Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Първите в бизнеса 2024
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
PEST анализ
Българската икономика 2025
PEST анализ
Българската икономика 2025
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Политически фактори
-
Продължаваща политическа криза в България с невъзможност да се състави парламентарно мнозинство за излъчване на редовно правителство и риск от нови парламентарни избори през пролетта.
-
Продължаване на войната в Украйна без промяна на позициите и ясен път за изход.
-
Нов мандат на Европейската комисия и Европейския парламент с декларирани нови приоритети, които обаче са обградени с висока степен на несигурност и непредвидимост.
-
Смяна на външнополитическата стратегия на САЩ с встъпване в длъжност на новата администрация на президента Доналд Тръмп.
-
Нарастване на разходите за отбрана в държавите членки на ЕС, допълнителна интеграция и публични разходи за инвестиции в отбранителната индустрия, следвайки очакваната нова стратегия за европейската отбранителна промишленост.
-
Риск от продължаващо забавяне на публичните инвестиции, финансирани от структурните фондове на ЕС и по Плана за възстановяване и устойчивост.
-
Отлагане на реформи, включени в Националния план за възстановяване и устойчивост, с което могат да бъдат застрашени част от очакваните постъпления.
-
При нови избори нараства рискът от необмислени решения, засягащи данъците и публичните разходи, които ще застрашат устойчивостта на бюджета в краткосрочен и средносрочен план.
-
Нарастващ риск от политически мотивирани решения в електроенергетиката, включително поредно отлагане на либерализацията на пазара и държавна помощ за въглищната енергетика с негативни дългосрочни последици.
-
Блокаж и допълнително отслабване на обществената легитимност на органи на съдебната власт и независими регулатори, които продължават да функционират с изтекъл мандат на част от членовете.
-
Позитивно развитие по присъединяването на България към Шенгенското пространство и последващи трайни позитивни ефекти.
-
Възможност за изпълнение на критериите за приемане на еврото и насрочване на дата за включване в общата валута.
Икономически фактори
-
Риск от забавяне на глобалния икономически растеж и глобалната търговия.
-
Рецесия в най-големия ни търговски партньор – Германия, – където структурните проблеми на основните индустрии се задълбочават.
-
Ниският глобален растеж и рецесиите в някои от големите икономики ще потиснат търсенето на пазарите на основни суровини и енергоизточници, цените ще спаднат още или ще се задържат на достигнатите нива.
-
Темпът на инфлация видимо се забавя в развитите икономики, но има фактори, които могат да обърнат този процес.
-
Голяма несигурност създава предстоящата търговска политика на администрацията на Доналд Тръмп, като рисковете от спирала на взаимни ограничения пред търговията между основните глобални икономики са засилени.
-
Растежът в България е силно зависим от външното търсене и нивата на инвестиции в икономиката.
-
При стагниращи водещи икономики в еврозоната и слаба инвестиционна активност обаче растежът ще е в много по-голяма степен зависим от вътрешното търсене, което на свой ред е силно повлияно от кредитирането на банките, фискалната политика и нарастването на заплати и пенсии.
-
Поддържане на висока заетост и силен растеж на възнагражденията, но и рискове от сътресения, породени от дългосрочни демографски проблеми, липса на кадри и дефицит на умения.
-
Динамиката в промишлеността ще е силно свързана с международната конюнктура, а за момента сигналите от водещите големи икономики в еврозоната по-скоро сочат към стагнация или спад.
-
Рязкото намаляване в темпа на инфлацията и спадът в някои цени на суровини и храни ще е предизвикателство пред производителите, насочени към вътрешния пазар.
-
Все по-значима част от динамичните български компании в технологичния сектор са зависими от глобалното търсене и преструктуриране на пазара, включително от условията за финансиране и инвестиции в разрастване на бизнеса.
-
Частните инвестиции остават на изключително ниски нива, а ефектите от кредитната експанзия в банковия сектор са неравномерно разпределени и насочени основно към жилищно строителство.
-
Несигурността по отношение на перспективите и условията за кредитиране на домакинствата нараства до голяма степен в резултат на дадените сигнали от централната банка за предстоящи мерки за охлаждане на кредита.
-
Инфлацията остава последното предизвикателство пред приемане на еврото, като към момента България все още не изпълнява числовия критерий, но политическата нестабилност може да застраши и бюджетните показатели.
Социални и културни фактори
-
Устойчивото повишаване на пенсиите, съчетано с продължаващо застаряване на населението, постепенно превръща възрастните хора в ключов двигател на регионалното потребителско търсене на стоки и услуги.
-
Негативните демографски тенденции и задълбочаващата се трудова мобилност в ЕС ще продължат да оказват силен натиск върху заплатите, дори при забавяне на икономическия растеж.
-
Същевременно все по-остро ще се изпитва дефицит на медицински сестри и други специалисти, най-общо заети с грижата за хора, а този тип социални услуги ще ускорят проникването си.
-
Независимо от политическата нестабилност въведената програма за общински инвестиции осигурява предвидимо допълнително финансиране на капиталови разходи на общините, което ще доведе постепенно до подобряване на градската среда и комуналната инфраструктура.
-
След действията през последните години по включването в образователната система на децата от уязвими групи усилията ще се насочат към качеството и повишаване на образователните резултати в училище, особено след тревожните изводи от последното международно изследване PISA.
-
Ще продължи да се разгръща значителният потенциал на целогодишните туристически дестинации, включително големите градове и спа центровете.
-
Работата в компании за дигитални или изнесени бизнес услуги ще се превръща в предпочитана и доминираща за начална заетост на младите хора, измествайки туризма и търговията.
Технологични фактори
-
Продължаващо навлизане на технологиите в традиционни стопански дейности, включително туризъм, търговия на дребно, транспорт и логистика, най-вече насочени към заместване на все по-оскъдния човешки труд.
-
Мащабиране на онлайн търговията и финансовите услуги и консолидация чрез все по-силно проникване на мултинационални доставчици.
-
Значително нарастване на инвестициите във ВЕИ както в бизнеса, така и в жилищата.
-
Преобразяване на телекомуникациите, навлизане на 5G мрежи.
-
Постепенно преобразяване на част от бизнес процесите с навлизане и прилагане на изкуствен интелект.
-
Глобалният успех на български технологични компании достига мащаби, които ще започнат да променят и оформят цялостната среда у нас, подкрепяйки предприемачеството и умножаването на успеха.
-
Нарастваща вероятност за привличане на знакови глобални технологични лидери като инвеститори у нас, включително и заради натрупване на успехи на предприемаческата екосистема и инициативите за развитие на върховите постижения в свързаните науки.
-
България може да привлече централите на финансови и технологични компании, обслужващи регионалния или европейския пазар.
-
Засилен интерес към разполагане на големи технологични проекти в общия европейски пазар, които могат да бъдат привлечени в България при нов подход за насърчаване на инвестициите.
|
Ключови думи
икономиката на България
българската икономика
БВП
политически фактори
политическа среда
икономически фактори
инфлация
цени