период на политическа неопределеност.
- Предстоящи избори за Европейски парламент през пролетта на 2024 г. с риск от засилване на антиевропейската реторика.
- Потенциал за значително увеличаване на публичните инвестиции, финансирани от структурните фондове на ЕС и по Плана за възстановяване и устойчивост.
- Продължаваща несигурност относно енергийния преход и бъдещите инвестиции в регионите, засегнати от намаляването на ролята на въглищната енергетика.
- Същевременно обявените намерения за инвестиции в нови ядрени мощности в Козлодуй остават заложник на политически решения.
- Потенциално струпване на значителен брой избори за органи на съдебната власт и независими регулатори както заради промените в Конституцията, така и заради изтекли мандати.
- Позитивно развитие по присъединяването към шенгенското пространство и последващи трайни позитивни ефекти.
Икономически фактори
- Забавяне на глобалния икономически растеж и глобалната търговия.
- Сътресения, породени от натрупвани структурни дисбаланси в китайската икономика, дългосрочни демографски тенденции и рискове във финансовата и кредитната система на страната.
- Пренасяне на ефектите от по-рестриктивната монетарна политика на ФЕД върху финансовите пазари и пазарите на имоти в САЩ, а след това – върху потреблението и инвестициите на реалния сектор и домакинствата в американската икономика.
- Рецесия в еврозоната, включително и най-големия ни търговски партньор Германия.
- Ниският глобален растеж и рецесиите в някои от големите икономики ще потиснат търсенето на пазарите на основни суровини и енергоизточници, цените ще спаднат още или ще се задържат на достигнатите нива.
- Значителен спад в темпа на инфлацията до нива около 2% към края на годината.
- Растежът в България ще е зависим в голяма степен от външното търсене за индустрията и експортно-ориентираните бизнес услуги и нивата на инвестиции.
- Динамиката в промишлеността ще е силно свързана с международната конюнктура.
- Рязкото намаляване в темпа на инфлацията и спадът в някои цени на суровини и храни ще са предизвикателство пред производителите, насочени към вътрешния пазар.
- Промяната в условията на глобалните капиталови пазари може да ограничи чувствително достъпа до финансиране на стартиращи и развиващи се компании, което ще засегне поне част от компаниите в ИКТ сектора, опериращи у нас или ползващи български доставчици.
- След години на забавяне и отлагане ще има значителен растеж на публичните инвестиции, особено на тези, финансирани от структурните фондове на ЕС и по Националния план за възстановяване и устойчивост.
- При частните инвестиции след цяло десетилетие на изключително ниски нива започва да се наблюдава отчетливо раздвижване, като очакването е новите проекти да са във високотехнологични дейности, интензивни на знание, технологии и капитал.
- Банковият сектор е добре капитализиран и с широка депозитна база, но затягането на монетарната политика на ЕЦБ неизбежно ще се пренесе в по-стриктни изисквания към кредитоискателите и по-високи лихви.
- Неизбежното пречупване на кредитната експанзия, особено в жилищното кредитиране, ще има както макроизмерение, така и директно въздействие върху стопанските дейности, свързани със строителството.
Социални и културни фактори
- Устойчивото повишаване на пенсиите, съчетано с продължаващо застаряване на населението, постепенно превръща възрастните хора в ключов двигател на регионалното потребителско търсене на стоки и услуги.
- Негативните демографски тенденции и задълбочаващата се трудова мобилност в ЕС ще продължат да оказват силен натиск върху заплатите дори при забавяне на икономическия растеж.
- Все по-остро ще се изпитва дефицитът на медицински сестри и други специалисти, заети с грижата за хора, а този тип социални услуги ще ускорят проникването си.
- Може да се очакват реформи в публичното финансиране на култура, в т.ч. театри, музеи и читалища.
- Новосформираните местни самоуправления, както и очакването за предвидимо и прозрачно допълнително финансиране на капиталови разходи на общините ще стимулират стартирането на инвестиции в градската среда и комуналната инфраструктура.
- След действията през последните години по включването в образователната система на децата от уязвими групи усилията ще се насочат към качеството и повишаването на образователните резултати в училище, особено след тревожните резултати в последното международно изследване PISA.
- Работата в компании за дигитални или изнесени бизнес услуги ще се превръща в предпочитана и доминираща за начална заетост на младите хора, измествайки туризма и търговията.
Технологични фактори
- Ще продължи навлизането на технологиите в традиционни стопански дейности, включително туризъм, търговия на дребно, транспорт и логистика, насочени най-вече към заместване на все по-оскъдния човешки труд.
- Мащабиране на онлайн търговията и финансовите услуги и консолидация чрез все по-силно проникване на мултинационални доставчици.
- Значително нарастване на инвестициите във ВЕИ както в бизнеса, така и в комуналния сектор.
- Преобразяване на телекомуникациите, навлизане на 5G мрежи.
- Глобалният успех на български технологични компании достига мащаби, които ще започнат да променят и да оформят цялостната среда у нас, подкрепяйки предприемачество и умножаване на успеха.
- Нарастваща вероятност за привличане на знакови глобални технологични лидери като инвеститори у нас, включително и заради натрупване на успехи на предприемаческата екосистема и инициативите за развитие на върховите постижения в свързаните науки.
- България може да стане притегателна точка за централите на финансови и технологични компании, обслужващи регионалния или европейския пазар.
- Засилен интерес към разполагане на големи технологични проекти в общия европейски пазар, които могат да бъдат привлечени у нас при нов подход за насърчаване на инвестициите.
|
Новата игра на тронове
Global Edge |
Обновена 15:31ч., 29.10.2024
Езикът на горещите конфликтни точки
Global Edge |
Обновена 15:31ч., 29.10.2024
Шансовете пред България
Тема на броя |
Обновена 15:30ч., 29.10.2024
Лидерството не е титла, която може да се присвои
Leader's Hub |
Обновена 15:30ч., 29.10.2024
Далеч от фундамента
Бизнес |
Обновена 15:30ч., 29.10.2024
Ключови думи
икономика
бизнес
технологии
война
пенсии
европейски пазар
инвестиции
изкуствен интелект
данни